Българските успехи през 2023-а: Къде бяхме на картата на световния спорт?
Отново преобладахава индивидуалните успехи
Отива си още една година, а последните дни винаги са време за равносметка. И така идва момент, в който да се запитаме - къде беше България на картата на световния спорт през 2023-а и какви успехи постигнаха родните атлети?
Макар част от най-добрите ни спортисти да не разполагат с условия за подготовка на най-високо ниво, това не им пречи да се представят страхотно и да представят страната ни в отлична светлина пред света.
А ето и как изглеждаше българската спортна 2023 година откъм постижения на най-голямата сцена. Подреждането не е градиращо, няма най-голям и най-малък успех, а просто припомняне на хората, прославили родината ни през отиващата си вече година.
Започваме с най-скорошното постижение. Това на Карлос Насар, който се оказа, че се подготвя предимно с лични средства, защото проблемите във федерацията по вдигане на тежести изглежда нямат край, но това по никакъв начин не му попречи отново да накара фенове и специалисти да ахнат по това, което направи. Тийнейджърът постави световни рекорди за мъже и юноши (до 20 години) в изтласкването на Световната купа в столицата на Катар - Доха. Той стори това в началото на декември и всичко щеше да е съвсем нормално, ако по-рано през годината не бе претърпял контузия на ахилеса. И то по никакъв начин лека такава, говорим за срязване... Но се възстанови и отново направи така, че за България да се говори на най-високото ниво в щангите. А преди контузията, отново в категорията си (до 89 килограма), постави два световни рекорда за мъже и подобри 10 световни и европейски рекорда на шампионата на Стария континент в Ереван през април. Спечели титлата и там, като бе определен за №1 на първенството.
Петър Мицин също е от младата гвардия, която крачи, или в случая по-скоро плува към върха. 18-годишният ни талант донесе първа титла за България в 50-метров басейн, след като спечели златото на 400 метра свободен стил на световното първенство за юноши и девойки в Нетаня (Израел), а също така грабна и сребро на 800 метра свободент стил. На Европейското в същата възрастова група грабна не един, не два, а три златни медала (200 метра, 400 метра и 800 метра свободен стил), а паралелно с това постави и световен рекорд на 400 метра във възрастовата си група. Добави европейски титли и на Европейското до 23 години, а за финал на годината постави национални рекорди на 400 и 800 метра на шампионата на континента за мъже и жени в 25-метров басейн, като се цели уверено в Олимпиадата в Париж догодина. Изпраща годината с общо 10 медала от европейски и световни първенства.
За момент обръщаме гръб на изгряващите звезди, за да обърнем внимание на това, че за първи път от почти 40 години и за едва втори в историята, България има играч в НБА. Александър Везенков подписа със Сакраменто Кингс, след като през миналия сезон изведе Олимпиакос до финал в Евролигата, за съжаление загубен от Реал (Мадрид), но пък за сметка на това бе избран за "Най-полезен играч" и реализатор №1 в европейския баскетбол. Нещо, което не се е случвало никога досега.
Той е вторият българин след Георги Глушков, който успява да стигне до Лигата на извънземните. Спортист №1 на страната ни за 2022 година все още се адаптира, но на няколко пъти впечатли с представянето си, като подобри върховото постижение на Глушков от 13 точки в един мач, реализирайки 14 срещу Финикс на 8 декември.
Григор Димитров също напомни за най-доброто от себе си. Някогашният №3 в световния тенис изпраща годината като четиринадесети в подреждането на АТР след редица страхотни представяния.
Гришо напомни на какво е способен, като достигна до два финала - този в Женева, в който отстъпи на Николас Джари от Чили и този на "Мастърс" турнира в Париж, където трябваше да преглътне сълзите след загуба от Новак Джокович - №1 в света.
А по пътя към битката с Ноле отстрани Даниил Медведев (Русия), Хуберт Хуркач (Полша) и Стефанос Циципас (Гърция) - все тенисисти, класирани по-високо от него.
И даде заявка за силен нов сезон.
По традиция имахме своите силни моменти и в художествената гимнастика - Стилияна Николова грабна редица първи места, като несъмнено най-впечатляващи бяха тези на Световната купа в Атина, София, Баку и Азербайджан, а в крайна сметка тя стана носителка на трофея за 2023 година след фантастичните си изяви на всички уреди.
Боряна Калейн също имаше своите силни моменти, като тя, заедно с Николова, помогнаха на България да завърши на първо място в отборните класирания на Европейското и Световното първенство, а освен това бе първа в многобоя на Европейското.
Владимир Зографски пък изуми с представянето си в летните ски скокове. За поредна година той е в елита на спорта, макар в страната ни да няма шанца. Скачачът от Самоков завърши първи в лятната верига "Гран при" и се превърна в първият българин, който може да се похвали с подобно постижение, след като на три пъти печелеше първото място в различните състезания от тази верига.
В леката атлетика Божидар Саръбюоков подобри два пъти националния рекорд в скока на дължина и грабна сребърни медали на Европейското за юниши в тази дисциплина, както и в тройния скок, а при мъжете остана четвърти на континенталния форум в Истанбул.
В кикбокса Калина Бояджиева завърши като №1 в световната ранглиста в категория до 70 килограма, а с подобни постижения в своите категории могат да се похвалят още Кирил Илиев (57 кг), Кристина Николова (50 кг) и Иван Кръстанов (79 кг).
Йоана Илиева пък стана носителка на комплексната Европейска купа по фехтовка до 23 години след поредица от силни представяния.
А за финал, но по никакъв начин не на последно място - трябва да отбележим постигнатото от националите по минифутбол. При дебютното си участие на световно първенство те стигнаха сред най-добрите осем!