Високолетящият Манчестър Юнайтед, клубът във форма, който всички анализатори в последните седмици величаеха и даваха за пример, бе приземен по най-бруталния начин в голямото дерби на английския футбол.

"Червените дяволи", които бяха отборът в най-добра форма на Острова, загубиха с ужасяващото 0:7 от Ливърпул насред "Анфийлд".

Първи мач между тези два тима от доста време насам, в който Юнайтед влезе в ролята на фаворит, но крайният изход бе сходен с този от последните дербита.

И преди година Ливърпул разби "червените дяволи" на "Анфийлд", но с 4:0, само няколко месеца, след като им бе вкарал пет за 5:0 насред "Олд Трафорд". Сега дойде ред на още по-внушителното 7:0, а в последните две години статистиката в полза на мърсисайдци в това съперничество е просто брутална.

Резултат за историята, защото по този начин Ливърпул изравни рекорда за най-голяма победа в това дерби. Той бе точно 7:0 и записа забележете - в първия мач за първенство между тези два тима - през октовмри 1895-а, когато мърсисайдци печелят домакинството си от тогавашната Втора дивизия.

Снимка: Getty images

128 години по-късно, в една тотално различна ера на футбола, това 7:0 се повтори.

Освен това този изравнява и рекорда за най-тежката загуба в иначе славната история на Манчестър Юнайтед. Точно със същия резултат - 0:7, "червените дяволи" губят от Блекърн преди 97 години, а днес кошмарът се повтори.

А странното в този мач е, че до 43-ата минута резултатът бе 0:0 и Ливърпул нямаше чак такова игрово предимство. В онези мигове нищо не предвещаваше, че може да видим подобен развой.

Но Коди Гакпо вкара страхотен гол в 43-ата минута, Ливърпул се оттегли с гол аванс на почивката, а след подновяването на играта просто разби своя опонент.

Второ полувреме, в което мърсисайдци си правеха каквото пожелаят със своя объркан и хаотичен опонент.

Още до 50-ата минута Дарвин Нунес и Гакпо с втория си гол направиха резултата 3:0, а това не бе всичко.

Два гола на Мохамед Салах, още един на Дарвин Нунес, както и един последен седми от Роберто Фирмино, оформиха крайния резултат в тази историческа вечер.

Вечер, която никой фен на Ливърпул няма да забрави и вечер, която ще влезе в графата на най-кошмарните в историята на Манчестър Юнайтед.

Успехът прати Ливърпул на петата позиция с 42 точки, три зад четвъртия Тотнъм, докато Манчестър Юнайтед продължава да е трети с 49 пункта.