Отборите на Мондиал 2018: Атласките лъвове в търсене на сензация
Мароко се готви за петия си Мондиал
Дир.бг ви представя отборите-финалисти на Световното първенство. Пренасяме се в Група "В", където ще ви представим тима на Мароко, който ще мери сили с Испания, Португалия и Иран.
Представяния на Мондиали:
Мароко е сред най-успешните африкански нации, а в Русия ще бъдете петото Световно първенство на отбора.
"Атласките лъвове" се класираха на Мондиал за първи път след 20-годишно прекъсване, което предизвика невероятна еуфория в страната.
Те завършиха на първото място в тежка квалификационна група с един от най-класните африкански тимове - Кот Д`Ивоар, както и Габон със звезда Пиер-Емерик Обамеянг в състава.
В четирите си досегашни участия, Мароко успява да премине групата само веднъж - през 1986.
Тогава отборът хвърля бомбата, като печели тежката група с Англия, Португалия и Полша. На осминафиналите "Атласките лъвове" отново правят страхотен мач, но губят от суперсилата Западна Германия с 0:1, а попадението е дело на Лотар Матеус 2 минути преди края.
1970 - Отпадат в групата след равен и две загуби.
1986 - Отпадат на осминафинал след загуба от ФРГ с 0:1.
1994 - Отпадат в групата след три загуби.
1998 - Отпадат в групите след победа, равен и загуба.
Баланс на световни първенства: 13 мача, 2 победи, 4 равни, 7 загуби
Макар да няма суперзвезди в състава си, Мароко разполага с играчи, подвизаващи се в топ първенствата на Европа.
Едва трима от състава за Световното играят в Мароко, а това си има и своята обяснима причина. От всичките 23-ма играчи, само шестима са родени в странта.
Останалите 17 са родени и израснали в Европа - в семействата на марокански имигранти, най-вече във Франция и Холандия. Това е и най-големият процент на играчи родени извън пределите на страната от всички отбори участници на Мондиала.
Като сериозна изненада се прие отсъствието на Софиан Буфал. Играчът направи страхотен сезон за английския "Саутхемптън", но не намери място в отбора на Мароко.
Ядрото на тима е съставено от футболисти, прехвърлили 30 години. Те разполагат с богат опит и играят рамо до рамо от доста години.
Този опит ще е нужен на тима, защото попадна в доста тежка група с два изявени фаворита. На пръв поглед изглежда, че Испания и Португалия няма да имат проблем с печеленето на първите две места, но цялата страна вярва, че "Атласките лъвове" са способни на сензация.
Селекционерът на тима е един от най-успешните треньори на Черния континент - Ерве Ренар. Той носител на Купата на Африканските нации с отборите на Замбия и Кот Д`Ивоар - първият в историята печелил го с две различни страни.
Успешната му серия в Африка продължи и с тима на Мароко, като успя да го класира на Световно първенство за първи път от 20 години, побеждавайки бившия си тим като гост с 2:0 в решителния мач.
По този начин Ренар веднага си спечели нов договор, с по-добри условия и до 2022 г.
Съставът:
Вратари: Мунир Мохамеди ("Нумансия"), Ясин Бону ("Жирона"), Ахмед Тагнаути ("Танжер")
Защитници: Мехди Бенатия ("Ювентус"), Набил Дирар ("Фенербахче"), Мануел да Коста ("Истанбул ББ"), Ромейн Саис ("Уълвърхамптън"), Хамза Мендил ("Лил"), Ашраф Хакими ("Реал Мадрид"), Бадр Банун (Рая Казабланка")
Халфове: Мбарк Боусуфа ("Ал-Джазира"), Карим Ел Ахмади, Софиан Амрабат ("Фейенорд"), Юнес Белханда ("Галатасарай"), Нордин Амрабат ("Леганес"), Файсал Фар ("Хетафе"), Мехди Каресела-Гонзалес ("Стандарт Лиеж"), Хаким Зиек ("Аякс"), Юсеф Бенасер ("Каен"), Амине Харит ("Шалке")
Нападатели: Халид Боутаиб ("Йени Малатияспор"), Азис Боуадус ("Санкт Паули"), Аюб Ел Кааби ("Беркан")
Звездата:
Бранителят Мехди Бенатия определено е най-известното име в състава на Мароко и негов капитан. 31-годишният играч е единственият, който играе на най-високо ниво, вече пета година.
Бенатия зашитава цветовете на "Ювентус", с който спечели две титли и две Купи на Италия. Преди това роденият във Франция бранител бе част от "Байерн" (Мюнхен), където също спечели две титили.
Той е роден в семейството на мароканец и алжирка, като можеше да избира между три национални тима, но предпочете родината на баща си. Дебютира ноември 2008 г. в контрола срещу Замбия, а треньор на противника е настоящият селекционер на Мароко - Ерве Ренар.
Изиграва 53 мача с националната фланелка, като участва три пъти на Купата на Афирканските нации.
Програмата в група "B"
15 юни Мароко - Иран
20 юни Мароко - Португалия
25 юни Мароко - Испания
Букмейкърите:
Съвсем очаквано, Мароко е в дъното на класацията на вероятните победители. Тимът е с коефициент 501, като само шест страни са с по-малки шансове според букмейкърите.
Шансът на Мароко да премине групата се оценява на 17, а единственото място където "Атласките лъвове" са фаворит е в двубоя срещу Иран - коефициент 2.37.