В разгара на Купата на Африка и навлизането в елиминационната фаза на турнира, отборите от Черния континент научиха съдбата си в решителните световни квалификации.

Зона Африка има пет квоти за Мондиала в Катар, а те ще бъдат определи чрез пет плейофи, в които сили ще премерят 10 отбора.

Тези 10 тима още в края на миналата година успяха да спечелят своите предварителни групи, а снощи научиха и последните си съперници преди така мечтаното място на Мондиала. Всяка двойка ще играе два мача на разменено гостуване, като първите двубои ще са на 24, 25 и 26 март, а реваншите са три дни след първия мач.

Със сигурност най-любопитният сблъсък е този между отборите на Египет и Сенегал, предвождани от звездите на Ливърпул - Мохамед Салах и Садио Мане.

Двамата в последните години са може би най-големите африкански звезди изобщо, а това означава, че един от тях със сигурност ще пропусне Световното първенство в края на тази година.

Салах и Мане класираха своите състави за Мондиала в Русия преди четири години, в момента са устремени да закарат страните си на финал за Купата на Африка, но през март двамата съотборници от Ливърпул, ще бъдат жестоки съперници на терена.

Иронични усмивки предизвика изтеглянето на двойката Мали - Тунис, а причината е култовият мач между двата тима от Купата на Африка, който се прочу из целия свят.

Става въпрос за мача от групите, в който Мали победи с 1:0, но реферът на два пъти свири край на мача, а и двата случая бяха преди изтичането на 90-ата минута.

Със сигурност в Катар ще видим отбор, който преди четири години не бе част от Мондиала в Русия.

Това ще е победителят от двойката между Камерун и Алжир.