Дългото изгнание най-сетне стигна до своя край и отново ще гледаме Сърбия на европейско първенство. За последно това се случи през вече сравнително далечната 2000 година, когато "орлите", макaр и още като Сърбия и Черна гора, играха четвъртфинал.

А сега, за да стигнат до Евро 2024 в Германия, футболистите на легендата Драган Стойкович, трябваше да излязат от балканска група, в която бяха още България и самостоятелната вече Черна гора, другите им съседи от Унгария, както и Литва.

Сърбия приключи на второ място, на 4 точки след първия Унгария, а извън двете загуби, които дойдоха именно от "маджарите", единственият друг отбор, взел точки от селекцията на Пикси бе България - 1:1 в Разград и 2:2 в последния кръг на квалификациите в Лесковац.

Снимка: БТА

Представяния на Европейски първенства

В исторически план и с името Югославия, страната има две втори и едно четвърто място на европейски първенства, но те са много, много назад във времето. Двата сребърни медала са от Евро 1960 (първото в историята) и Евро 1968, а четвъртата позиция е от Евро 1976, на което Югославия е домакин.

Освен това тези класирания са в годините, в които финалната фаза на европейските първенства все още се състои от формат, в който има 20 отбора по-малко от настоящия - тоест само 4. През 1984-а във Франция, вече с осмина финалисти, "плавите" записват крушение с 3 загуби в групата и голова разлика 2:10, отредила им последното място.

Историята помни и Евро 1992, за което страната се класира, но получава забрана за участие и вместо западните ни съседи там отива Дания и става шампион.

Най-скорошното евроучастие е преди точно 24 години - на Евро 2000, първото, проведено в две държави. Тогава балканците излизат като втори от група с Испания, Норвегия и Словения, нижат гол след гол (7 в 3 мача), но само за да бъдат пометени от Нидерландия в четвъртфиналите след катастрофално 1:6.

Капитан на онзи турнир е легендата Драган Стойкович, за когото ще стане дума само няколко реда по-надолу.14 мача, 3 победи, 2 равенства, 9 загуби, голова разлика 22:39

Баланс на Европейски първенства: 

Селекционерът

Драган Стойкович или по-известено само като "Пикси" е една от най-разпознаваемите фигури, когато стане дума за футбол на Балканите. Големият халф, не успя да изкачи върха на футболна Европа с Цървена звезда, напускайки година преди триумфа през 1991-а, но го стори с Олимпик (Марсилия), вече в Шампионската лига през 1993-а. Стойкович е легенда на два континента, защото игра 7 години в Япония, където и в продължение на 5 години бе треньор.

Снимка: БТА

След като в началото на века изкара един мандат начело на федерацията на страната си, по онова време все още Сърбия и Черна гора (между 2001 и 2005), точно две десетилетия след началото на краткото си управленско приключение, Пикси се върна вече като селекционер.

Той е първият треньор в модерната история на страната (б.р. - от 1994-а насам), който успява да класира и да води сърбите на последователни първенства - Мондиал 2022, а сега и Евро 2024.

Съставът

Вратари: Предраг Райкович (Майорка), Джордже Петрович (Челси), Ваня Милинкович-Савич (Торино)

Защитници: Страхиня Павлович (Ред Бул Залцбург), Неманя Стоич (Цървена звезда), Никола Миленкович (Фиорентина), Неманя Гудел (Севиля), Милош Велкович (Вердер Бремен), Сърджан Бабич (Цървена звезда), Филип Младенович (Панатинайкос)

Халфове: Неманя Максимович (Панатинайкос), Душан Тадич (Фенербахче), Филип Костич (Ювентус), Андрия Живкович (ПАОК), Сърджан Михайлович (Цървена звезда), Иван Илич (Торино), Лазар Самарджич (Удинезе), Сергей Милинкович-Савич (Ал Хилал), Мият Гачинович (АЕК Атина), Саша Лукич (Фулъм), Велко Бирманчевич (Спарта Прага)

Нападатели: Душан Влахович (Ювентус), Лука Йович (Милан), Александър Митрович (Ал Хилал), Петър Ратков (Ред Бул Залцбург)

Звездата

Александър Митрович се превръща в трудна за озаптяване машина за голове, когато облече националната фланелка. Така или иначе темпераментният таран сякаш заработва на още по-високи обороти в мачовете на родината си.

И неслучайно е голмайстор №1 на националния тим на Сърбия със своите 57 гола в 90 мача. През настоящата година все още няма гол за репрезентацията в три изиграни мача, но пък за сметка на това наниза 40 попадения в 43 мача в дебютния си сезон в саудитския Ал Хилал, с който завоюва требъл в новата си авантюра.

Снимка: Getty Images

Освен че е първи по голове, Митро е и шести по изиграни мачаове за страната, като е въпрос на време да задмине петия в подреждането Александър Коларов.

Разбира се няма как да пропуснем и Душан Влахович от Ювентус, Сергей Милинкович-Савич, също от Ал Хилал, както и Душан Тадич от Фенербахче, но както вече бе подчертано - Митрович става съвсем различен звяр, когато представя Сърбия.

Програмата

16 юни: Сърбия - Англия, 22.00 часа, Гелзенкирхен

20 юни: Словения - Сърбия, 16.00 часа, Мюнхен

25 юни: Дания - Сърбия, 22.00 часа, Мюнхен

Очакванията

Възможността на сърбите да станат европейски шампиони е оценена сравнително високо, което автоматично значи, че шансовете им не са от най-големите. Ставката за това балканците да триумфират като №1 на континента е 81.00, което ги поставя в долната половина на отборите, става ли дума за предвиждания за краен победител.

За сметка на това шансът "орлите" да прескочиат групата си е 1.57, като това на пръв поглед означава битка с Дания за второто място или нареждане сред най-добрите трети. Фаворит категорично е Англия, а пък аутсайдер - Словакия.