Груповата фаза на световните квалификации в зона Европа официално приключиха, а десет отбора вече спокойно могат да мислят за старта на турнира на 21 ноември следващата година.

Тогава започва странният Мондиал в Катар, а по традиция Европа е континентът с най-много представители. Освен десетте директно класирали се тимове като победители в групите си, през март други 12 ще влзязат в жестока битка за последните три квоти.

Едва ли ви има нужда да уточняваме, че от доста време България вече не бе в сметките за класиране, като световното в Катар ще е деветият пореден голям форум, в който "участието" ни ще е пред телевизорите.

От доста време обаче не бяхме виждали толкова любопитни световни квалификации в тази зона. Почти във всеки кръг имаше неочаквани резултати и изненади, а няколко фаворити останаха зад борда поне на този етап и ще треперят на баражи. Няма как да не отчетем липсата на еврошампиона Италия и на Португалия с Кристиано Роналдо сред директно класиралите се. Освен това повечето водещи страни на континента трябваше до последния кръг да се борят за своето официално класиране.

Десетте европейски състава, които отиват директно на Мондиал по реда на своите групи са: Сърбия, Испания, Швейцария, Франция, Белгия, Дания, Нидерландия, Хърватия, Англия и Германия.

На бараж пък отиват 12 страни.

Шестте поставени са: Португалия, Шотландия, Италия, Русия, Швеция и Уелс. Непоставени са: Турция, ПолшаСеверна Македония, Украйна, Чехия и Австрия.

Група "А"

Може би това е групата, в която видяхме най-голямата сензация, случила се само преди дни в Лисабон. Сърбия победи Португалия с 2;1 след гол в последната минута, потапяйки Кристиано Роналдо и всичките му сънародници в сълзи, подобно на това, което изживя Париж на днешната дата преди 28 години с гола на Костадинов във френската врата.

Преди този мач двата конкурента за първото място бяха с равни точки, а заради по-добрата голова разлика и реми устройваше португалаците. Александър Митрович в последната минута обаче реши спора, като сме длъжни да отбележим, че поне в този двубой сърбите напълно заслужиха победата си. Не така обаче бе през март в Белград, когато в последната минута Кристиано Роналдо отбеляза чист гол при резултат 2:2, но реферът тогава прецени, че топката не е преминала голлинията. Грешка, без която изобщо нямаше да се стигне до драмата в Лисабон.

В тази група бяха още тимовете на Ейре, Люксембург и Азербайджан, но те бяха доста далеч дори от борбата за баражи. Интересен детайл е, че Люксембург е единственият тим, който спечели в Дъблин, където дори сърби и португалци записаха ремита. Друг любопитен момент, за съжаление неособено приятен за нас, е че същият Люксембург има 9 точки в крайното класиране. България завърши с 8 в нашата група.

Класиране: Сърбия 20 т. Португалия 17 т. Ейре 9 т. Люксембург 9 т. Азербайджан 1 т.

Снимка: Getty images

Група "В"

"Проклет да е Тбилиси", написа една шведска медия след края на груповата фаза, а основанията им да го направят са напълно разбираеми.

В тази група очакван победител се оказа Испания, но преди заключителната седмица в лагера на "Ла Роха" изобщо не бяха убедени в постигането на целта си. Тимът на Швеция бе победил испанците в първия им мач през март, като влезе в ноемврийската сесия с две точки аванс и предстоящи гостувания на Грузия и директния конкурент.

Ужасът за Златан Ибрахимович и компания дойде в Тбилиси, където Грузия ги победи с 2:0, което означаваше, че Швеция отива в търсене на задължителна победа в Испания, което не се получи. Ситуацията щеше да е различна, ако скандинавците бяха отишли на финален дуел с аванс и в търсене само на точка. В този финален мач Испания спечели с късен гол с 1:0, но в Швеция са убедени, че ако ремито ги устройваше, какъвто бе първоначалният план, то сега те щяха да стягат куфарите за Катар. Ето как дори и скромен тим (грузинците), който не се бори за нищо, умее да обърква плановете на големите.

Групата допълваха Грузия, Гърция и Косово, но те останаха твърде далеч от място дори и на бараж.

Класиране: Испания 19 т. Швеция 15 т. Гърция 10 т. Грузия 7 т. Косово 5 т.

Снимка: Getty Images

Група "С"

Тук бе и България, като за съжаление отборът ни завърши на четвърто място от пет отбора, като още през октомври загуби дори и илюзорните си математически шансове за бараж.

В групата също видяхме сензация, като еврошампионът Италия е заплашен от пропускането на втори пореден Мондиал и ще трябва да преминава през кошмарните баражи, а първото място зае Швейцария.

"Кръстоносците" затвърдиха тази позиция с безпощадно 4:0 над България, докато по същото време Италия направи поредната си издънка - 0:0 в Белфаст.

Една от причините за провала на Скуадрата бе именно отброът на България, който успя да открадне 1:1 във Флоренция през септември. Освен то има и един друг виновник, който се казва Жоржиньо. Натурализираният бразилец, който е със статут на най-голямата италианска звезда, изпусна две фатални дузпи. И двете бяха срещу Швейцария, по една в двата мача, завършили при резултати 0:0 и 1:1. Победа в някой от тях щеше да съвсем да промени ситуацията в групата.

Подобно на предишните две групи, и тук преследвачите се оказаха прекалено скромни за място на бараж.

Класиране: Швейцария 18 т. Италия 16 т. Северна Ирландия 9 т. България 8 т. Литва 3 т.

Снимка: AP/БТА

Група "D"

Тук световният шампион Франция нямаше никакви проблеми със задачата си. "Петлите" допуснаха три ремита, но общо взето във всеки двубой бяха поне с калса над опонента, а класирането си подпечатаха с безпощадно 8:0 над Казахстан.

Далеч по-заплетена бе битката за втората позиция, за която се бореха Украйна, Финландия и воденият от Ивайло Петев тим на Босна.

Загадката бе заплетена до последната седмица, но в крайна сметка на бараж отива Украйна. Четвъртфиналистът от Евро 2020 не загуби от директните конкуренти и направи две ремита с Франция, което му извоюва ценното второ място.

Шанс за бараж имаше и отборът на Петев, но в последната седмица босненците допуснаха две домакински поражения от директните конкуренти, което ги остави с едва седем точки на предпоследната позиция.

Класиране: Франция 18 т. Украйна 12 т. Финландия 11 т. Босна 7 т. Казахстан 3 т.

Снимка: Getty Images

Група "Е"

В тази група дългогодишният лидер в световната ранглиста на ФИФА - Белгия, спечели без никакъв проблем. "Червените дяволи" се развихриха и достигнаха до третия си пореден Мондиал, където отново ще бъдат сред големите фаворити.

Тук битката се бе за второто място, която в крайна сметка се оказа с не чак такова значение.

Причината е, че Уелс и Чехия знаеха още месец преди края на груповата фаза, че единият от тях ще играе бараж чрез второто място, а другият - чрез постигнатото в Лигата на нациите преди година.

В крайна сметка Уелс зае втората позиция, а с точка по-млако завърши отборът на Чехия, който през март също ще има втори шанс за Мондиала.

Класиране: Белгия 20 т. Уелс 15 т. Чехия 14 т. Естония 4 т. Беларус 3 т.

Снимка: Getty Images

Група "F"

Дания затвърди впечатленията от лятото и показа, че полуфиналът на Евро 2020 не е никаква случайност. Отборът убедително спечели групата с 9 победи и само едно поражение, допуснато в последния кръг в мач без значение. "Червеният динамит" взриви без проблем всички противници, като също така вкара 30 гола и допусна само 3.

В тази група интрига за първата позиция нямаше, а и тази за втората не предложи много драма, макар да изглеждаше на теория трудно предвидима. За нея се впуснаха Шотландия, Израел и Австрия, като в крайна сметка шотландците не загубиха нито един от директните сблъсъци с тези съперници и заслужено окупираха това второ място.

Трябва да отбележим, че от тази група също два тима ще ходят на бараж. Шанс за Мондиала има отборът на Австрия, който си го заслужи с турнира Лига на нациите преди година.

Класиране: Дания 27 т. Шотландия 23 т. Израел 16 т. Австрия 16 т. Фарьорски острови 4 т. Молдова 1 т.

Снимка: Getty images

Група "G"

Една заплетена до последния кръг група, която видя завръщането на Нидерландия на световни финали. "Лалетата" не бяха особено впечатляващи далеч от Амстердам, но пък постигнаха голямата си задача благодарение на безпощадната форма у дома.

Вчера всичко трябваше да се решава с директен сблъсък срещу Норвегия, в който Нидерландия спечели с 2:0 с два късни гола и окупира първото място.

На бараж пък отива отборът на Турция, който още през март победи директните си конкуренти, а в крайна сметка това наклони везните. Именно Световните първенства са голямата болка на турците, след като те нямат класирането от паметната 2002-а, когато завършиха трети.

Норвегия пък до последния кръг имаше шанс както за първата, така и за втората позиция. Скандинавците обаче остават с празни ръце и без голям форум от Евро 2000 насам.

Класиране: Нидерландия 23 т. Турция 21 т. Норвегия 18 т. Черна гора 12 т. Латвия 9 т. Гибралтар 0 т.

Снимка: Getty Images

 

Група "Н"

Тук също видяхме драма до последните минути на последния кръг, която завърши щастливо за финалиста от миналия Мондиал - Хърватия.

"Ватрените" отиват на Световно с огромна доза късмет, след като в тази група се стигна до решителен финален мач между Хърватия и Русия в Сплит. Сборная имаше две точки аванс и изпадна в глуха защита знаейки, че и ремито върши работа. Девет минути преди края обаче Фьодор Кудряшов си отбеляза нелеп и фатален автогол за историята, който реши всичко в тази група.

Така Хърватия отиде на Мондиал, а Русия ще чака баражите.

Класиране: Хърватия 23т. Русия 22 т. Словакия 14 т. Словения 14 т. Кипър 5 т. Малта 5 т.

Снимка: AP/БТА

Група "I"

Тук сензации и драма нямаше, защото според очакванията Англия успя да спечели групата и да отиде на Мондиал. Ремита срещу Унгария и Полша направиха така, че "трите лъва" да трябва да чакат до последния кръг за математическото си класиране, но нито за момент нямаше съмнения, дали това ще се случи.

В крайна сметка Англия завърши с шест точки пред втория Полша, който преди последния кръг бе спокоен за своето място на баража. То бе застрашавано от тимовете на Албания и Унгария, които обаче в крайна сметка останаха на третата и четвъртата позиция.

Класиране: Англия 26 т. Полша 20 т. Албания 18 т. Унгария 17 т. Андора 6 т. Сан Марино 0 т.

Снимка: Getty images

Група "J"

Тук имаше едно сигурно нещо в началото и то се сбъдна набързо, а именно - първото място на Германия. Още в началото на октомври Бундестима стана първият отбор от Европа, сигурен участник на Мондиала.

Въпросителните бяха около второто място, в което четири тима се вкопчиха в жестока битка. В крайна сметка тя изненадващо бе спечелена от тима на Северна Македония, който след сензационното си класиране на Евро 2020, сега ще играе и своя първи бараж за Световно.

Като теглим чератата, решителният момент за северномакедонците се оказа гостуването на Германия през март, което те напълно неочаквано спечелиха с 2:1. Без него едва ли щеше да говорим за Северна Македония на бараж.

От всичко това най-много съжаляват ръмънците, които, подобно на нас, не са ходили на Мондиал от 1998-а. Северните ни съседи останаха на точка от македонците, като жестоко трябва да съжаляват за нулевото си реми срещу Исландия в предпоследния кръг.

Класиране: Германия 27 т. Северна Македония 18 т. Румъния 17 т. Армения 12 т. Исландия 9 т. Лихтенщайн 1 т.

Жребият за баражите е на 28 номеври, а те ще се изиграят в края на месец март.

Снимка: Getty images