Английската доминация в Европа е пълна - втори финал само от тимове във Висшата лига ни чака, след като Челси и Арсенал си осигуриха място в Баку на 29 май, където ще спорят за трофея в Лига Европа.

В Шампионската лига мачът за купата е Ливърпул - Тотнъм.

Така три лондонски отбора и един от английския Северозапад са кралете на континента за сезона. Смазваща хегемония!

Арсенал превзе стадиона на Валенсия - "Местая", с 4:2 в реванша от полуфиналите.

С хеттрик на Пиер-Емерик Обамеянг "топчиите" са на финала в Баку на 29 май. Отборът от Лондон спечели и преди седмица - тогава с 3:1.

Реваншът започна вихрено за Валенсия, домакините тръгнаха от първата минута да търсят обрат. В 11-ата Кевин Гамейро откри след ураганна контраатака.

Но с първия удар в рамката на вратата, Арсенал изравни в 17-ата минута. Александър Лаказет се пребори за висока топка и я свали на Обамеянг, който заби с шут от 25 метра - 1:1.

До края на първото полувреме и двата отбора имаха по една чудесна ситуация, като Лаказет уцели греда.

В 50-ата минута френският нападател се завъртя отлично в наказателното поле и прати топката в далечния ъгъл - 1:2. Оттук Арсенал вече нямаше как да изпусне финала, на Валенсия трябваха 4 гола.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Един дойде сравнително бързо, в 58-ата минута Гамейро върна надеждите на домакините с ново попадение. Но още 9 минути минаха и Обамеянг отговори със своя втори гол. За да дойде 88-ата минута и пак голаджията от Габон оформи хеттрика си - 2:4 и общ резултат 3:7.

Арсенал има стимул не само да грабне трофея, но и с него да си осигури място в Шампионската лига, каквото вече не може да получи през класирането във Висшата лига.

Там обаче го чака Челси, който мина през кръговете на Ада и с 6:5 с дузпи (1:1 след редовното време и продълженията) изхвърли смелия тим на Айнтрахт.

Двубоят бе знаменит, с много драма и страхотни ситуации.

Домакините поведоха с гол на Рубен Лофтъс Чийк 28-ата минута след асистенция на Еден Азар. Но звездата на Айнтрахт Лука Йович изравни в 49-ата и германският отбор натисна дори да бие още в 90-те минути.

До ново попадение не се стигна и дойдоха дузпите. Не е преди голяма драма в продълженията, когато Челси оцеля с две изчиствания на топката от голлинията - на Давид Луис и Дзапакоста, предотвратили сигурни попадения след удари на Себастиан Алер.

Имаше и спорен момент. В 117-ата минута Сесар Асиликуета пък вкара за домакините, но голът бе отменен заради нарушение срещу вратаря.

Спорно отсъждане, показаха няколкото телевизионни повторения, които не убедиха, че стражът Кевин Трап контролираше топката, когато бе атакуван от капитана на Челси.

При дузпите също имаше обрат и драма. Алер вкара за Айнтрахт, Рос Баркли също не сбърка - 1:1.

Звездата Йович бе точен - 1:2 за Айнтрахт, а за домакините Аспиликуета пое отговорността и сбърка!

Йонатан де Гузман имаше изключително важна задача да затвърди аванса на гостите и вкара безмилостно - 1:3, но Жоржиньо вкара спокойно - 2:3.

Последва и пропуск за Айнтрахт - бранителят Хинтерегер би силно, но право в Кепа Арисабалага, който остана в средата на вратата си. Давид Луис се нагърби да изравни и го направи - 3:3, равенство при дузпите!

Последва ново спасяване на Кепа, който парира удара на Пасиенсия и оправда до голяма етикета на "най-скъп вратар в света". Челси получи мачбол и, естествено, зад топката застана Еден Азар. Никакъв проблем!

На 29 май в Баку ще има лондонска инвазия - Челси срещу Арсенал. Три дни по-късно Ливърпул и Тотнъм ще завършат сезона в европейския футбол, който е изцяло в плен на английската игра.