Отборите на Мондиала: Никой не си пожелава да е в група със "самураите"
Японците са доказвали, че могат да ударят всеки съперник
Corner.bg продължава да ви запознава с отборите, които ще мерят сили по време на световното първенство по футбол в Катар. Ред е на Япония, която е в група с Германия, Испания и Коста Рика.
Азиатският тим е един от най-симпатичните на големия форум и се превърна в традиционен участник, като не е пропускал издание от това през 1998-а във Франция.
Нямаше проблеми да се класира и за шампионата в Катар, като беше един от най-впечатляващите отбори в квалификациите. В същинската им фаза завърши втори в една от двете азиатски групи зад Саудитска Арабия. Направи го със седем победи, едно равенство и две загуби. Остави зад себе си тимът на Австралия и го принуди да играе интерконтинентален плейоф - нещо, което се случва рядко за "кенгурата".
Представяния на Мондиали.
Участието в Катар ще е седмо поредно за Япония на световни първенства, като преди 1998-а страната не се бе класирала нито веднъж. Това е съперник, който нито един отбор не си пожелава да получи в груповата фаза, а резултатите в миналото показват защо.
При шестте си участия до момента, Япония на три пъти успя да се класира за осминафиналите. Първият случай бе през 2002-а, когато страната домакинстваше заедно с Южна Корея. Тогава "самураите" спечелиха групата си след 2:2 срещу Белгия и ключова победа срещу Русия с 1:0 с гол на Юничи Инамото. Впечатляващият пробив приключи на осминафианлите, където бъдещият полуфиналист Турция победи с 1:0.
Осем години по-късно в Южна Корея японците отново изненадаха. Тогава преодоляха силна група с Нидерландия, Дания и Камерун, след като победиха с 1:0 африканския отбор и поднесоха сензацията в последния кръг с 3:1 над "червения динамит". На осминафиналите имаха злощастния късмет да отпаднат с дузпи от Парагвай след 0:0 в редовното време и продълженията.
Още осем години означаваха още един осминафинал - на Мондиала в Русия през 2018-а. Тогава в първи кръг бе победен отборът на Колумбия с 2:1, а във втори равенството със Сенегал 2:2 означаваше класиране напред. Минимална загуба от Полша в третия мач направи продължаването драматично, тъй като японците бяха пред Сенегал в крайното класиране само заради по-малко получени жълти картони. Във всички други показатели двата тима бяха равни. Третото отпадане на осминафинал дойде също много драматично - след обрат от 2:0 до 2:3 срещу Белгия с гол в последната минута.
Баланс: 21 мача, 5 победи, 5 равенства, 11 загуби, голова разлика 20:29
Японската "работна ръка" във футбола се цени високо в голямата европейска игра заради лоялността, трудолюбието и непримиримостта на играчите. Звучи като клише за японското общество, но то е напълно валидно и в спорта.
Страната продължава да има много солиден контингент в големите първенства, като най-вече това важи за Бундеслигата. Общо осем футболисти от състава от 26 души се подвизават в Германия. Има и по двама в английската Висша лига и испанската Ла Лига.
Този отбор е изключително опасен, тъй като вече в няколко цикъла изгради солиден колектив от играчи, които в момента са в златната среда - между 24 и 28-годишна възраст. Сред най-известните футболисти е Такехиро Томиясу - любимецът на Микел Артета в Арсенал. Опитният Мая Йошида играе за Шалке, а халфът Даичи Камада спечели Лига Европа с Айнтрахт (Франкфурт). Крилото Такуми Минамино пък мина през Ливърпул и сега защитава цветовете на Монако.
Селекционерът
54-годишният Хаджиме Мориясу познава отбора си много добре, тъй като е начело от 2018 година след осминафинала на Мондиала в Русия. Той обаче има ключова роля и за него, тъй като беше асистент на тогавашния селекционер Акира Нишино.
Преди да застане начело на японците, Мориясу имаше дълъг период в Санфрече Хирошима и в младежкия национален отбор. Шампион е на първенството през 2012 и 2013 година.
Освен че класира Япония на световното първенство без особени проблеми, той води тима и на Копа Америка, завършвайки трети в група с Уругвай, Чили и Еквадор.
Съставът:
Вратари: Ейджи Кавашима (Страсбург), Шуичи Гонда (Шимзу), Даниел Шмит (Сейнт Труден)
Защитници: Мики Ямане (Кавазаки), Шого Танигучи (Кавазаки), Ко Итакура (Борусия Мьонхенгладбах), Юто Нагатомо (Токио), Такехиро Томиясу (Арсенал), Хироки Сакай (Урава Ред), Мая Йошида (Шалке), Хироки Ито (Щутгарт)
Полузащитници: Ватару Ендо (Щутгарт), Гаку Шибасаки (Леганес), Рицу Доан (Фрайбург), Каору Митома (Брайтън), Такуми Минамино (Монако), Такефуса Кубо (Реал Сосиедад), Хидемаса Морита (Спортинг), Джуня Ито (Реймс), Дайчи Камада (Айнтрахт), Ао Танака (Фортуна Дюселдорф), Юки Сома (Нагоя)
Нападатели: Такума Асано (Бохум), Шуто Мачино (Шонан), Аясе Уеда (Серкъл Брюж), Даизен Маеда (Селтик)
Звездата:
Трудно е да се отличи един играч в този отбор, тъй като съставът е изключително балансиран и никога не е разчитал на индивидуалности. Само на отборна игра.
Аков се пак трябва да се посочи един, то това ще е Дайчи Камада. Централният полузащитник се превърна в титуляр за шампиона на Лига Европа Айнтрахт Франкфурт и вече може да се похвали с класиране на осминафинал в Шампионска лига, където ще излезе срещу Наполи.
26-годишният Камада е креативен халф, който освен да раздава асистенции, умее и да бележи. В груповата фаза на Шампионската лига вкара на всички три съперника - Тотнъм, Спортинг Лисабон и Марсилия.
За националния отбор вече има 21 участия и шест попадения, сред които и три в последните световни квалификации.
Програмата:
23 ноември, Германия - Япония
27 ноември, Япония - Коста Рика
1 декември, Япония - Испания
Букмейкърите:
Факт е, че "самураите" имаха лошия късмет да попаднат в тежка група с две от най-силните нации в света. Не случайно шансовете им за продължаване към четвърти осминафинал са оценени оскъдно - с коефициент 4,75. А и историята сочи, че те редуват отпадане в групата и класиране напред.
Иначе в битката за третото място Япония твърдо е с по-големи шансове от Коста Рика. За по-смелите от вас, които очакван азиатският тим да спечели целия шампионат, коефициентът е 251.