Световното първенство в Катар наближава с всеки изминал ден, а футболните фенове отброяват нетърпеливо времето до ноември. Мондиал 2022 ще бъде първият “зимен” такъв, като около него все още продължават да витаят не една или две въпросителни. Но може би най-ключовата от тях е тази - кои отбори всъщност ще играят в арабската страна в края на годината?

За момента участие на първенството на планетата са си осигурили 15 отбора, което означава, че 17 визи все още са свободни и ще бъдат разпределени съвсем скоро.

Ето и кои са класиралите се към момента тимове: Катар, Германия, Дания, Бразилия, Франция, Белгия, Хърватия, Испания, Сърбия, Англия, Швейцария, Нидерландия, Аржентина, Иран и Южна Корея.

Кои обаче са отборите, които до последно ще се борят за класиране? За съжаление, вече по традиция, България не е сред тях. Но започваме обобщението на остатъка от квалификациите именно от нашата зона - Европа/УЕФА.

На 29 март ще станат ясни два от трите европейски тима, които ще се класират за Световното посредством баражите . Картинката в елиминационната фаза изглежда така:

Снимка: Getty images

Полуфинали в поток А: Уелс - Австрия (24 март, 21:45) и Шотландия - Украйна (юни), победителите ще се срещнат през юни в Кардиф или Виена. Срещата между шотландци и украинци логично е отложена с оглед на ситуацията.

Именно заради случващото се в Украйна участникът на Мондиала от този поток ще стане ясен по-късно от останалите, дори след изтеглянето на жребия за групите на шампионата.

Полуфинали в поток В: Швеция - Чехия (24 март, 21:45), Русия - Полша бе отменен, като поляците директно се класират за финалния мач на 29 март, на който ще бъдат домакини.

Полуфинали в поток С: Португалия - Турция и Италия - Северна Македония (и двата от 21:45 часа на 24 март (днес), а финалът е на 29 март в Порто или Коня.

Начало на футболната квалификационна програма в четвъртък ще дадат двубоите от третата фаза на пресявките в зона Азия. В двете групи там директно за Катар ще се класират първите два тима в класирането на всяка една от тях, а третите ще играят бараж за последната виза, след което ще се изправят срещу петия от зона КОНМЕБОЛ.

В момента сигурни класирали се от група А са Иран и Южна Корея, а за третото място в последните два кръга ще се борят ОАЕ, Ливан и Ирак. В група В ситуацията е по-заплетена - първите три отбора имат шанс за директно класиране, докато останалите три са елиминирани. В момента начело е Саудитска Арабия (19 точки), следвана от Япония (18) и Австралия (15). Безспорно най-чаканата среща е между Австралия и Япония (11:10 часа българско време). Саудитска Арабия гостува на Китай, а в последния десети кръг, на 29 март Япония приема Виетнам, докато Австралия гостува на Саудитска Арабия.

В Африка няма сложни сметки и точки, а пет директни сблъсъка на разменено гостуване, които ще определят петт участника на Мондиала.

Снимка: AP/БТА

В зона КОНКАКАФ ситуацията също е интригуваща. Начело е Канада (25 точки), като “кленовите листа” имат гарантирано най-малко участие на плейоф. Следват ги САЩ и Мексико с по 21 точки, а четвърти са футболистите на Панама със 17 точки. Именно първите три тима се класират директно, а четвъртия в класирането играе бараж с победителят от зона Океания.

В битка за четъвртата позиция е и отборът на Коста Рика, който е пети с 16 точки.

Дербито на настоящия кръг е Мексико - САЩ (04:00 часа в петък сутринта), в предпоследния кръг американците играят с Панама, а в последния - с Коста Рика. Канадците се изправят съответно срещу Коста Рика, Ямайка и Панама в оставащите си три мача, а освен срещу американските си съседи, на мексиканците им предстоят мачове с Хондурас и Ел Салвадор.

В КОНМЕБОЛ (Южна Америка) с гарантирани места на Световното са обичайните заподозрени - Бразилия и Аржентина, като “кариоките” са първи с 39 точки, следвани от “гаучосите” с 35 при оставащи два кръга.

Бразилия и Аржентина, като “кариоките” са първи с 39 точки, следвани от “гаучосите” с 35 при оставащи два кръга. Трети е Еквадор (25 точки), който е с гарантирано минимум място на плейоф, а четвърти и пети са съответно Уругвай и Перу (22 и 21 точки), следвани от Чили (19) и Колумбия (17). Напред към Катар директно продължават първите четири тима в класирането. Петият пък играе бараж с победителя от срещата между третите в крайното подреждане на Азия.

Еквадор гостува на Парагвай и приема Аржентина в последните си два мача. Уругвай домакинства на Перу и гостува на Чили, докато извън директните мачове, двубоите на перуанци и чилийци са съответно с Парагвай и Бразилия. Колумбия приема Боливия и гостува на Венецуела.

В най-малката квалификационна зона, Океания, всички мачове се провеждат на централизиран турнир, който започна на 17 март в катарската столица Доха. От група А напред към директните елиминации продължават без игра Соломоновите острови и Таити, след като Вануату и Островите Кук се оттеглиха от участие заради множество заразени с COVID-19.

В група В пък Нова Зеландия е начело с 6 точки от два мача, следвана от Папуа Нова Гвинея и Фиджи с по 3, а на дъното е Нова Каледония с две загуби в два мача.  В последния кръг Фиджи и Папуа Нова Гвинея се изправят в директен мач за второто място, а новозеландците имат протоколен двубой с Нова Каледония. Полуфиналите и финалната среща са на 27 и 30 март, а победителят от тази зона ще се изправи срещу четвъртия в крайното класиране на КОНКАКАФ.