Днес е исторически ден за европейския клубен футбол, а колкото и странно да звучи в първия момент, тази история няма да се пише на "Уембли", "Бернабеу" или друг от емблематичните стадиони. Не - ще е в Тирана. Именно в албанската столица днес от 22 часа българско време е първият финал в историческото дебютно издание на турнира Лига на конференциите.

В мача за трофея се изправят две традиционни имена за футбола на континента - Рома и Фейенорд, а Тирана завинаги ще остане във фолклора на един от двата клуба, който успее да спечели така мечтания европейски трофей. Мачът ще се предава по btv action и MAX Sport 3 HD.

ВИЖТЕ ВСИЧКО ЗА ПЪТЯ НА ДВАТА ОТБОРА ДО ФИНАЛА И ГОЛОВЕТЕ НА ТОПРЕАЛИЗАТОРИТЕ В ТУРНИРА>>>

Рядко, а може би почти никога не сме свързвали Албания точно с футбола, при това на високо европейско ниво. Но подобен ход с финал там  кореспондира с плана на УЕФА да дава шанс на все повече страни да попадат под светлините на прожекторите.

Неслучайно в последните години финалът за Суперкупата на Европа се проведе в градове като Скопие, Талин, Тбилиси, Трондхайм, Прага, Белфаст, а тази година ще е в Хелзинки.

Все градове, които няма как да се надяват на финал от Шампионска лига например, но турнири като Лига на конференциите или Суперкупата на Европа им дават шанс да посрещнат голям сблъсък.

А Тирана получи своя благодарение на модерния и доста нестандартен "Арена Комбетаре", както е познат за местните, или "Albanian Airlines Arena", както е официалното му име по спонсорски причини.

Да, дори и в Албания има супер модерен стадион на европейско ниво, какъвто у нас няма изгледи скоро да има. Но това е друга тема и няма общо с днешния финал.

Снимка: YouTube/Стопкадър

Това място, с адрес площад "Италия" №1, се превръща в сърце на албанския футбол още от зараждането на играта в тази страна, като дълги десетилетия там се намираше стадион "Кемал Стафа" - дом както на националния тим, така и на грандовете от Тирана.

През 2009-а местната футболна федерация създава дружество с правителството, 75% от което е на футболната централа, а целта му е до три години Албания да има нов модерен стадион, който да бъде открит навръх 100-годишнината от обявяването на независимост от Османската империя, което бе чествано през 2012-а.

Но няма да е Албания и няма да е на Балканите, ако в подобен проект всичко премине по план. За изпълнението се назачава испанска компания, която презентира амбициозен 33-хиляден стадион, който отвън на 100% копира формата на Албания. С всяка чупка и завой по границите.

След дълго чудене и спорове, общото дружество между футболен съюз и държава отхвърля проекта с мотив, че е много скъп. Макар от испанската компания да отричат това, целият случай е забулен в мистерия и в крайна сметка се оказва, че макар и на "Кемал Стафа" да не е забит един пирон, от сметката липсват милиони.

И така, това си остава един неуспешен проект, докато през 2013-а УЕФА не праща писмо до Албания, че нито един стадион в страната не покрива изискванията на централата. И международните мачове на клубно и национално ниво ще трябва да се играят в чужбина.

Снимка: Getty images

"На пожар" местното правителство прави козметичен ремонт на стадиона в град Елбасан, но националният в столицата си остава за местно ползване, до 2015-а. Тогава отново на преден план се изкарва проект за нов стадион, но този път без смесени дружества. Държавата се решава сама да свърши своята работа и наема италианска компания да построи новото бижу на площад "Италия".

Проектът е официално представен на 21 април 2016-а, като албанското правителство плаща 75 милиона евро, а други 10 са по програма на УЕФА.

Няколко месеца по-късно старият "Кемал Стафа" е съборен а три години по-късно се появява бижуто "Комбетаре". Първоначалният проект обаче е за 50 милиона, а се оскъпява с 25.

Единственият стадион, който има такава форма - нещо като геометрична фигура с 8 страни, получили се от неговите чупки и нестандартна архитектура. Разбира се, че първото, което прави впечатление е високата кула. 122 метровото здание се издига от единият ъгъл на стадиона, като в него се помещават както офис помещение, така и луксозен хотел от световната верига "Marriott". На територията на арената има обичайните търговски центрове и магазини, а цялата е покрита със специални метални панели в цветовете на албанското знаме.

Като изключим историята на стадиона за "албанския финал" днес, то двата тима на мача са с огромни традиции във футбола на континента. Рома има три финала в турнирите, като е загубил два (шампионски през 1984-а и Купа на УЕФА през 1991 г.,) и е спечелил един - през 1961 г. в Купата на Панаирните градове.

Снимка: Getty images

Фейенорд е шампион на Европа (1970), има и два трофея в Купата на УЕФА, но е гладен да вземе такъв и днес, тъй като последният триумф е от 2002 г.

Начело на Рома обаче е Жозе Моуриньо. А той има 4 големи европейски клубни финали, като е спечелил всички. С Интер и Порто стана шампион на Европа, а с Манчестър Юнайтед и пак с Порто взе Купата на УЕФА и Лига Европа. Специалния е безгрешен, когато нещата стигнат до един последен мач за купа на континента.

Очаква ни голям мач, макар и на малък стадион. "Публиката на тези два тима можеше да напълни "Бернабеу", разочарован бе Жозе на пресконференцията вчера. А финалистите получиха по 4000 билета за 22-хилядната арена.

И въпреки това - чака ни голяма, историческа европейска вечер.

22 часа, Тирана. Рома - Фейенорд, първи финал в Лигата на конференциите. Гледайте по btv action и MAX Sport 3 HD.

Снимка: Getty images