ПСЖ е големият печеливш от последните мачове в дяволската Група "F" на Шампионска лига, където бяха още Борусия Дортмунд, Нюкасъл и Милан.

"Жълто-черните" приеха днес шампиона на Франция и фантастичният мач завърши при равенство 1:1. Така германците останаха лидери в групата с 11 точки, а ПСЖ чакаше добра новина от другия мач. И я получи, тъй като Милан обърна Нюкасъл в Англия и го победи с 2:1.

Така парижани през иглени уши се класираха за елиминациите като втори в групата с 8 точки. Толкова има и третият Милан, но директните мачове пращат отбора на Луис Енрике на осминафинал. Милан ще играе в Лига Европа, а най-големата мъка е за Нюкасъл, който напуска евротурнирите след четири спечелени точки срещу ПСЖ и още една срещу "росонерите".

Днешните резултати означават, че предварителният фаворит в тази група ПСЖ едвам се измъкна от първо отпадане в груповата фаза на Шампионска лига от сезон 2004/05 година. До голяма степен то беше избегнато заради индивидуалната класа на Килиан Мбапе.

Първото полувреме в Дортмунд беше меко казано вихрено и е цяло чудо, че в него не падна нито едно попадение. Головите положение пред двете врати следваха едно след друго.

Първо в десетата минута удар на Марко Ройс по земя беше спасен прекрасно от вратаря на гостите Джанлуиджи Донарума. Малко след това десният бек Мариус Волф също се оказа на стрелкова позиция, но стреля в страни.

ПСЖ отвърна и в 16-ата минута кореецът Кангин Лий направи огромен пропуск на чиста позиция, като не уцели вратата. В следващата атака пък Килиан Мбапе показа магията си като пое перфектно топката финтира вратаря и стреля към опразнената врата, но там изумителна намеса направи централният защитник Никлас Зюле, който изчисти от гол линията. В 20-ата минута пък младият Брадли Баркола нацели страничната греда след нови добри действия на Мбапе. Пропуските за ПСЖ обаче не спираха. В 24-ата минута Рандал Коло Муани изпусна сам срещу вратаря.

В 26-ата минута Донарума направи ново спасяване след силен шут на Ройс. После отрази и далечно изпълнение на Салих Йозкан, а Карим Адейеми не успя да направи качествена добавка от чиста позиция. В последните минути и двата тима направиха по още един голям пропуск. Първо Грегор Кобел отрази удар на Коло Муани, а на другата врата с последното действие в полуврмето Матс Хумелс пропусна с глава.

Началото на второто полувреме донесе първия гол и радостта за Дортмунд. "Жълто-черните" първо пропуснаха при удар на Жулиан Брант, който беше спасен от Донарума. В 51-ата минута обаче Адейеми се разписа след пас на Никлас Фюлкург, а цялата ситуация дойде заради грешка на Ашраф Хакими.

Резултатът обаче беше изравнен светкавично - в 56-ата минута. Светкавичен пробив на Мбапе по левия фланг бе последван от пас, който с доза късмет стигна до Заир-Емери. Младокът не сгреши с удар по земя за 1:1.

След това за първи път в мача събитията утихнаха за по-дълго време, но в 72-ата минута шут по земя на Килиан Мбапе мина много близо до целта. Четири минути по-късно суперзвездата вкара гол, но той бе отменен. Мбапе получи супер пас от Хакими и вкара сам срещу вратаря, но бе в положение на засада, отчетена от ВАР. В края парижани трепереха да не допуснат гол, който щеше да ги изхвърли от надпреварата, но се опазиха.

На другия мач..

Нюкасъл имаше златна възможност да поведе след един пас на Жоелитон към Мигел Алмирон, но Фикайо Томори направи фантастична намеса на гол линията и предотврати сигурен гол.

Все пак превъзходството на "свраките" даде резултат в 33-ата минута, когато Жоелитон вкара със снаряд от границата на наказателното поле - 1:0.

Милан се съвзе през втората част и стигна до изравнителен гол в 59-ата минута. Рафаел Леао беше изведен зад защитата и подаде в наказателното поле. С доза късмет топката стигна до Оливие Жиру, а той подаде на Кристиан Пулишич, за да може американецът да вкара от близо - 1:1.

В 69-ата минута Нюкасъл се размина на сантиметри от гола. Бруно Гимараеш отправи силен шут от границата на наказателното поле, а супер спасяване на Майк Манян прати топката в напречната греда, но не и във вратата.

После беше ред на Милан да удари греда. Направи го Рафаел Леао в ситуация един срещу един с вратаря. "Росонерите" обаче удариха своя съперник на контраатака в 84-ата минута, когато Окафор подаде на Чуквуезе, а бившият играч на Виляреал вкара с техничен шут - 2:1.

В последните минути Нюкасъл игра Вабанк, а Милан на контраатака направи два големи пропуска. Първо Тео Ернандес изпусна на празна врата при излязъл вратар, а после Фикайо Томори удари греда.

"Росонерите" се класираха за Лига Европа, но се надяваха на победа на Дортмунд, за да продължат в Шампионска лига. За тяхно нещастие новините от Германия не бяха добри.