Манчестър Сити е шампион на Англия за четвърти пореден и общо десети път в своята история.

Това стана факт в последния кръг на един изключително интригуващ и оспорван сезон. Последен кръг, в който Сити просто трябваше да спечели своето домакинство срещу Уест Хем и успя да го стори с 3:1.

По този начин "гражданите" влязоха в историята на английския футбол като първият тим, успял да спечели четири поредни титли.

До този момент Хъдърсфийлд, Арсенал, Ливърпул и Манчестър Юнайтед на два пъти бяха постигали три поредни титли, но воденият от Пеп Гуардиола тим на Манчестър Сити пренаписа историята. Истинска доминация, която се изразява в общо шест титли от последните седем сезони. Хегемония, която в исторически план са имали само Ливърпул със 7 титли от 9 сезона между 1976-а и 1984-а, както и Манчестър Юнайтед също със 7 титли от 9 сезона между 1993-а и 2001-а.

За кой ли път обаче Манчестър Сити трябваше да чака до последния ден от сезона, за да узакони своята титла, защото грешна стипка срещу Уест Хем днес и победа на Арсенал над Евертън, щеше да означава, че трофеят ще отпътува към Северен Лондон. Сити обаче не допусна издънка, а и по същото време Арсенал свърши своята работа и победи Евертън с 2:1, но това не бе достатъчно.

Мачестър Сити даде ясен знак, че този път няма намерение да разчита на късна драма, защото успя да поведе още преди да са изминали 90 минути игра.

Фил Фоудън се разписа с красиво изпълнение с левия крак, а това отприщи истинска инвазия към вратата на Уест Хем.

Резултатът стана 2:0 в 18-ата минута с нов гол на Фоудън, а за първите 25 миннути Сити отправи 12 удара и освен двете попадения, направи и куп пропуски, включително и такъв на Ерлинг Холанд на празна врата.

Снимка: Getty images

Към този момент не се виждаше, как нещо на "Етихад" може да се обърка, а и по същото време Арсенал вече губеше от Евертън, след като Идриса Гей вкара от пряк свободен удар.

Но в една и съща минута на два различни мача паднаха голове. Голове, които загатнаха, че може да има интрига.

Такехиро Томиясу изравни за Арсенал в Лондон, а сякаш от нищото Мохамед Кудус вкара брилянтен гол със задна ножица - Уест Хем намали резултата с първата си истинска атака в мача.

Изведнъж "Етихад" утихна, а видимо притеснените играчи на "гражданите" започнаха да допускат елементарни грешки, а идването на полувремето изглеждаше като истинско облекчения за крайно изнервеният Пеп Гуардиола.

На почивката Манчестър Сити водеше с 2:1 на Уест Хем, а Арсенал и Евертън се оттеглиха при 1:1. По един гол в двата мача можеше да обърне развоя за титлата.

Но Сити отказа да се замесва в нова драма. Натискът от началните секунди на втората част даде резултат и в 59-ата минута с удар извън наказателното поле Роди вкара за 3:1.

Голът, който сякаш вече убеди всички, че няма какво повече да се случи и това ще е титла №10.

За миг надеждата проблесна в последната минута, когато Уест Хем вкара за 2:3, а в същото време Арсенал поведе с 2:1, но голът на "чуковете" бе отменен, а това вече даде старт на празненствата.

Титла за Манчестър Сити и разочарование за Арсенал. Разочарование, защото "артилеристите" изиграха отличен сезон и събраха 89 точки, но те просто не бяха достатъчни.

Като на два пъти Ливърпул не стана шампион с 97 и 92 точки, сега Арсенал не го стори с 89. Във всичките тези сезони, Манчестър Сити бе просто с малко по-добър.

Бърнли - Нотингам Форест 1:2

След Манчестър Сити и Евертън, топ 4 допълват Ливърпул и Астън Вила. Тотнъм и Челси си подсигуриха европейски квоти, а със седмото си място Нюкасъл ще чака развоя от финала за ФА Къп.

Там един срещу друг се изправят двата манчестърски клуба. Победа на Сити ще прати Нюкасъл в Европа, а успех на Юнайтед, изпраща на международната сцена именно "червените дяволи", които завършват кампанията на осмото място.

Изпадащи са трите новака - Лутън, Бърнли и Шефийлд Юнайтед.