16 октомври 2023-а е дата, която никога няма да бъде забравена в Белгия и Швеция. Нощта пък ще остане завинаги в паметта на около 450 души, които вероятно едва ли са мигнали. Тя трябваше да е просто една нощ след поредния футболен мач, в който домакините и гостите не играеха реално за нищо значимо, освен за честта си.

Белгийците вече се бяха класирали за Евро 2024, а шведите бяха отпаднали. Но мачът между двата тима на "Крал Бодуен" в центъра на Брюксел изобщо не бе в центъра на вниманието. Убийството на двамата шведски фенове в града от ислямски екстремист накара отборите да решат да спрат играта и да не излязат за второто полувреме. Това разпространиха световните агенции. Но какво се е случило в онези мигове в недрата на стадиона, по трибуните, а и след това...

Историята е наистина кошмарна и допълва картината на пълен шок.

Край на първото полувреме. Часът е 21:33 местно време. Новината вече е известна, а по трибуните сред 35-те хиляди фенове се усеща ужас. Няма никакви песни, никакви викове, пълна тишина. Кадрите на белгийската телевизия показват плачещи хора в сектора с шведите. Видяли са на мобилните си телефони новината.

Играчите вървят към тунела, но селекционерът на гостите Яне Андерсон сякаш не иска да върви, а стои прав и клати глава. Към него се приближава човек с костюм и шалче на белгийския отбор. Това е Ману Льороа, който е изпълнителен директор на федерацията на домакините. Прегръща го и му казва нещо. Очевидно какво.

Нататък полицията поема нещата в ръце.

Отборите остават в съблекалните, а при тях има по 20 въоръжени униформени. Стадионът е блокиран от автомобили на полиция и жандармерия, като нареждането е никой да не го напуска. Дикторът обявява това и призовава за спокойствие.

"Крал Бодуен" е наследник на "Хейзел", може би го знаете. А на "Хейзел" през май 1985-а се случи една трагедия, видяна от целия свят. И смразила целия свят. Преди финала за Купата на шампионите между Ювентус и Ливърпул, в сблъсъци по трибуните и заради рухванета на едната, загинаха 39 души.

Сега на трибуните бе спокойно, никой не помръдваше. Просто призракът на смъртта пак е на стадиона. Случилото се в града минути по-рано сковава всички.

Снимка: Getty Images

Полицията разработва операция по евакуиране на голямата група хора, това са близо 35 хиляди души. Шведите са обградени отвсякъде с униформени, а един от висшестоящите полицаи отива и говори с тях, обяснявайки им детайлно на английски език. "Това в момента е най-безопасното място в Брюксел", казва на шокираните привърженици на гостите.

Същите думи произнася в съблекалнята друг висш полицай пред играчите. Те са посърнали. Просто си седят и чакат нареждания.

На телевизионен екран в двете съблекални върви изявлението на Александер де Кроо, премиера на Белгия. Той говори за "ужасен акт на тероризъм".

"Никога не съм се чувства по-ужасно безпомощен в живота си. Бях уплашен, но по-лошото бе усещането за пълна безпомощност", казва днес пред шведски издания капитанът Виктор Линделоф, който играе за Манчестър Юнайтед.

Той разкри детайли от случилото се вътре в стадиона.

"Полицията бе перфектна, накараха ни да се успокоим, създадоха усещане за сигурност след първите минути на паника и страх - говори защитникът. - Сърцето ми се къса за семействата на тези хора, които загубиха живота си. Цяла нощ не сме мигнали, мислихме само дали ще се приберем живи и здрави у дома. Също и за феновете - дали те ще са добре, дали са на сигурно място. Нямам думи за тази нощ, никога няма да я забравя и не я пожелавам никому."

Евакуирането започва в 22:45 ч местно време, около час и 15 минути след прекратяването на мача. Първи тръгват секторите с белгийци, но през 30 минути, не на огромни групи, за да могат да бъдат ескортирани до паркинги, метростанции и други връзки с транспорт наоколо. Отвън има допълнително осветление, докарано край стадиона от жандармеристите. Огромни прожектори осветяват алеите и тротоарите.

Шведите напускат стадиона около 02:00 ч след полунощ.

Снимка: Getty Images

Тежка охрана ги изпраща до хотелите им, като всеки от тях отделно е пълен с полиция. До сутринта, дори до обяд във вторник, всеки хотел, в който е имало дори един шведски фен, е строго охраняван. Специални минибуси, организирани от властите, откарват и до летището феновете - около 400 души.

30 от тях са напуснали сектора по-рано в понеделник вечер, те летят със самолета на отбора. Полиция ги превежда до съблекалнята (на снимката горе с отбора вътре). Оттам - заедно с играчите в хотела, а после - към летището, пак под тежка охрана. "Все едно пътуваше ескорт на премиер или президент на държава", разкриват днес белгийски издания.

Отборът и тези отбрани фенове си тръгват още през нощта. Планираният им полет е сутрешен след преспиване в Брюксел, но плановете са променени. Преди 05:00 ч тази сутрин играчите са в Стокхолм, а днес са се завърнали по клубовете си.

Феновете остават в хотелите до техните полети днес. Едва ли някой е мигнал.

Нощ, която нито Брюксел, нито Швеция, нито Европа ще забрави.

А това трябваше да е един футболен мач. При това - протоколен и без значение.