Дяволите изпълзяха от Ада. Или как Тен Хаг върна глада за трофеи в Юнайтед
Нидерландският мениджър спечели съблекалнята, а от там крачката до успеха е малка
В неделя Манчестър Юнайтед сложи край на 6-годишната си серия без трофей като спечели Купата на лигата. А на върха на пирамидата със заслугите всички фенове и специалисти неизменно поставят едно име - Ерик тен Хаг.
Нидерландският специалист обеща революция в клуба и по всичко личи, че вече бере плодовете на своята работа. Каква обаче е тайната на трансформацията? И как е възможно само за няколко месеца разбитата команда на "червените дяволи" да заприлича отново на гранд?
Тен Хаг пое тима в края на кошмарния сезон 2021/22 и обясни философията си накратко:
"Трофеите се печелят, не идват даром. Трябва да се изгради отбор, който да е готов да се бори непрестанно, за да постига целите си. В Манчестър Юнайтед единственото, което има значение, са трофеите".
И след думите дойде ред на действията.
Когато на 7 май 2022-ра Юнайтед бе разбит с 0:4 от Брайтън, Тен Хаг отмени предварително планирания почивен ден за играчите и ги привика на наказателен 13.8-километров крос. А подобно действие не си е позволявал нито един мениджър от ерата на великия сър Алекс Фъргюсън.
Тук е мястото за една скоба - от оттеглянето на съра през 2013-а отборът няма титла. Спечели трофеи (последният - през 2017-а), но шампионското звание в Англия оставаше далеч. Серията не е историческа, защото преди идването на Фъргюсън, тя е още по-протяжна. Юнайтед не бе ставал шампион от 1967-ма, когато през 1993-а шотландецът върна титлата на "Олд Трафорд". Цикли на успехи и неуспехи - очевидно.
Тен Хаг се надява да вкара клуба в още един от успешните след 10 години "от другите" след сър Алекс. Всъщност, именно оценката на великия шотландец като че ли е с най-голяма тежест от вълната суперлативи, които се стовариха върху Тен Хаг след края на трофейната суша:
"Той е на правилен път. Разговаряме често, търси съветите ми и ги получава, но никога не му се бъркам. Той има своя собствена визия за развитието на клуба и тя е невероятна. Предстои още много работа, но това е посоката, която трябва да се следва. Ерик осъзна, че за да печелиш мачове, първо трябва да спечелиш съблекалнята", заяви Сър Алекс.
А именно в последното изречение се крие разовничето на успеха.
Тен Хаг имаше да решава множество проблеми и го направи по железен начин. Най-голямата дилема безспорно беше как да се процедира с Кристиано Роналдо и огромното му его.
Мениджърът бързо показа на португалеца, че в съблекалнята няма място за двувластие. За футболист с егото на Кристиано това значеше неизбежен конфликт, но едва ли някой в клуба е очаквал, че бурята ще бъде толкова мащабна.
Когато Роналдо си направи самоотлъчка от отбора, Тен Хаг не се впечатли и остана спокоен. Ясно показа, че за звездата има място в тима, но само ако постави общото пред личното. Кристиано отказа и в крайна сметка си тръгна, но не и преди това да излее кофа с вербална помия върху всички в клуба.
Как се отрази това на отбора ли? Юнайтед спечели 16 от 20-те си мача след сбогуването с Роналдо, като загуби само веднъж.
А какво да кажем за начина, по който Тен Хаг се справи с още два "горещи картофа" - Джейдън Санчо и Хари Магуайър.
Санчо се бе самоизолирал от всички и се носеше по течението заради статута си на скъпоструваща звезда. Под ръководството на нидерландския спец обаче халфът се завърна към най-силните си години и отново демонстрира огромната си класа.
Магуайър пък бе със статут на капитан, който обаче се представяше кошмарно и никой в клуба нямаше смелостта да му го каже. С изключение на Тен Хаг. Той успя по много деликатен начин да обясни на национала, че тандемът централни защитници Рафаел Варан - Лисандро Мартинес е по-добрата опция и докато това не се промени, Хари ще трябва да не свири първа цигулка.
Друг огромен позитив от работата на Тен Хаг е възстановената връзка на клуба с феновете. Спецът постоянно изпраща послания до привържениците, комуникира с тях и обяснява подробно какво се случва и какво предстои да се направи в клуба.
И ги увери, че целта на тима са трофеите, а не живуркане, каквото имаше под ръководството на имена като Дейвид Мойс, Луис ван Гаал, Жозе Моуриньо, Оле Гунар Солскяер и Ралф Рангник.
Или казано по-кратко - Тен Хаг най-добре успя да разчете генетичния код на Юнайтед.
"Аз просто обичам този клуб. Наслаждавам се на всеки фен, на всяко шалче, на всяка фланелка по трибуните. Юнайтед е клуб, който предоставя огромни ресурси и от всеки служител си зависи доколко ще се възползва от тях", заяви нидерландецът.
А като стана дума за възползване от възможности, най-яркият пример за революцията на Тен Хаг в клуба е Маркъс Рашфорд. След трагичния за него минал сезон той бе в списъка за гонене. Нидерландецът обаче настоя да му даде втори шанс и нападателят го грабна, отблагодарявайки се с 25 гола. Фред и Люк Шоу също играят като преродени, вратарят Давид де Хеа отново е на световно ниво, а новопристигналият Каземиро се представя феноменално в средата на терена и е биещото сърце на тима.
И за финал идва неизменният огромен въпрос - докъде може да стигне проектът Юнайтед на Тен Хаг?
Тимът е в битката за още два трофея този сезон - осминафиналист в Лига Европа и в Купата на ФА, а има дори и теоретични шансове за титлата. Изостава на 8 точки от Арсенал.
Във футбола няма нищо сигурно и е трудно да се прогнозира, още повече, че предстои смяна на собствеността (или поне се говори за такава). Факт е обаче, че под ръководството на Тен Хаг клубът се завърна към онзи убийствен стил на игра, който респектираше съперниците.
Или както написаха английските медии - "червени дяволи изпълзяха от Ада и отново сеят страх".