България загуби от Иран в контрола в Пловдив на новичкия стадион на Ботев - 0:1.

Над 10 000 фенове дойдоха на мача, който е първи за националния ни отбор от 40 години в града.

И то, с условности - през май 1983-а под тепетата играем олимпийска квалификация срещу СССР (2:2), която не се води официална среща на ниво национални тимове.

Миналото си е минало, а настоящето на българския отбор изглежда с доста въпросителни.

Единствен аргумент за търпение е възрастта на отбора ни, както и постоянното включване на млади, почти непознати на обществеността играчи.

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Днес на терена се появи Лукас Петков, който има 156 минути като резерва от началото на сезона във Втора бундеслига с Гройтер Фюрт, играха Димо Кръстев (Катандзаро, Серия В), вратарят Димитър Митов (Сейнт Джонстън, Шотландия) и още младоци.

Резултатът бе ентусиазъм на терена и по трибуните, но почти пълен хаос, докато не се появиха в игра по-опитни футболисти като Спас Делев, Валентин Антов и Доминик Янков. И пак - иранците ни надиграваха и контролираха събитията, което не бива да е изненада.

В техния състав личи ядро много опитни играчи, включително асът на Порто Мехди Тареми, играчът на Фейенорд Ализера Джаханбаш, голмайсторът Мохамед Мохеби от Ростов, както и Саман Годос, който играе във Висшата лига на Англия с Брентфорд.

Нашите излязоха на терена надъхани, а и с тениски в подкрепа на Петър Хубчев, който се бори с тежко заболяване. Но още в първите минути се видя, че футболните аргументи бяха в повече за гостите.

Мохеби вкара в 13-ата минута, след което нашите цяло първо полувреме се лутаха как да търсят изравняване. След почивката имаше повече футбол в представянето ни, имаше и желание... но класата очевидно не стигаше.

По трибуните празник имаше с песни на феновете, много деца, знамена...

Снимка: БТА

Хората се радваха да видят националите в Пловдив, при това на хубав стадион. Липсваше само едно за това атмосферата да е напълно карнавална и позитивна - голове за българите и резултат, различен от поражението.

Селекционерът Младен Кръстаич не пусна оптимален състав и гледа към неделното гостуване на Черна гора в европейските квалификации, без съмнение. Онзи мач е доста по-важен от тази контрола. Но фактите са си факти - а те са, че през календарната 2023-а нямаме победа и сме вече в шест поредни мача без успех.

Този в Подгорица е задължителен, за да запазим някаква мъждукаща надежда в квалификациите, колкото и да е илюзорна.

За историята - това бе втора среща на България с Иран, като и в първата не победихме (1:1 в Техеран преди 45 години).