Първият ден от Мондиала бе изпълнен с можество емоции и вълнение, свръзани с церемонията по откриването и дългоочаквания първи мач.

Откриващият мач произведе и първия герой на Мондиала, защото един човек си заслужи да бъде споменаван и отличаван преди всички останали, които бяха на терена. Той се казва Енер Валенсия и е авторът не само на първия гол на Мондиал 2022, но вкара и двете попадения в откриващия мач, в който Еквадор победи Катар с 2:0.

Всъщност головете му бяха три, но още в третата минута ВАР се намеси и отмени първото му попадение за доста странна засада, която със сигурност милиони фенове по света не разбраха в първия момент, но в крайна сметка се оказа, че решението е правилно. (Вижте повече тук)

Ако първият му гол бе зачетен, Валенсия щеше да запише името си със златни букви в историята на футбола, защото топката премина голлинията 2:44 минути след началото на мача, което щеше да го превърне в най-бързия откриващ гол на Мондиал.

До този момент статистиката показва, че два аржентински гола са записани в четвъртата минута след първия съдийски сигнал на Мондиала. Този на Ернесто Белис срещу Швеция през 1934-а, както и този на Ектор Факундо срещу България през 1962-а.

Попаденията на Сезар Сампайо за Бразилия срещу Шотландия през 1998-а, както и този на Филип Лам за Германия срещу Коста Рика през 2006-а пък са паднали в петата минута.

Валенсия нямаше шансът да подобри тези постижения, защото засадата не бе негова, а на съотборник, но в крайна сметка такива са правилата.

Снимка: Getty images

Той обаче вкара нови два гола в следващите 30 минути, за да се превърне в първия, но не и непознат герой на Мондиала.

33-годишният нападател направи впечатление на световната сцена през 2014-а, когато вкара и трите гола за Еквадор на Мондиала в Бразилия. Той се разписа веднъж срещу Швейцария, както и на два пъти срещу Хондурас, а това му осигури и трансфер в Европа, преминавайки в редиците на английския Уест Хем.

Днес той е играч на турския гранд Фенербахче, както и автор на последните пет гола за родината си на Мондиал.

За последно различен от него еквадорец се е разписвал на Мондиал на 15 юни 2006-а, когато в добавеното време на мача срещу Коста Рика, Иван Кавиедес вкара за крайното 3:0 и създаде една от най-култовите радости, празнувайки с маска, която бе извадил от гащите си.

Може би за хората, които не следят детайлно международния футбол, Енер Валенсия е нов герой на световната сцена, но той все пак е капитан на родината си и човекът, вкарал най-много голове в историята на Еквадор.

Вчера той откри от дузпа, която сам си изработи. Макар ВАР да му отне най-бързия гол, поне не му отне шанса да е автор на първия откриващ гол на Мондиал от дузпа.

Второто му попадение пък го нареди до изявени легенди като Мирослав Клозе и Неймар, които са вкарвали два гола в откриващ мач през новия век. Това също са правили и Пауло Уанчоп от Коста Рика, както и Денис Черишев от Русия преди четири години.

Единственият в историята, който обаче успява да вкара хеттрик в откриващия мач е Анджело Скиавио, който се разписва три пъти за Италия при 7:1 над САЩ през 1934-а.

За Валенсия нещата във вчерашния ден не завършиха по най-оптимиситичния начин, защото през втората част той напусна терена принудително заради болка в коляното, но на този етап индикациите са, че това няма да го извади за остатъка от шампионата.

Естествено, че социалните мрежи бяха доста активни. Предимно виждахме подигравателни постове, свързани с катарските шейхове от лошата на стадион "Ал Байт", но имаше и такива, които издигаха в култ Енер Валенсия.

Най-интересн е този, в който Валенсия се прокрадва в добилата невероятна популярност шахматна снимка на Лионел Меси и Кристиано Роналдо.

И докато целия свят гледаше към град Ал Кор в Катар, хората в Кито и изобщо в цял Еквадор имаха един незабравим неделен следобед.

Няма смисъл да казваме, че подобно на всяка южноамериканска страна и в Еквадор са лудо по футбола, а още след последния съдийски сигнал хиляди излязоха по улиците.

Цялата столица Кито бе залята от хора в жълти екипи, а празненствата продължиха до тъмните часове.

Разбира се, в Еквадор е добре да си припомнят, че тези три точки в никакъв случай не са достатъчни за продължаване напред и отборът ще трябва да си извоюва това право в доста по-трудните мачове срещу Нидерландия и Сенегал.