Дир.бг ви представя отборите-финалисти на Световното първенство. Продължаваме с Група В, където Иран ще мери сили с Испания, Португалия и Мароко.

Представяния:

Световното първенство в Русия ще бъде петото за националния тим на Иран, правейки тима третия най-успешен в това отношение в Азия.

За разлика от другите силни тимове от континетна, Иран никога не успява да преодолее груповата фаза в предишните си участия, като има само 1 победа.

Тя идва в историческия мач срещу САЩ през 1998 г., а след първенството във Франция, "персийските лъвове" за посрещнати като герои в Техеран.

В останалите си участия, иранците записва по равенство, но и по две загуби.

Снимка: Getty Images

1978 - Отпадат в групата след равен и две загуби

1998 - Отпадат в групата след победа и две загуби

2006 - Отпадат в групата след равен и две загуби

2014 - Отпадат в групата след равен и две загуби

Баланс на Световни първенства: 12 мача, 1 победа, 3 равни, 8 загуби

Embed from Getty Images

Иранците не блестят със суперзвезди, като нямат нито един играч от топ 5 първенствата на Европа. Логично всеки ги смята за аутсайдери, а и тежката група, в която поапднаха спомага за всеобщото мнение, че Иран ще запише поредното си безславно участие.

Двата изявени фаворита определено са Португалия и Испания, като дори Мароко се смята за доста по-качествен тим от персите.

Единственото предимство на тима може да дойде от там, че почти всичките играчи взеха участие на Мондиала преди четири години в Бразилия и то под ръководството на същия селекционер.

Тогава Иран затрудни звездния тим на Аржентина, който се нуждаеше от гол на Меси в 91-та минута, за да победи с 1:0.

Снимка: Getty Images

Селекционерът е известно име в света на футбола. Португалецът Карлош Кейруш. Роденият в Мозамбик португалец, е начело на Иран от 2011 г, като успя да класира тима на две поредни Световни първенства.

Той има богат опит в международния футбол, като на два пъти бе начело на Португалия и води тима на Мондиал 2010. Освен това е бил селекционер на ЮАР и ОАЕ. В продължение на 5 години е помощник на един от най-великите в професията - Алекс Фъргюсън, а върха в кариерата му определено е сезон 2003-2004, когато е треньор на "Реал" (Мадрид).

Богатият му опит, а фактът, че излиза срещу тимове, които познава отлично като Португалия и Испания, определено ще бъде от голяма полза на иранците.

Снимка: Getty Images

Съставът:

Вратари: Алиреза Бейранванд ("Персеполис"), Мохамад Мазахери ("Зоб Ахан"), Амир Абедзадех ("Маритимо")

Защитници: Рузбех Чешми, Пейман Монтазери, Маджид Хосейни ("Естегал"), Милад Мохамади ("Ахмат Грозни"), Мортеза Пуралиганжи (Ал-Сад), Рамин Резеян ("Остенде"), Мохамад Кханзадех ("Падидех")

Халфове: Ашкан Дежага ("Нотингам Форест"), Масуд Соджаей (АЕК), Алиреза Жаханбакш (АЗ Алкмаар), Ехсан Хайсафи ("Олимпиакос"), Мехди Тораби ("Саипа"), Саеид Езатолахи ("Амкар Перм"), Саман Годос ("Йостерсунд"), Вахид Амири ("Персеполис"), Омид Ебрахими ("Естегал")

Нападатели: Карим Ансарифад ("Олимпиакос"), Реза Гочаннежад ("Херенвеен"), Мехди Тареми ("Ал-Гарафа"), Сардар Азмун ("Рубин Казан")

Снимка: Getty Images

Звездата:

Определено най-известното име в състава на Иран е това на крилото Ашкан Дежага. 31-годишният играч е далеч от най-добрите си дни, но някога бе сред най-преспективните таланти на немския футбол.

Още ненавършил годинка, родителите му заминават за Берлин, а Ашкан израства в школата на "Херта". Той започва да играе в Бундеслигата на 17, като е част от всички младежки състави на Германия. Записва над 50 мача в различните възрасти на Бундестима.

Най-успешната му година определено е 2009-а. Има основна роля за шампионската титла на "Волфсбург" и става Европейски шампион за младежи. Съотборник е с Мануел Нойер, Месут йозил, Сами Кедира, Матс Хумелс, Джером Боатенг и други Световни шампиони от преди 4 години.

Въпреки това, повиквателна от мъжкия тим на Германия не пристига. Три години по-късно, няколко месеца след назначението на Карлош Кейруш, Дежага решава да играе за родината си и дебютира с два гола срещу Катар.

Има общо 45 мача за тима. Проблемът пред играча е, че през последните два сезона има едва 14 минути професионален футбол.

Снимка: Getty Images

Програмата в Група "В"

15 юни Иран - Мароко

20 юни Иран - Испания

25 юни Иран - Португалия

Букмейкърите:

Съвсем очаквано, само четири тима са с по-малки шансове за Световната купа от Иран. Коефициентът за триумф на персите е 501.

Тимът на премине групата също изглежда невъзможно, като тази вероятност е оценена с коефициент 6,50 при 1,22 и 1,06 за Португалия и Испания