Вече повече от две години Челси търси своята посока след края на ерата на Роман Абрамович в клуба. През лятото на 2022-а "сините" официално се сдобиха с нов собственик, този път американец - Тод Бьоли. Милиардерът заяви типично по американски, че ще направи всичко по силите си, за да може лондончани да просперират и да се превърнат в един от най-добрите отбори в света.

Успехите все още липсват, но при смяната на собствеността новите "шерифи" в лицето на американската компания "Клиърлейк Кепитъл" обявиха, че ще инвестират сериозно в цялостната инфраструктура на клуба. Много отвъд просто футбола, за да може да се стигне до желаните резултати - на футболното игрище.

На едно от водещите места в концепцията на новите собственици бе заложено да се подобри качеството и мащаба на анализа на данни в Челси - една част зад кулисите на спорта, която остава далеч от широката общественост, но се оказва все по-важна в модерния професионален спорт и развитието му. Става дума за анализиране на редица данни, статистики и тенденции, както и различни аспекти на спортните операции - започвайки от представяне на играчите и превенция от контузии и стигайки до начини да бъдат привличани нови футболисти.

Оказва се, че за да бъдеш още по-добър на терена, цифрите играят своята все по-важна роля извън него, особено когато става дума за по-дългосрочно планиране и стратегия.

И точно поради тази причина на "Стамфорд Бридж" преди началото на новия сезон пристигна човек с нулев опит във футбола. Сачин Гупта, един от най-добрите в анализирането, само че в друг спорт - баскетбол и по-конкретно НБА.

Тод Бьоли

Снимка: Getty Images

42-годишният американец е кадър на Института по технологии в Масачузетс, както и на Станфорд, специлизирайки най-вече в компютърни науки, електроинженерство и бизнес. Комбинация, която се оказва идеална в сегашното му поприще.

Гупта изгрява на сцената големия спорт през 2006 година, когато работи за медийния гигант ESPN. Именно той създава едно от най-популярните явления сред феновете на НБА - 'NBA Trade Machine'. Или по-просто казано симулатор, в който всеки може да пробва да направи потенциална сделка между отбори и да види дали тя би могла да се осъществи в реалността, като за целта се използват детайлните финансови параметри от контрактите на всеки играч, продължителността има, както и правилата на общия трудов договор между асоциацията на играчите и Лигата. Таванът на заплатите също се взима предвид, а въпросната "машина" продължава да функционира с успех и днес.

След това Сачин първо става специален съветник на генералния мениджър на Хюстън Рокетс Дарил Мори, който по-късно го прави консултант, а развитието му продължава във все по-сериозни роли в различни отбори. Във Филаделфия е вицепрезидент на баскетболните операции, в Детройт е асистент генерален мениджър, а в Минесота изпълнителен вицепрезидент по баскетболните операции.

Минесота игра финал на Запад миналия сезон

Снимка: AP/БТА

Като цяло "човекът с цифрите" показва усещане към играта и получава сериозен вот на доверие навсякъде, където работи и оставя отпечатък в действията извън игрището, които трябва да доведат до по-доброто представяне на самите спортисти.

Именно благодарение на неговата визия, отборите от НБА все повече започват да разчитат на неща, простиращите се много отвъд чисто баскетболните умения на играчите, опирайки се на математика и статистика.

"Хората влизаха и виждаха нисък американец от индийски произход, който никога не е играл баскетбол. В професионалния спорт, особено в НБА, на такива като него се гледа скептично. С предимство там са бивши играчи и е важна репутацията, каквато той нямаше в началото", спомня си бивш негов колега.

Гупта обаче не се стряска и отговаря на скептицизма така, както е правил винаги - с работа и резултати.

"Смирението е много важна част от мен. Трябва да приемем, че няма как да променим хората. Но въпреки това - когато им покажете работещ модел с ефективност, потвърдена от цифрите, те ще трябва да се съгласят с вас", разказва самият той.

Със Сачин на борда Филаделфия постепенно се превръща в един от по-добрите отбори в Лигата, а в последните години е сред претендентите за титлата до голяма степен благодарение на отдадената му работа по време на престоя му там.

Отпечатъкът му се вижда и в Минесота, откъдето си тръгна, за да премине в Челси. През миналия сезон Тимбърулвс играха първия си финал на конференцията от 20 години насам, така че основата е поставена.

Естествено винаги го има и въпросът как би се справил в съвсем нова среда и спорт човек, който досега не се е занимавал с футбол, а с баскетбол. Ала не бива да забравяме, че той се уповава не на чисто спортни наблюдения, а на статистически такива. Нещо, в което е показал, че се справя отлично.

Предстои да видим дали кръстосаният дрибъл, който Сачин Гупта прави, за да смени Минеаполис с Лондон, ще се окаже добър ход за "сините", а и за него.

Но във време, в което спортът става все по-зависим от цифрите, планирането и стратегията, подобно действие не трябва да бъде приемано като чак такава изненада.