Тази събота в Киев, "Реал" (Мадрид) и "Ливърпул" се изправят във финала на Шампионска лига.

Двубоят, който ще определи клубния шампион на Европа, противопоставя представители на две от най-успешните футболни нации на континента.

Испания е №1 в това отношение. Представителите на страната в европейските турнири имат общо 35 трофея, 17 от тях в Шампионска лига.

Английските тимове пък са завоювали 28 титли, колко има и Италия. Двете страни имат по 12 Европейски шампиона.

Естествено, че когато говорим за толкова успешни нации, няма как отборите им да не са се срещали на финал през годините.

В събота ще бъде финал №14 между испански и английски тим и осми от началото на века.

Предимството е на страната на Иберийците - 8:5 победи.

Финалите в Шампионска лига и Купата на Европейските шампиони са четири, а първият е именно между "Ливърпул" и "Реал" (Мадрид).

Това е единственият случай, в който "Ливърпул" среща испански, а "Реал" английски отбор на финал в турнира на Шампионите.

Мърсисайдци побеждават с 1:0, а повече за паметния мач може да прочетете тук!

Останалите три случая не бяха толкова назад във времето, а "Барселона" бе победителят във всичките от тях.

През 2006 г., каталунците се изправят срещу "Арсенал".

Лондончани започват по-добре мача, докато не идва 18-та минута и един от най-дискусионните мигове.

Йенс Леман фаулира Самуел Ето`o на границата на наказателното поле, а Людовик Жули довкарва топката във вратата. Съдията обаче не зачита гола, а отсъжда фаул и показва червен картон на вратаря.

Участниците на онзи финал от страната на "Арсенал", все още смятат, че за тях щеше да е по-лесно 11 на 11 с гол пасив, отколкото с човек по-малко срещу "Барса".

"Арсенал" все пак успява да поведе преди почивката, след гол с глава на Сол Кембъл.

Натискът на "Барса" през втората част е сериозен, а обратът идва след голове на Самуел Ето'о и Белети в 76-та и 80-та минута.

Двете асистенции са дело на влезлия 15 минути по-рано Хенрик Ларсон, а вратарят, който застана на мястото на Йенс Леман - Манел Алмуния, определено носи вина и за двата гола.

В останалите два финала, "Барселона" се справя с "Манчестър Юнайтед" и в двата случая.

Тимът на Пеп Гуардиола побеждава "червените дяволи" с 2:0 през 2009 г. и с 3:1 през 2011 г.

Снимка: Getty images

Предимство за Испания, но пък единствения случай, в който замесени са "Ливърпул" и "Реал", Купата отива на Острова.

Embed from Getty Images

"Ливърпул" има още два финала срещу испански тимове, но в Лига Европа и предшественика му - Купата на УЕФА.

Само преди два сезона мърсисайдци се изправиха срещу хегемона в Лига Европа - "Севиля".

"Ливърпул" загуби с 1:3, след като водеше с 1:0 на полувремето. През втората част Кевин Гамейро и Коке на два пъти донесоха трети пореден трофей за андалусийците.

Третият англо-испански финал, в който "Ливърпул" е замесен е през 2001 г. Той е и един от най-атрактивните в историята.

Мърсисайдци излизат срещу "Алавес" и побеждават с 5:4 след продължения.

В мачът има всичко, голове, дузпи, картони, а победния гол пада в 117-та минута.

Останалите две срещи между тимове от двете страни в турнира са в полза на Испания.

"Севиля" побеждава "Мидълзбро" с 4:0 през 2006 г., а "Атлетико" (Мадрид) надвива "Фулъм" с 2:1 през 2010 г.

Докато "Ливърпул" има два успеха и поражение срещу испанци, то "Реал" има два загубени финала срещу англичани.

Освен този от 1980 г., "кралския" клуб губи от "Челси" в Купата на носители на национални купи през далечната 1971 г.

Финалът в Атина завършва 1:1. Тогава няма продължения и два дни по-късно се играе нов мач.

"Челси" печели с 2:1 и вдига трофея.

КНК е турнирът, в който англичаните имат предимство - 3:2.

Останалите финали са:

"Тотнъм" - "Атлетико" (Мадрид) 5:1 1963 г.

"Валенсия" - "Арсенал" 0:0 (5:4 след дузпи) 1980 г.

"Манчестър Юнайтед" - "Барселона" 2:1 1991 г.

"Сарагоса" - "Арсенал" 2:1 1995 г.

Статистиката няма да има никакво значение на терена в събота, но феновете винаги гледат към нея. Тази за финалите между английски и испански тимове е в полза на иберийците, но пък "Ливърпул" е далеч по-успешен от "Реал" по този показател.