150-годишната война на терена: Най-доброто и най-лошото от футбола
Англия и Шотландия ще играят мач по случай юбилея на футболната си вражда
Шотландия и Англия ще играят приятелски двубой на легендарния "Хемпдън Парк" в Глазгоу тази вечер. Мачовете между националните отбори на двете страни винаги са с по-специален заряд, а срещата в шотландската столица ще бъде дори още по-специална, защото ще мине под знака на 150-годишнината от това съперничество, която бе през 2022 година.
През ноември въпросната година федерациите на двете държави анонсираха, че срещата на "Хемпдън" на 12 септември 2023-а ще бъде посветена на век и половина от началото на футболната история между двата национални тима.
Досега шотландци и англичани са играли едни срещу други общо 115 пъти, като предимството е на страната на "трите лъва", които имат 48 успеха. Шотландските такива са 41, а равенствата - 24 на брой. В историята на световния футбол няма нито едно друго съперничество, което да е изразено в толкова много мачове.
Футболистите на двете селекции ще излязат и със специални ретро екипи по повода.
Враждата на двете съседни нации се простира много назад във времето и много отвъд футбола, но пък играта е универсален начин за всеки да се докосне до това.
Всъщност, първата среща помежду им е през 1870-а, а не през 1872-а, но англичаните не я борят за официална, защото съседите им нямат официален отбор. Онзи двубой завършва 0:0 и е последното нулево равенство за следващите близо 100 години.
От ВВС пък дават може би перфектното писание на тези двубои - "най-доброто и най-лошото от футбола".
В навечерието на срещата, посветена на юбилея, на Острова припомниха някои от по-любопитните двубои в модерната история на съперничеството.
Англия - Шотландия 9:3 (1961 година)
Както може да се досетите от резултата, това е срещата с най-много голове. Шотландските фенове правят същинска инвазия при гостуването си в началото на 60-те години, но само за да бъдат крайно разочаровани и да видят как техния вратар Франк Хафи, по онова време страж на Селтик, вади топката от вратата си не 1, не 2, не 3... а цели 9 пъти.
Хеттрик бележи легендата на Тотнъм Джими Грийвс, Джони Хейнс добавя два гола, а след края на кариерата си Хафи дори не иска да чува повече за футбол.
Емигрира в Австралия, където става... изпълнител в кабаре.
Англия - Шотландия 2:3 (1967)
След тази победа шотландците се самопровъзгласяват за световни шампиони. Защото печелят срещу "трите лъва" на "Уембли", където само година по-рано домакините са вдигнали титлата на Мондиал 1966.
Логиката? Разбира се, че Шотландия побеждава световния шампион, което автоматично ги прави №1 на планетата.
Успехът е още по-сладък, защото слага край на впечатляваща английска серия от 19 поредни мача без загуба.
Шотландия - Англия 0:5 (1973)
Отмъщението винаги е сладко. Но този път още повече, защото англичаните нанизват пет попадения на шумните си съседи в мач, посветен на 100-годишнината на това съперничество.
И то на "Хемпдън Парк", където ще мерят сили и във вторник вечер. Всичко на практика приключва след само четвърт час игра, когато гостите вече са забили три гола.
Но пък след това Шотландия се класира за Мондиал 1974, където англичаните не успяват да стигнат. А подемът има тръгва именно от този кошмарен двубой.
Шотландия - Англия 2:0 (1974)
Перфектното изпращане за домакините към световното първенство. На което както вече знаем, комшиите ги няма и ще го гледат единствено по телевизията.
94 487 души са изпълнили "Хемпдън Парк" и не остават разочаровани, след като футболистите на Джо Мърсър надиграват категорично англичаните благодарение на Джо Джордан и Колин Тод, които са голмайсторите. Една от асистенциите пък е дело на Кени Далглиш.
Англия - Шотландия 1:2 (1977)
Още една знаменита победа за шотландците. Насред "Уембли", като този мач ще се помни дълго време и с нахлуването на терена на гостуващите фенове след последния съдийски сигнал.
Шотландците искат да си "наберат" сувенири и вадят от земята вратите и чупят гредите.
Гордън МакКуин и Кени Далглиш осигуряват триумфа, а Мик Чанън е автор на почетното английско попадение.
Капитанът на гостите Брус Риъх е изнесен на ръце от запалянковците на гостите.
Англия - Шотландия 2:0 (1996)
Денят на Пол Гаскойн на Евро 1996. Газа, който вече има един сезон за шотландския Рейнджърс, вкарва втория гол, след като цял мач прави каквото си поиска на терена.
Първото попадение е дело на Алан Шиърър, а двете страни се срещат за първи път след близо седемгодишна пауза.
Шотландците пропускат и дузпа, след като иначе стабилния от бялата точка Гари МакАлистър е спрян от Дейвид Сиймън.
А пък попадението на Гаскойн е черешката на тортата, поемайки топката с левия крак, за да прехвърли Колин Хендри, след което я праща неспасяемо в мрежата с десния.
Как отпразнува гола? С действие, което преди Евро '96 се превръща в скандал в Англия - Газа и компания са заснети на турне в Хонг Конг как с отворени усти и сякаш на зъболекарски стол, консумират алкохол.
Е, след попадението повтарят действието, но разбира се, не с твърди напитки.
Шотландия - Англия 2:2 (2017)
Абсолютна драма на "Хемпдън" в световна квалификация за Мондиал 2018 в Русия. Англичаните бранят дадената им от Алекс Окслейд-Чембърлейн преднина, но два късни гола на Лий Грифитс пращат всички по трибуните в екстаз - 2:1 в 90-ата минута.
Само и само за да се появи Хари Кейн, който отпразнува с важен гол това, че е станал капитан на Англия и смълчава хилядите фенове на домакините в 93-ата минута.
Англия - Шотландия 0:0 (2021)
Последната среща е от изместеното с година европейско първенство, а домакин е "Уембли". Едва 22 500 души са допуснати по трибуните заради постепенно падащите мерки в следствие на пандемията.
В мач №115 двата тима не успяват да си отбележат гол за едва четвърти път в историята. А футболистите на Гарет Саутгейт са изпратени с освирквания, като все пак после стигат до финала на турнира.
Но го губят от Италия, докато Шотландия отпада от Хърватия на "Хемпдън Парк" след 1:3 от Хърватия в елиминациите.
Днешната среща от 21:45 часа и ще бъде излъчена пряко по Диема Спорт 2.