Невероятно, но факт - футболният гигант Италия ще пропусне второ поредно Световното първенство и няма да играе в Катар.

Северна Македония поднесе огромна сензация в баражите, като отстрани четирикратния световен шампион след драматична победа с 1:0 в Палермо.

Този път големият герой се казва Александър Трайковски. Нападателят на саудитския Ал Феиха вкара красив гол от дистанция в 92-ата минута и разплака цяла Италия, която се надяваше да не се повтори срама от преди четири години. Тогава великата Скаудра Адзура загуби на баражите от Швеция и за първи път от 60 години пропусна Мондиала.

Северна Македония постига още едно чудо в своята кратка футболна история, след като се класира за първи път на Европейско първенство, а след това в световните квалификации победи друг футболен колос в лицето на Германия и то като гост.

Снимка: AP/БТА

За жалост на западните ни съседи обаче, днешната победа още не означава класиране на първо Световно първенство, тъй като предстои финален бараж срещу Португалия.

Италианците "се счупиха" да пропускат в днешния мач, като отправиха цели 32 удара към вратата на Столе Димитриевски. Топката не влизаше и не влизаше, и сякаш съдбата си взе цената за спечеленото европейско първенство само преди малко повече от половин година. Роберто Манчини гледаше с невярващ поглед в хода на целия мач.

Правото сега да мечтаят имат македонците, но задачата им ще е много трудна, тъй като гостуват на Португалия на 29 март.

Кристиано Роналдо и компания минаха през много трудности, за да победят Турция с 3:1 в Порто тази вечер.

Мачът тръгна перфектно за тях с голове на Отавио и Диого Жота през първото полувреме. Изглеждаше, че нещата ще са спокойни, но опитният Бурак Йълмаз вкара в 65-ата минута за 1:2.

В 85-ата минута драмата бе пълна, тъй като Турция получи дузпа за нарушение на капитана Жозе Фонте. Йълмаз застана зад бялата точка, но прати топката над вратата и сякаш затри възможността да помогне за първо класиране на Мондиала от 2002-а.

Португалия се възползва и в продължението на срещата вкара трето попадение чрез Матеус Нунеш.

На финален бараж е и отборът на Уелс, който мечтае за първо Световно първенство от 1958 година и едва второ в своята футболна история.

"Драконите" победиха с 2:1 Австрия пред невероятната публика в Кардиф след шоу на Гарет Бейл, който вкара фамозен пряк свободен удар, за да открие резултата и след това се разписа с диагонален удар. Попадение на Марсел Забицер в 64-ата минута след рикошет в бранител се оказа последно в двубоя.

На финалния бараж Уелс ще играе с Шотландия или Украйна, на които мачът е отложен заради военния конфликт. Австрийците пък ще продължат да чакат първо Световно първенство от 1998 година.

Единственият мач, който мина през продължения тази вечер, бе този между Швеция и Чехия в Стокхолм.

Скандинавците се класираха за финален бараж срещу Полша, която попадна там директно заради санкциите срещу Русия.

Единственото попадение в мача бе за шведите и то падна в 110-ата минута благодарение на Робин Куаисон, който завърши много класна комбинация.

Чехите за пореден път потвърдиха тезата, че са страшилище само на европейски първенства. Те ще пропуснат четвърти пореден Мондиал.