10-те най-зрелищни събития в спорта за 2022 година
Такива определено не липсваха
Свикнали сме всяка година в последните дни на декември да говорим за равносметки. Без значение дали става дума за такива в личен план или пък в професионален. Или пък за спорта като цяло, както ще направим в случая. Какво ни предостави 2022 година в чисто спортен план откъм зрелищни събития? Такива определено не липсваха, a колкото и да е трудно, опитахме да сведем избора до един своеобразен Топ 10.
Който изглежда така:
1. Новак Джокович и депортирането му от Австралия
Годината започна с абсолютна сага, съпътстваща участието на Новак Джокович на първия турнир от Големия шлем, а именно Australian Open. Сърбинът пристигна в Австралия през януари без да има задължителната ваксина, с която би могъл да бъде допуснат до участие в надпреварата, но това не се случи. След дълги разправии с местната власт сърбинът не получи шанс да играе за десетата си титла от турнира в Мелбърн, като за капак на всичко бе депортиран от страната.
И получи забрана да пребивава в нея за период от три години. Нещо, което на по-късен етап бе отменено и сега нещата изглеждат наред. Джокович ще участва на Откритото първенство на Австралия, след като забраната му бе премахната. Самият той обаче е категоричен, че няма да забрави преживяното.
"Това е от онези неща, които остават с теб завинаги и няма как да ги забравиш", заяви Джокера в скорошно интервю.
2. Зимната Олимпиада в Пекин - отново без медали за България
Олимпиадата, без значение дали е лятна или зимна, определено е най-голямото спортно събитие в световен мащаб. И след като през лятото на 2021 станахме свидетели на летните олимпийски игри в Токио, изместени с година, то само няколко месеца по-късно, през февруари 2022-а, но в Пекин, гледахме и зимна Олимпиада. Която за съжаление отново завърши без медали за България - нещо, което вече се превръща в тъжна традиция за родните зимни спортове...
2871 спортисти от 91 нации взеха участие на форума, като дебюти направиха две екзотични страни - Саудитска Арабия и Хаити. Които подобно на България не спечелиха отличия. За втора поредна Олимпиада Норвегия бе №1 с общо 37 медала (16 златни, с което постави рекорд за най-много титли в рамките на една зимна Олимпиада). Домакинът Китай пък спечели 9 златни отличия, записвайки най-доброто си представяне в историята досега.
3. Финалът в Шампионската лига и поредната титла за Реал
Реал (Мадрид) и Ливърпул се срещнаха в спор за най-жадуваното отличие в европейския футбол за трети път след 1981 и 2018 година. И "белите" спечелиха за втори път след онзи триумф преди четири години, както и за общо четиринадесети в историята си, продължавайки да доминират както никой друг в надпреварата. Победният гол на "Стад дьо Франс" бе дело на Винисиус в 59-ата минута, а играч на мача не бе нито той, нито Карим Бензема, а Тибо Куртоа.
Белгиецът имаше редица ключови спасявания, с които на практика отказа англичаните. Капитанът Бензема не се разписа, но пък напълно заслужено по-късно през годината взе "Златната топката" след цялостното си фантастично представяне с екипа на испанския колос.
4. Tриумф за Голдън Стейт и Стеф Къри в НБА
Голдън Стейт спечели четвъртата си шампионска титла под ръководството на Стив Кър и със Стеф Къри в състава си. Уориърс надвиха Бостън в шест мача (4-2) в първата половина на юни, а Къри, който продължава да е безспорната звезда на калифорнийския отбор, най-сетне се окичи и с това, което други печелеха при предишните триумфи - наградата за "Най-полезен играч" на финалната серия.
Безпощадният стрелец заслужи отличието си след 31.2 точки, 6.0 борби, 5.0 асистенции, 2.0 отнети топки и 43.7% успеваемост от зоната за три точки в шестте финални мача между двата отбора.
5. "Уимбълдън" без Русия и Беларус и триумф на Джокович
След разочароващото начало на годината в Австралия и отпадане в четвъртфиналите на "Ролан Гарос", Новак Джокович все пак стигна до голям успех, макар и срещу изненадващ съперник на финала на "Уимбълдън". На легендарните тревни кортове в Лондон сърбинът ликува с титлата за четвърти пореден и общо седми път след обрат и четирисетов триумф срещу австралийското лошо момче Ник Кирьос.
Ноле неизменно печели от 2018-а насам, като единствено през 2020-а не го направи, но нямаше и как, защото надпреварата бе отменена заради пандемията.
При дамите Елена Рибакина от Казахстан записа исторически успех, печелейки финала срещу Онс Жабур (Тунис) за първата си титла от Големия шлем. Тази година в Лондон не бяха допуснати до участие представители на Русия и Беларус в следствие на започналата война в Украйна.
6. Усик защити титлите си в тежка категория срещу Джошуа
След като на 25 септември миналата година Олександър Усик свали Антъни Джошуа от трона в тежката категория на професионалния бокс, сега украинската звезда затвърди постигнатото. В Джеда, Саудитска Арабия, Усик защити титлите, които вече бе отнел от британския си съперник.
При това в изключително тежка за него година. Олександър излезе да представя нападнатата от Русия своя родина пред целия свят и отново го стори. Двамата боксьори изкараха пълни 12 рунда, а в крайна сметка с неединодушно съдийско решение победата бе за Усик, който сега чака обединителен двубой с Тайсън Фюри.
В галата имаше и българско участие - Трайчо Георгиев победи милиардерския син Рашед Белхаса в подгряваща битка.
7. Роди се нова суперзвезда - Карлос Алкарас
19-годишният тийнейджър даде заявка, че именно той ще бъде следващата голяма фигура в мъжкия професионален тенис. Карлитос дебютира във всички турнири от Големия шлем, достигайки съответно трети и четвърти кръг в Австралия и на "Уимбълдън", както и четвъртфинал на "Ролан Гарос", за да се стигне до US Open. В Ню Йорк той окончателно се представи на света, печелейки титлата в четирисетов финал срещу Каспер Рууд (Норвегия).
След като вече бе спечелил два "Мастърс" турнира - в Маями и Мадрид, побеждавайки отново Рууд и Саша Зверев.
Алкарас стана най-младият лидер в световната ранглиста на 19 години и 4 месеца, като изпраща годината отново като №1 в света, а както можем да се досетим, и в това подреждане е лидер.
8. Серина Уилямс и Роджър Федерер слязоха от голямата сцена
В рамките на около месец тенисът помаха за "довиждане" на две от най-големите фигури в историята си. Серина Уилямс (23 титли от Големия шлем) и Роджър Федерер (20) се оттеглиха от професионалния спорт.
Първо това стори Серина, която отпадна от Айла Томлянович (Австралия) в третия кръг на US Open. Турнир, който е печелила шест пъти в кариерата си, като и при последното си участие, вече на прага на 41-ия си рожден ден, отново показа непримиримостта си и характера си на биткаджия.
По-късно през септември Маестрото от Базел също се сбогува, след като не бе играл повече от година. Последната му поява в Тура бе на "Уимбълдън" през 2021 година, а сега той изкара едно последно танго на двойки в демонстративния турнир "Лейвър Къп" редом до най-големия си съперник - Рафаел Надал.
Федерер си тръгна от играта на 41 години.
9. Макс Верстапен и втората му титла във Формула 1
Нидерландската звезда на "Ред Бул" стана седемнадесетият пилот в историята на Формула 1, който може да се похвали с поне две титли. И тринадесетият, който съумява да защити спечеленото през предходния сезон отличие. Макс стори това на 25-годишна възраст, като си осигури званието "шампион" четири старта преди края на сезона.
Макс бе неудържим, печелейки 15 от общо 23 старта през сезон 2022, поставяйки и нов рекорд по спечелени състезания в рамките на един сезон.
Досегашното върхово постижение се делеше от Михаел Шумахер и Себастиан Фетел, които бяха печелили по 14 състезания в даден сезон.
10. Световното по футбол и край на дългото чакане за Аржентина
И сякаш най-доброто бе оставено за финал. В първото "зимно" световно първенство по футбол, провело се в разгара на клубните сезони, едно 36-годишно чакане най-сетне приключи. За първи път от 1986 година и за трети в историята си, Аржентина се окичи с прозвището световен шампион по футбол.
Това, разбира се, стана с дейно участие на Лионел Меси, който подобно на Диего Марадона през 1986-а година, изведе своите до върха с №10 на гърба и спечели единственото, което му липсваше в така или иначе блестящата кариера досега.
Финалът с Франция бе истински шедьовър за историята с много нерви, динамика и за капак на всичко - продължения и дузпи. "Петлите" пък не успяха да защитят титлата си от 2018 година, макар да имаха в състава си един абсолютно неудържим Килиан Мбапе, който показа, че бъдещето във футбола е негово.
И в края на годината - новината за Пеле, който напусна този свят на 82 години. Не бихме го включили сред "най-зрелищните" събития, разбира се. Но е сред най-паметните и значими такива, не само в спорта.