"Левски" се готви за най-важните си европейски битки от много време насам. Утре на Националния стадион "Васил Левски" столичани ще посрещнат Айнтрахт (Франкфурт) в първи плейофен мач за влизане в груповата фаза на Лигата на конференциите. "Сините" не са играли в групите на европейски клубен турнир от сезон 2010/2011 насам, докато за съперниците им участие в тази фаза е нещо съвсем нормално, особено в последните години, които са едни от най-силните в историята на германския тим, а тя не е никак малка.

"Орлите" са създадени през далечната 1899 година, като в почти 125-годишното си съществуване определено имат поводи за гордост. В далечната 1959 година са шампиони на Германия а в следващия сезон играят в един от най-знаменитите финали на КЕШ, загубен от Реал (Мадрид) с 3:7 на "Хемпдън Парк" в Глазгоу".

Превъртаме още малко напред и минаваме през две от общо петте Купи на Германия (1974 и 1975), както и триумф в Купата на УЕФА през 1980 година, за да стигнем до по-скорошните дни на отбора от финансовата столица на Европа - Франкфурт.

През сезон 2011/2012 Айнтрахт играеше във Втора Бундеслига, а точно десет години по-късно, през сезон 2021/2022 ликуваше на един от върховете на европейския футбол с трофея в Лига Европа.

Снимка: AP/БТА

Тимът е един от "шестнадесетте оригинални" - основоположниците на Бундеслигата, създадена през 1963-а, а през годините на "Валдщадион", в момента известен като "Дойче Банк Парк", има и стабилна българска връзка. Петър Хубчев играе за клуба от 1996 до края на кариерата си през 2001-а (107 шампионатни мача), след това за кратко е помощник в треньорския щаб, а после две години е начело на дубъла на клуба (2005-2007).

Но нека се върнем към последното малко повече от десетилетие, в което "орлите" литнаха от втора дивизия до европейската титла. През сезон 2010/2011, когато "Левски" за последно играе в групите на евротурнирите, Айнтрахт поставя нов клубен рекорд за най-много точки на полусезона, но след това всичко отива по дяволите и се стига до изпадане. За щастие на верните си фенове, франкфуртци се връщат в елита веднага, благодарение на 17 гола на клубната легенда Алекс Майер (№7 в историята на отбора със своите 137 гола), известен сред привържениците като "Футболния Бог".

Снимка: Getty Images

По-късно Майер ще добави към голмайсторското си отличие на втория ешелон и такова от Бундеслигата - благодарение на 19 гола през сезон 2014/2015. Следва турбулентен сезон, в който назначеният през март 2016-а Нико Ковач трябва да спасява отбора чрез плейоф за оцеляване, след което обаче намира правилния ритъм и в първата си пълна година стига финал за Купата, загубен от Борусия през 2017 година. Следващия сезон Франкфурт пак е на финала, като този път го печели и то не срещу кого да е, а срещу Байерн (Мюнхен) - 3:1, а баварците придърпват Ковач за наставник.

Тимът играе все по-добре и по-добре под ръквоодството на новия треньор Ади Хютер и с атомното нападение Лука Йович - Анте Ребич - Себастиен Алер, като достига до полуфинал в Лига Европа през сезон 2018/2019, загубен от Челси след дузпи на "Стамфорд Бридж".

Във въпросния сезон е и едно от вече превърналите се в традиция феноменални представяния на феновете на отбора далеч от дома. При гостуване на Интер на "Джузепе Меаца" футболистите на Хютер се чувстват като у дома си, толкова много техни привърженици има по трибуните.

През сезон 2019/2020 Европа остава мираже, но пето място през следващия сезон означава ново участие в Лига Европа - и най-успешното такова за клуба, който печели турнира през 2022 година, без да допусне нито една загуба.

По пътя към отличието е пометен и Барселона след 3:2 на "Камп Ноу", където точно както и на "Меаца", германците са като домакини - с 30 000 свои по трибуните. Футболна Европа не е виждала подобно нещо.

Триумфът в Лига Европа води до закономерно място в Шампионската лига миналия сезон, а там Айнтрахт излиза от групата си като втори, но губи от Наполи в осминафиналите, които са белязани от безредици по улиците на южния италиански град след поредна немска инвазия.

Такава се очаква и в София в четвъртък вечер, макар капацитетът за гостуващи фенове на "Васил Левски" да е ограничен.

Германците са показали, че подкрепят своите навсякъде и на всяка цена, а България надали ще направи изключение.

През тази година Айнтрахт игра третия си финал в Купата на Германия в последните седем години, но отстъпи на РБ (Лайпциг), като все пак си осигури европейско участие посредством седмото място в Бундеслигата.

Снимка: Getty images

Най-популярното име в състава на Дино Топмьолер е Рандал Коло Муани, в последните спряган за транфер в посока Пари Сен Жермен. Французинът нашумя с пропуска си на финала на Мондиал 2022, когато не успя да се разпише сам срещу Емилиано Мартинес и да донесе втора поредна титла на родината си. Нападателят е поредното доказателство за добрата трансферна работа на клуба, защото пристигна в Германия със свободен трансфер от Нант, а сега ще бъде продаден за най-малко 80 милиона евро.

Други популярни имена са бившият вратар на ПСЖ Кевин Трап, Марио Гьотце, донесъл на Германия световната титла през 2014 година, както и Себастиан Роде, играл за двата германски колоса Байерн (Мюнхен) и Борусия (Дортмунд), преди да се върне във Франкфурт през 2018 година.

Като цяло в последните години Айнтрахт не разчита на звездна селекция, а по-скоро създава звездни имена, които после продава на добра печалба, а паралелно с това се представя стабилно както в Германия, така и в Европа.

Първото действие е в четвъртък на "Васил Левски".

А втората част - след седмица на някогашния "Валдщадион" край река Майн.

Снимка: Getty images/ Guliver photos