ЦСКА може и да не направи никак убедителен старт на терена в първенството, но той остава исторически за клуба. Няколко седмици преди старта му дойдоха новините за смяната на силните хора в клуба, като близо 9-годишното управление на Гриша Ганчев приключи.

Въпреки липсата на европейски футбол, новото ръководство направи на трансферния пазар нещо, което никога не се е случвало в историята на ЦСКА. Селекцията е рекордна - дори в онова лято на 2003 г., когато бяха привлечени бразилските звезди с по-късно печална популярност в родния футбол Лео Лима и Родриго Соуса, най-титулуваният клуб у нас не даде толкова голяма сума за нови играчи общо.

Сега остава да видим стойността им на терена, когато отборът вече е окомплектован с всички попълнения, и с новия наставник Александър Томаш.

Според специализираната медия "Transfermarkt" селекцията струва на ЦСКА 3.95 милиона евро, като това е стойност без сделката за Иван Тасев от Пирин, по която няма обявени официално параметри. Със сигурност обаче играчът не бе свободен агент, тоест - парите надхвърлят 4 милиона. Без да броим платеното "при подписване" с хора като Иван Дюлгеров, Зюмюр Бютучи и Лиъм Купър, които идват като свободни агенти, но привличането им също струва на клуба някакви суми.

Ето кои са новите в отбора, каква е историята им и защо станаха част от рекордната в историята на "червените" офанзива на трансферния пазар:

Иван Дюлгеров (24 години, вратар, свободен агент). Национал на България, до края на миналия сезон пазеше на Черно море. Ще бъде отлична конкуренция на Густаво Бусато, който е един от най-добрите в първенството.

Мика Пинто (31 години, ляв бранител, свободен агент). Израснал в академията на Спортинг (Лисабон), играл в Рекреативо (Испания), Униао Мадейра и Белененсеш (Португалия), както и в нидерландските Фортуна Ситард, Спарта Ротердам и за последно във Витес. Национал на Люксембург, игра и в двата мача в Лигата на нациите този месец срещу Северна Ирландия (0:2) и Беларус (0:1). Ще го гледаме и срещу България през октомври.

Лумбард Делова (25 години, централен бранител, взет за 350 000 евро). Национал на Косово, като има 10 мача за отбора. Минал е през Хайдук (Сплит) и ФК Прищина, а от 2022-ра е в Балкани (Косово).

Лиъм Купър (33 години, централен бранител, свободен). За мнозина - най-сериозната сделка от всички като име, репутация и присъствие на футболиста. Шотландецът е на 33, но след 10 сезона в Лийдс, в месомелачката на английските Висша лига и Чемпиъншип, опитът му не подлежи на съмнение. Играл е още за Хъл Сити и Честърфийлд, но дълги сезони носеше лентата в славния Лийдс. Има 284 мача за този клуб, включително 64 във Висшата лига. 19 пъти игра за националния тим на Шотландия и бе в състава за Евро 2024. Не игра нито минута на европейското това лято, но преди три години записа 90 минути на Евро 2020 срещу Чехия (0:2).

Александър Томаш и Лиъм Купър

Снимка: www.cska.bg

Джеймс Ето`о (23 години, полузащитник, купен за 1 млн. евро). Това е сумата, която официално е платена на Ботев (Пд) за камерунеца, който може да играе като десен бранител и халф, но е най-силен като дефанзивен полузащитник. От академията на Нант във Франция пътят му мина през Булон, за да стигне до Пловдив.

Илиан Илиев (25 години, полузащитник, свободен). Синът на националния селекционер дойде в началото на септември в ЦСКА, след като изкара период в Апоел (Лимасол). Минал през школите на Черно море и Академика (Португалия), именно във Варна му бе даден първия голям шанс в мъжкия футбол. Национал на България.

Зюмюр Бютучи (28 години, полузащитник, свободен). Още един националн на Косово с 22 мача за отбора, а в клубния футбол е минал през норвежките Викинг и Санднес, австрийския Залцбург, турските Коняспор и Анталия, както и гръцкия гранд Олимпиакос. Преди година от Пирея го продадоха на Анталия за 500 000 евро, а сега ЦСКА го взима без трансферна сума.

Иван Тасев (22 години, крило, сума - необявена). Вероятно и тук става дума за платени пари - примерно около 200 000 евро, въпреки че това не е потвърдено от нито един от двата клуба. Юношата на Пирин дойде през лятото след изпадането на отбора от елита в ЦСКА.

Джейсън Локило (25 години, крило, 400 000 евро). Привлечен от Хъл Сити, футболистът има изключително богата трансферна история, минала през полския Гурник (Лечня), Спарта Ротердам, Истанбулспор и португалския Визела. Юноша е на белгийския Андерлехт, има паспорт на тази страна, но е играл за младежките гарнитури на Конго.

Джейсън Локило

Снимка: Bulphoto

Аарон Лея Исека (26 години, централен нападател, 1.2 милиона евро). Още един играч, който е роден в Брюксел и е юноша на Андерлехт, но е конгоанец по произход. Двамата са се засекли в академията на гранда преди десетилетие, но пътят им след това е различен. Исека играе за отбора на Белгия до 17 и 19 години, а на клубно ниво - в Андерлехт, Зюлте Варегем, Тулуза, Марсилия, Метц, Барнзли, Аданаспор, както и в ОФИ (Крит), откъдето го взе ЦСКА за доста сериозна сума.

Годуин Коялипу (24 години, централен нападател, 1 милион евро). Той вече вкара първия си гол в червен екип (при (1:2 от Арда). А преди дни отбеляза и първото си попадение за ЦАР (Централноафриканската република) в квалификациите за Купата на Африка.

Притежава френски паспорт и е минал през академията на Ниор, преди да иде в Лозана (Швейцария), а оттам - в белгийския Беверен. Именно от този клуб ЦСКА го взе през лятото.

Йоан Борносузов (20 години, централен нападател, свободен). След старт в академията на ЦСКА, той отиде в Италия и близо 4 години бе част от примаверата на Дженоа. Завърна се през лятото в клуба, който му даде път за футбола. Младежки национал на България.

Оставяме настрана включените в първия тим юноши Георги Чорбаджийски, Петко Панайотов и Юлиан Илиев. Това е трансферното ветрило на ЦСКА.

В него има 12 нови играчи (четирима българи и осем легионери), които струват над 4 милиона евро.

Ще бъде любопитно да видим през сезона как ще се сработи тази дузина новопривлечени с вече утвърдените в ЦСКА играчи и какъв ще е резултатът за отбора в червен екип.

Годуин Коялипу

Снимка: Bulphoto