В началото на възхода си в българския футбол европейските участия на Лудогорец бяха приемани от феновете у нас със смесени чувства, но никога безразлично.

На два пъти разградчани успяха да се доберат до груповата фаза на Шампионска лига - нещо, което в предишни години и по-конкретно при дебюта на Левски там се считаше за цяло чудо при състоянието на играта у нас. Съвсем реална оценка, виждайки какво се случва през призмата на времето.

От последното си участие в груповата фаза през 2017 година българският шампион не може да се добере до там, а в последните години понася все по-тежки загуби в квалификационните кръгове. Тази тенденция прави влизането в групите още по-значим и ярък спомен за футболните фенове у нас, независимо дали подкрепяt Лудогорец, Левски, ЦСКА или който и да е друг евроучастник.

Днес се навършват 10 години от едно емблематично домакинство на Лудогорец в Шампионска лига, каквото може скоро и да не видим с роден тим.

На 1 октомври 2014 година разградчани посрещнаха европейския шампион Реал Мадрид на националния стадион "Васил Левски". Двубоят беше посрещнат с огромен ентусиазъм, тъй като мач от груповата фаза на най-големия евротурнир в България нямаше в продължение на осем години след еуфорията с Левски. Драматичното отстраняване на румънския Стяуа (Букурещ) в плейофния кръг, когато вратарят Козмин Моци се превърна в икона за разградския клуб, направиха интереса към предстоящите големи мачове още по-голям. Жребият отреди Лудогорец освен срещу Реал Мадрид да се изправи още срещу Ливърпул и Базел.

Преди дългоочакваното от българските фенове домакинство на най-големия европейски клуб, Лудогорец вече беше започнал кампанията си в груповата фаза с много силно представяне при гостуването на Ливърпул. Тогава отборът на Георги Дерменджиев загуби с 1:2, след като изравни за 1:1 в 91-ата минута, но получи още по-късен и болезнен гол от Стивън Джерард. Големия капитан вкара решително от дузпа след много груба грешка на вратаря Милан Борян. Фактът, че българският шампион беше на секунди от запомнящо се равенство на "Анфийлд" го мотивира още повече за втория мач от групата.

Най-хубавото е, че Реал Мадрид на Карло Анчелоти пристигна с най-силния си състав. Разбира се, поне половината български фенове на препълнения "Васил Левски" искаха да гледат на живо големия Кристиано Роналдо, който беше в разцвета на силите си.

В титулярния състав на "кралете" бяха още хора като Икер Касияс, Серхио Рамос, Марсело, Лука Модрич и Гарет Бейл. Испанските светила и Кристиано дойдоха за първи и единствен път да играят в България. Хърватинът игра отново девет дни по-късно, но с националния отбор в световна квалификация. Бейл също игра още веднъж тук, но за Тотнъм срещу Лудогорец в Лига Европа през 2020 година.

Снимка: Bulphoto

До момента единствената визита на испанския колос Реал Мадрид беше за мач с Левски-Спартак през далечната 1979 година, когато "кралския клуб" печели визитата си с 1:0 преди с общ резултат 3:0 да отстрани българския тим в турнира КЕШ.

Ентусиазмът при появата на суперзвездите отново е огромен, но хората на Дерменджиев вярват, че могат да се противопоставят. И това се доказва бързо. В шестата минута при центриране от корнер топката е отклонена на близката греда, за да стане перфектна за бразилеца Марселиньо. Дългогодишният играч на Лудогорец и в старините си ще се хвали, че е вкарал на Реал.

В десетата минута испанският тим получи кристална дузпа за нарушение срещу Хавиер Ернандес-Чичарито от страна на Йордан Минев. От бялата точка суперзвездата Роналдо видя как Владо Стоянов спасява неговия удар, а еуфорията по трибуните стана още по-невероятна. Стражът на разградчани се превърна в кошмар за суперзвездата, защото две години по-късно отново хвана негова дузпа при победата на България над Португалия с 1:0 в приятелски мач.

За съжаление Реал изравни резултата при много спорни или да си го кажем - скандални обстоятелства. В 24-ата минута Кристиано Роналдо получи от Иско и направи една от най-срамните си симулации в кариерата след "сблъсък" с Козмин Моци. Шотландският рефер Крейг Томпсън побърза да посочи бялата точка отново, а във времената, в които нямаше ВАР, връщане назад няма. В наши дни подобно решение щеше да бъде отменено моментално. Роналдо този път вкара на Владо Стоянов, макар стражът отново да се хвърли в правилния ъгъл.

До 77-ата минута Лудогорец държеше съвсем достойно равенството, но тогава допусна попадение за 1:2. Марсело центрира от левия фланг и топката стигна до резервата Карим Бензема, който не чакаше втора покана и я прати във вратата. Александър Александров имаше сериозни претенции, че е избутан от френската звезда, след като падна на терена, но Томпсън остави гола.

Така след два мача в груповата фаза на Шампионска лига Лудогорец, който тогава излезе с четирима българи в титулярния състав, беше с две загуби, но и изключително горд от своето представяне. А то даде резултат още в следващия мач с историческата първа победа за отбора, постигната над Базел с 1:0 в София след късния гол на Йордан Минев. Защитникът в последствие каза, че "не е знаел точно какво да прави с топката" и влезе във футболния ни фолкор.

Ентусиазмът се изпари до края на груповата фаза най-вече заради тежката загуба от Базел с 0:4 в Швейцария. И все пак Лудогорец успя да спре гранд в петия си мач, постигайки забележително равенство 2:2 срещу Ливърпул на "Васил Левски". То дойде с късен гол на Георги Терзиев в 88-ата минута след корнер, "осребрен" по подобие на този срещу Реал. Мачът на "Сантяго Бернабеу" в края на груповата фаза завърши с логична победа на Реал с 4:0, като "кралския клуб" спечели групата с пълен актив от 18 точки и само два допуснати гола - единия от Лудогорец.

За съжаление в последните години сблъсъците на българския футбол със суперзвездите на европейския не носят чак толкова много позитивни емоции, още повече, че са все по-редки. Но и за това си има логично обяснение.