Ракетата на Израел, която носеше само радост
Рони Розентал помогна и на футболна България, а днес навършва 60 години
Пролетта на 1990 година е запомняща се за английския футбол.
Това е времето, в което националният тим на Трите лъва с впечатляващ футбол побеждава последователно Бразилия, Чехословакия и Дания в подготовката си за Мондиала, а в първенството Ливърпул и Астън Вила са в яростна битка за титлата.
Мърсисайдци преследват трети шампионат в ерата на Кени Далглиш, но се опитват да не повторят кошмарния финал на миналия сезон, когато в последния мач Арсенал е коронясан във заключителната минута.
През 1990-а Астън Вила е вдъхновен от головете на Дейвид Плат и треньора Греъм Тейлър, и съвсем основателно мечтае да повтори триумфа си от 1981 година.
Идва месец март, който тогава слага край на трансферния прозорец, а Ливърпул се нуждае спешно от нападател, който да запази надеждите за титлата. Иконата Иън Ръш е контузен, а неговият заместник Джон Олдридж е продаден на Реал Сосиедад по-рано през сезона.
Изборът на Далгшил за трансфер повдига вежди в цяла Англия. Това е футболист, който буквално е известен само в Белгия и родния си Израел - Рони Розентал. Същият днес празнува своя 60-и рожден ден.
26-годишният тогава нападател трябва да влезе в обувките на великия Ръш, но опитът му се свежда дотам да вкарва голове за белгийските Брюж и Стандард Лиеж.
Привлечен е под наем след 24 гола в 56 мача за Стандард, което е достатъчно респектиращ показател. Освен това Розентал година по-рано е съвсем близо до това да класира Израел на Мондиала, но тимът му губи плейоф срещу Колумбия на Карлос Валдерама.
Неговите 180 сантиметра и силна физика са допълнени от никак не лошата му скорост, а всичко това му носи прякора Ракетата Рони, измислен от феновете на Ливърпул.
Розентал се превръща в истински герой за мърсисайдци в онзи сезон, като вкарва седем гола в осем мача, с което помага на тима да влезе в серия от победи и да завърши с девет точки преднина пред Астън Вила. Неговият най-запомнящ се мач е гостуването на Чарлтън, където вкарва първия си хеттрик. Гол със силния му ляв крак, с десния и с глава. През 2006-а гласуване сред 100 хиляди фена на Ливърпул го поставя на 76-о място сред 100-те играчи, "които взривиха Копа" и са сред любимците.
Фантастичното представяне на Рони му носи постоянен трансфер на стойност 1 милион паунда. В последствие обаче връщането на Ръш и конкуренцията на играчи като Дейвид Спийди и Дийн Саундърс намаляват значително мачовете му. Това принуждава Розентал да направи трансфер в Тотнъм през 1994 година. В последствие играе и за Уотфорд преди да се откаже.
Кариерата на Ракетата обаче не се помни само с онзи шампионски сезон с Ливърпул. През 1992-а той прави един от най-фрапантните пропуски в историята на английския футбол, когато финтира вратаря на Астън Вила и праща топката в напречната греда на празна врата. Буквално по-трудното е да пропусне от тази позиция.
"Хората често се страхуват да ме питат за този пропуск, но аз се радвам, че той се случи. Заради него още съм в публичното пространство", казва с усмивка Рони в интервю през 2016 година.
Той е човек, който е направил не малко и за българския футбол. Казано иначе, и ние помним тази Ракета с добро.
На 13 октомври 1993 година, два дни, след като е навършил 30, Розентал играе важен мач. Не за Израел, но за Франция и България. Рони и компания постигат велика победа над "петлите" с 3:2 в Париж, което означава, че съперникът е пропуснал мачбол да се класира на САЩ 1994. Нападателят дава две асистенции, включително за победния трети гол в последните секунди. А този техен триумф ни остави в сметките и реално отвори вратите да доживеем нашето чудо на "Парк де Пренс" месец по-късно.
По-рано през същата година легендата на израелския футбол бележи за 2:2 на "Васил Левски", което едва не дерайлира нашия влак към Щатите рано-рано. Изобщо - решанаща роля в онази група имаше Ракетата Рони.
В кариерата си Розентал изигра 60 мача за националния тим на Израел и вкара 11 попадения. Роден е в Хайфа, но неговият баща е евреин от Букурещ, а майка му също е с еврейски произход, но от Мароко.
В момента той и белгийската му съпруга Нанси живеят в Лондон, а през годините дадоха живот на двамата си синове - Дийн и Том. Любопитно е, че един от племенниците на Розентал - Дени Групер, в момента се подвизава в българския шампион Лудогорец.
Ето този култов тип днес навършва 60 години.