Модрич изигра 70 мача. На 37. А ФИФА и УЕФА искат да засилят още водопада от футбол
"Нон-стоп режим" не е добре за никого, освен за касите на централите
Лука Модрич не успя да спечели първа титла с Хърватия и този път, като отборът загуби с дузпи финала в Лигата на нациите от Испания. Халфът вероятно ще прекрати кариерата си с националния тим, защото през септември прави 38 и календарът вече не му понася толкова добре, колкото, когато бе на 28 г.
Модрич е изиграл 70 мача за сезона. Това е невероятно, но е факт. В 54 от тях е бил титуляр, като почти винаги е оставал на терена по 90 минути, а в цели 5 случая игра продължения. Помните драмите на световното, сега и в Лигата на нациите...
Хърватинът започна кампанията на 10 август с мач за Суперкупата на Европа за Реал срещу Айнтрахт (2:0).
Ако сметнем дните до финала с испанците миналата седмица (18 юни), ще получим 311. Толкова продължи сезонът на Лука - 311 дни. В които изигра 70 официални мача на два континента. Средно на малко повече от 4 дни, Модрич е бил на терена за поредния важен двубой. Защото маловажни на неговото ниво няма.
Ситуацията е такава, че ФИФПро - синдикатът на професионалните футболисти, поиска от ФИФА и УЕФА да редуцират календара.
"Време е да разредим сериозно датите на мачовете, особено в периода май-август", казаха от организацията. И подчертат, че в поне в лято на нечетни години, в които няма европейско или световно първенство, играчите от големите лиги на Стария континент могат да получат 4 седмици почивка и нормална, пълна предсезонна подготовка.
Отговорът обаче е с обратен знак. В момента тече Евро 2023 за младежи, а там играят футболисти, които над 90 процента са в мъжките отбори на клубовете си. ОК, те вероятно не са с натоварването на Модрич - това е приемливо, а и турнирът е традиционен от близо 40 години.
Зад Океана започва Голд Къп - надпреварата в Северна и Централна Америка, като поне, Слава богу, отборите решиха да освободят всички свои футболисти, които играят в европейски клубове. Само тези, които сами пожелаха, останаха в съставите за турнира.
Лигата на нациите се проточи до 18 юни, а имаше и евроквалификации на националните отбори до 20-и. Повечето клубове от петте водещи лиги на Европа стартират подготовка в периода 5-10 юли. С кои играчи? Кога ще се включат националите? И в какво състояние?
"Някои неща са необясними, но очевидно шоуто трябва да върви", каза капитанът на Нидерландия Върджил ван Дайк преди мача за трето място на Лигата на нациите срещу Италия. Да, и такъв имаше. В неделя, 18 юни.
"Не разбирам кой иска да гледа мач за трето място на този турнир, но УЕФА е решила да го играем", присъедини се и селекционерът на "скуадра адзура" Роберто Манчини. Финал - ОК, нали затова има турнир. Но трето място...
Оказва се, че гледаемостта на този двубой е била направо смешно ниска в Италия, малко по-висока в Нидерландия и пренебрежимо малка в цяла Европа. Това учудва ли някого? След като в продължение на 11 месеца имаш възможност да следиш водопад от футбол - нон стоп, ден след ден, час след час...
Европейски турнири, вътрешни първенства, че и Мондиал по средата на сезона, с какво любопитство да гледаш среща за трето място на два разочаровани, че не са на финала, и смъртно уморени отбора?
Но за ФИФА и УЕФА всичко това е калкулирано като успех. Повече мачове, повече турнири, повече надпревари с блясъка на най-силните имена.
Ето, от 2025-а ще имаме световно клубно първенство, в което ще има 32 отбора! И как ще определи то световен шампион, като този тим вероятно (или поне възможно) няма да е дори първенец на континента си?
Но пък това вече не е новина, колко носители на Шампионската лига в последните 30 години станаха такива като първенци на страните си?
Водопадът се засилва, вече е като Ниагара, като Игуасу в Южна Америка. Заплашва да помете хъса ни да гледаме футбол. Здравият разум отдавна е измит от бурните води.