Пирея празнува, а 20 години след немислимата европейска титла на националния тим, гръцкият футбол отбеляза нов исторически ден.

Олимпиакос победи Фиорентина с 1:0 след продължения и по този начин се превърна в първия гръцки тим с международен европейски трофей. Гръцкият гранд завоюва Лигата на конференциите, като го направи у дома, в дома на градския съперник АЕК.

Голът на Аюб Ел Кааби четири минути преди края на продълженията се оказа решителен, а това той присъедини Олимпиакос към скромното и отбрано семейство на Балканските клубове с международна титла.

Тази отбрана компания е водена от румънският гранд Стяуа, който през 1986-а печели КЕШ след изпълнение на дузпи срещу Барселона в град Севиля.

Румънците стъпват на европейския футболен връх, а пет години същото прави и сръбският гранд Цървена Звезда.

И сърбите се нуждаят от изпълнение на дузпи, за да пречупят френският Олимпик Марсилия на стадион "Сан Никола" в Бари.

Третият отбор в това семейство бе Галатасарай. Макар да е обект на дискусии дали турските тимове за част от балканското футболно семейство, то все пак Галатасарай е клуб от европейската част на Истанбул, заради което го поставяме в тази класация.

Галатасарай заслужи мястото си в нея с успеха в Купата на УЕФА през 2000-ата, дошъл след дузпи срещу Арсенал.

Три трофея с дузпи за Балканаите, като вчера Олимпиакос наруши тази традиция и успя да сложи ръце на трофея с гол в 116-ата минута.

Снимка: Getty images

А с това, че спечели на собствена земя, Олимпиакос се превърна в първия клуб от 2002-а насам, който успява да стори това.

За последно подобно постижение на европейската сцена имаше нидерландският Фейенорд, който през 2002-а спечели Купата на УЕФА на собствения си "Де Кайп" в Ротердам.

Тогава отборът на Борусия (Дортмунд) бе победен с 3:2, като в последвалите 22 години няколко отбора се провалиха у дома, но не и Олимпиакос, котйо вдигна историческия за Гърция трофей в Атина.

В последните 22 години шанс да вдигнат трофея на собствена земя имаха общо четири клуба.

През 2011-а Манчестър Юнайтед загуби финала в Шампионска лига на "Уембли", а година по-късно Байерн (Мюнхен) го стори на собствения си "Алианц Арена".

В Купата на УЕФА през 2005-а Спортинг (Лисабон) пропусна да се окичи с европейски трофея на собствения си "Жозе Алваладе" в Лисабон, а през 2018-а това се случи с тима на Марсилия, който загуби финала в Лион.

Към това число може да прибавим и Рейджърс. През 2008-а шотландците загубиха финала от Зенит в Манчестър, като макар футболно Англия и Шотландия да са различни страни, то политически те са част от Великобритания.