Световното първенство по футбол в Катар официално започна, а домакините имаха тежък сблъсък с реалността, що се отнася до спортно-техническата част.

Катарците загубиха с 0:2 откриващия мач от Еквадор, като се превърнаха в първия отбор домакин в историята на Световните първенства, който губи първия си мач в групата.

До този момент отборите домакини винаги успяваха да победят или понне да удържат ремита в някои случаи, но днес Катар просто нямаше футболните аргументи да избегне провала.

Макар и с претенции за перфектно първенство от организационна гледна точка, то катарците очевидно бяха доста далеч от нужното ниво на терена, защото бяха тотално надиграни, а все пак не срещнаха някоя от топ силите в света, а Еквадор.

ГАЛЕРИЯ ОТ ОТКРИВАЩИЯ МАЧ ВИЖТЕ ТУК!

Южноамериканският тим успя да постигне своята пета победа на Световни първенства при четвъртото си участие, а големият герой се казва Енер Валенсия.

Снимка: Getty images

Нападателят на Фенербахче, който изведе родината си с капитанската лента пред погледите на целия свят, вкара и двете попадения за успеха, увеличавайки сметката си на Мондиали на общо пет, след като реализира и трите еквадорски гола на шампионата преди осем години.

Той можеше да претендира за най-бърз откриващ гол в историята на Световните първенства, когато след 2 минути и 44 секунди прати топката в катарската мрежа, но ВАР се отчете с първата си значима намеса.

Голът бе отменен заради засада, като първончалано не стана особено ясно защо, но след това повторение показа, че при разбъркването в наказателното поле, малка част от крака на Микаел Еспиноса е в нередовна позиция.

Решението в първия момент изглеждаше шокиращо неправилно, но после видяхме резон във вземането му. Все пак ситуацията ще си остане доста спорна, аз а щастие на реферите, тя не повлия на крайния изход.

В тези начални минути катарците изглеждахе много притесненни по терена, бъркаха всяка топка, а опитен тим като Еквадор нямаше как да не се възползва.

В 15-ата минута отлична комбинация изведе Валенсия сам срещу вратаря и еквадорският капитан бе фаулиран от катарския страж Саад Ал-Шееб и решението бе ясно - дузпа.

Именно Валенсия се нагърби с изпълнението и този път нямаше какво да го спре, той вкара гола и завинаги записа името си като автор на първото попадение на Мондиал 2022.

А още 15 минути по-късно Валенсия се разписа и втори път пред слисаните катарски погледи, когато майсторски вкара с глава след центриране на Пресиадо.

За тези 30 минути Катар бе тотално разочарования, защото владееше топката в около 30% от времето, успя да премине ценралната линия на терена само веднъж и така и не създаде атака, а за удар бе немислимо да говорим.

Това се запази до края на полувремето, като единственото изключение бе едно случайно центриране в петата минута на добавеното време, което нападателят Алмоез Али, ползващ се със статут на звезда, не успя да вкара.

Общо взето полувреме, след което всички се питаха защо изобщо отбор като Катар трябва да бъде на Мондиала, защото домакините не показаха каквито и да е футболни аргументи.

През втората част нещата не бяха много по-различни. Еквадор отново имаше няколко опасни положения, макар южноамериканците да действаха по-рационално, опитвайки да съхранят аванса си без излишни рискове.

Това даде шанс на Катар поне да направи няколко атаки, но те завършиха с неуспешни опити за далечни удари, а не с опасни ситуации.

Естрада и Сармиенто пък трябва да съжаляват, че не вкараха за 3:0 в полза на Еквадор, а единственото притеснение за домакините бе, че героят на вечерта Енер Валенсия напусна терена с болки в коляното, но сякаш смяната бе по-скоро превантивна.

Така големият ден за Катар завърши тъжно, а още по-притеснителното е, че тази загуба бе повече от категорична.

Ако катарците покажат същото и в следващите дни, то едва ли ще ги очаква нещо по-различно срещу Сенегал и Нидерландия.