На Копа Америка нещата загрубяха със старта на елиминациите, като две зрелища белязаха първите четвъртфинали. Имаше общо 3 червени и 18 жълти картона, като може да се спори, че поне още два пъти бе задължително да видим изгонени играчи. Но имаше и 7 гола, драма с дузпи и обрати, футбол...

Бразилия е на полуфинал очаквано, въпреки че имаше много тежък тест срещу Чили в Рио де Жанейро. Фаворитът за титлата спечели с 1:0 с чудесен гол на резервата Пакета 2 минути след появата му в игра (48). Селесао доминираше през първото полувреме, но се затрудняваше с традиционно неудобните чилийци, които контраатакуваха опасно и се бореха за всяка топка.

Роберто Фирмино изпусна най-доброто положение преди почивката, а мачът бе изненадващо коректен.

След паузата обаче мачът се промени светкавично. Пакета вкара след комбинация през центъра и малко късмет с рикошет, върнал топката пред него. Две минути по-късно Габриел Жезус бе изгонен за ужасяващ кунг-фу удар срещу чилиеца Мена. Нападателят на Бразилия не видя противника, гледаше топката, но това не оправдава шута, който нанесе в брадата на играча.

Нататък мачът се изнерви, бразилците се прибраха, а Чили натисна. В 62-рата минута техен гол бе отменен за тънка, но съществуваща засада. Едерсон спаси две добри ситуации, а вкрая натискът стана хаотичен и чилийците прибързваха. Бразилия си изстрада победата, за да отиде на полуфинал срещу Перу на 6 юли рано сутринта наше време, отново на стадион "Нилтон Сантос" в Рио.

Перуанците стигнаха дотам през още по-голям екшън - 3:3 и победа с дузпи над Парагвай. Те изостанаха след 11 минути игра, когато Густаво Гомес откри за парагвайците. Същият играч си вкара автогол десет минути по-късно, а Джанлука Лападула, роден в Италия, но перуанец по произход, вкара за 2:1 в 40-ата. Но не преди да се случат два важни инцидента.

Сантамария от Перу първо опита да счупи поне единия глезен на крилото на Парагвай Анхел Ромеро и трябваше да бъде изгонен, но получи само жълт картон. След това същият Сантамария влезе с кунг-фу ритник в гърдите на Ричард Санчес, и то в наказателното поле! Но съдията от Уругвай Естебан Остоич подмина ситуацията, ВАР я прегледа и - невероятно - също не даде нищо. Това си беше дузпа и червен картон за Сантамария, който и без това имаше вече жълт...

Парагвай изравни на старта на второто полувреме, когато Осмар Алонсо завърши добра атака. Но Виктор Йотун вкара за 3:2 в полза на перуанците в 80-ата минута и с помощта на рикошет.

Драмата тепърва предстоеше - в 90-ата минута парагвайците някак добутаха топката във вратата. Влезлият като резерва само 7 минути по-рано Габриел Авалос го стори, за да докара мача до дузпи. Продължения на Копа Америка няма.

При ударите от 11 метра драмата също бе голяма. Парагвай изпусна три, Перу - две, като Бето Еспинола бе големият грешник с решаващия пропуск за 4:3 в полза на перуанците. И те са на полуфинал срещу Бразилия.