Тежка вечер имаха фаворитите в Лига Европа, като срещу тях се изправиха непримири отбори от Източна Европа. Както и един добре познат ни швейцарски състав, който продължава смело в осминафиналите на турнира.

Бившият шампион на Европа Цървена звезда отпадна, но се представи меко казано достойно на "Сан Сиро" в реванша с Милан - 1:1, след като преди седмица стигна до 2:2 в Белград.

Така Звезда не загуби и в двата мача, като общо за около 50 минути от тях игра с човек по-малко. И тази вечер не мина без изгонен играч за гостите - Марко Гобелич бе отстранен за втори жълт, доста пресилен, за нарушение в центъра на терена в 70-ата минута. 120 секунди по-рано същият Гобелич трябваше да вкара от няколко метра в празната врата, след като Джанлуиджи Донарума по чудо бе спасил удар на Секу Саного от упор. Това бе шансът на Звезда при 1:1 да поведе, а в края и Катай изпусна нова възможност.

Сръбският тим игра изключително агресивно и с 10 души търсеше победата, а в края настана и скандал - Звезда получи корнер, но реферът Хил Мансано от Испания наду свирката и оповести финала на мача. А бе отсъдил и посочил за изпълнение на ъглов удар преди това. Лишен от този последен шанс, съставът на гостите се вдигна на въстание около рефера, а треньорът Деян Станкович бе гневен и лют, викаше по терена и размахваше ръце.

На арбитъра се натрупа доста - и това отсъждане, и червения картон на Гобелич, а и италианците поведоха от дузпа в първите минути...

Милан се измъкна без да надиграе Звезда и в двата мача. Попаденията за седемкратния шампион на Европа дойдоха от 2 дузпи и автогол, но му стигнаха.

Но други фаворити нямаха този късмет.

Славия (Прага) надхитри Лестър на негов терен с 2:0 и след 0:0 в Чехия преди седмица е осминафиналист. А домакините бяха един от фаворитите в турнира, правят отличен сезон във Висшата лига и са трети. Голове през второто полувреме на Лука Провод и Сима донесоха успеха на Славия.

В Айндховен домакините от ПСВ водиха до 88-ата минута с 2:0 и това ги пращаше на осминафинал (2:4 в първия мач). Но гръцкият Олимпиакос не се предаде, гол на Кока в края преобърна картината и напред отива аутсайдерът.

Динамо (Киев) също не се даде от позиция на такъв - победи с 1:0 като гост шампиона на Белгия Брюж и го изхвърли от турнира след 1:1 в Украйна преди седмица. И тук голът дойде късно, вкара Виталий Буялски в 83-ата минута.

Добре познатият ни Йънг Бойс бе взел аванс от 4:3 срещу Байер Леверкузен преди реванша, но отново фаворизираният тим бе този на домакините. Швейцарците обаче биха и на немска земя - 0:2, за да затвърдят впечатлението, че ЦСКА имаше нещастието да е в много сложна група на Лига Европа през есента. И Йънг Бойс, и Рома, са осминафиналисти в турнира.

Всички резултати от 1/16-финалите:

Тотнъм - Волфсбергер 4:0 (общ резултат 8:1)

Брюж - Динамо (Киев) 0:1 (1:2)

Манчестър Юнайтед - Реал Сосиедад 0:0 (4:0)

Милан - Цървена звезда 1:1 (3:3, победа с повече голове на чужд терен за италианците)

Лестър - Славия (Прага) 0:2 (0:2)

Рома - Брага 3:1 (5:1)

Динамо (Загреб) - Краснодар 1:0 (4:2)

Байер Леверкузен - Йънг Бойс 0:2 (3:6)

ПСВ Айндховен - Олимпиакос 2:1 (4:5).