Борусия Дортмунд ще има тежката задача да спре похода на Реал Мадрид към европейския трон - нещо, което се е случвало едва в 3 от 17-те пъти, в които мадридският колос стига до директна битка за трофей. Убийствена ефективност! Или както накратко описа ситуацията Marca - "Реал = спечелен финал".

Германският тим пък за трети път ще спори за най-престижното клубно отличие на континента. През 1997-а великата генерация на Борусия спечели с 3:1 срещу Ювентус във вероятно най-славната вечер в историята на клуба, а през 2013-а отстъпи с 1:2 срещу Байерн след късен победен гол на Робен в 89-ата минута.

Колкото до еврофиналите на Реал - нека си ги припомним накратко, защото величието на един клуб се определя от способността му да печели трофеи. Във вътрината на "Бернабеу" има 14 шампионски купи на Европа, а в събота шансовете там да дойде и 15-ата не са никак малки. При това - за първи път на "Уембли", където досега Реал никога не е играл еврофинал.

ФИНАЛИТЕ НА РЕАЛ

1956: Реал Мадрид 4:3 Стад дьо Реймс

(Ди Стефано 14, Риал 30 79, Маркитос 67; Леблонд 6, Темплин 10, Идалго 62)

В първия финал за Купата на европейските шампиони мадридчани изостават с два гола само в рамките на десет минути, но намират сили да се върнат в мача и да изравнят. Реймс отново обаче повежда - 3:2, но Мануел Маркитос бързо изравнява, преди Ектор Риал да отбележи победното попадение 11 минути преди края.

1957: Реал Мадрид 2:0 Фиорентина

(Ди Стефано 69-д, Хенто 75)

Мадридчани имат предимство да домакинстват във финала на "Сантяго Бернабеу" и не разочароват пълните трибуни. Италианците оказват сериозна съпротива, но капитулират в средата на второто полувреме.

1958: Реал Мадрид 3:2 Милан

(Ди Стефано 74, Риал 79, Хенто 107; Пепе 59, Грило 78)

Безспорно един от най-трудните финали за Кралския клуб. Милан повежда с 2:0 на стадион "Хейзел", но 15 минути преди края започва обратът. Редовното време завършва при равенство, като това е първият финал, в който се стига до продължения, където отново Пако Хенто е героят за победителите.

Снимка: Getty images

1959: Реал Мадрид 2:0 Стад дьо Реймс

(Матеос 1, Ди Стефано 47)

Повторението на първия финал завършва по същия начин - Мадрид дефилира с трофея. По един гол в началото на всяко полувреме слагат край на надеждите на Реймс на стадион "Некарщадион" в Щутгарт, като шампионите успяват да компенсират липсата на голямата си звезда Ференц Пушкаш.

1960: Реал Мадрид 7:3 Айнтрахт Франкфурт

(Ди Стефано 27, 30, 73, Пушкаш 45+1, 56, 60, 71; Крес 18, Щайн 72, 75)

Последната от петте поредни европейски купи на Мадрид се оказва и най-известната, тъй като Айнтрахт е пометен по величествен начин в Глазгоу. Пушкаш става първият играч, отбелязал хеттрик на финал и вкарва общо четири гола, а Ди Стефано се задоволява с три в ослепителен спектакъл пред 127 000 зрители на "Хемпдън Парк".

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

1962: Бенфика 5:3 Реал Мадрид

(Агуас 25, Чавем 33, Колуна 50, Еузебио 64, 69-д; Пушкаш 18,23, 39)

Въпреки че серията от победи на мадридчани окончателно приключва през 1960/61 г. - елиминирани в първия кръг от Барселона - те се завръщат на финала година по-късно, като Пушкаш постига втория си хеттрик на стадион "Олимпик" в Амстердам. Но това не се оказва достатъчно, тъй като двата гола на Еузебио помагат на Бенфика да запази трофея.

1964: Интер 3:1 Реал Мадрид

(Мацола 43 76, Милани 61; Фело 70)

Две години по-късно мадридчани отново не успяват да стигнат до успеха, като ветераните Ди Стефано и Пушкаш са засенчени от Сандро Мацола на "Пратерщадион" във Виена. Мацола и Аурелио Милани вкараха по веднъж във вратата на Реал и въпреки че Фело връща един гол, второто попадение на Мацола за вечерта решава всичко.

1966: Реал Мадрид 2:1 Партизан

(Амансио Амаро 70, Серена 76; Васович 55)

Партизан става първият източноевропейски отбор, достигнал до финала, но Мадрид се оказва твърде силен в Брюксел. Велибор Васович дава преднина на югославския отбор, но головете в последните 20 минути на Амансио Амаро и Фернандо Серена гарантират, че Мадрид - с капитан Хенто, който е на шестия си финал - отново ще вземе трофея.

1981: Ливърпул 1:0 Реал Мадрид

(Кенеди 81)

За разлика от ранната си доминация в турнира, мадридчани трябва да чакат 15 години за следващия си финал. Този път "Парк де пренс" не се оказва щастливо място, а късният гол на Алън Кенеди носи успеха за мърсисайдци.

1998: Реал Мадрид 1:0 Ювентус

(Миятович 66)

Отново Мадрид трябва да изтърпи дълго чакане, преди да се завърне на финала, правейки първото си участие в ерата на Шампионската лига на "Амстердам Арена". Един гол се оказва достатъчен за седма корона - Предраг Миятович вкарва в средата на второто полувреме, за да спечели Ла Септима.

2000: Реал Мадрид 3:0 Валенсия

(Мориентес 39, Макманаман 67, Раул 75)

След като чакат 32 години за седмата си титла, само две години по-късно мадридчани вземат осмата - в първия финал за Купата на европейските шампиони между отбори от една и съща държава. Фернандо Мориентес ги извежда напред на "Стад дьо Франс" малко преди почивката, а головете на Стив Макманамън и Раул Гонсалес през второто полувреме слагат край на надеждите за Валенсия.

2002: Реал Мадрид 2:1 Леверкузен

(Лусио 13; Раул 8, Зидан 45)

Отново на мястото на най-известния си триумф за Европейската купа - "Хемпдън Парк", мадридчани отново завоюват короната за трети триумф в рамките на пет години. Раул става първият играч, отбелязал гол в два финала на Шампионската лига и въпреки че Лусио бързо изравнява, емблематичното воле на Зинедин Зидан пречупва тима на Димитър Бербатов.

2014: Реал Мадрид 4:1 Атлетико

(Рамос 90+3, Бейл 110, Марсело 118, Роналдо 120-д; Годин 36)

В историческия първи финал между отбори от един и същи град Реал Мадрид вдига Десетата, въпреки че резултатът изглежда измамно категоричен. Момчетата на Карло Анчелоти изостават до края на второто полувреме, но изравнителният гол с глава на Серхио Рамос поставя началото на обрата.

2016: Реал Мадрид 1:1 Атлетико (5:3)

(Рамос 15; Караско 79)

Яник Караско успява да неутрализира ранното попадение на Рамос, като всичко трябва да се реши с дузпи. Кристиано Роналдо реализира решаващата дузпа, след като преди това Хуанфран удря гредата за Атлетико.

2017: Реал Мадрид 4:1 Ювентус

(Манджукич 27; Роналдо 20, 64, Каземиро 61, Асенсио 90)

Ювентус успява да остане в мача през първото полувреме, но през втората част капитулира.

2018: Реал Мадрид 3:1 Ливърпул

(Бензема 51, Бейл 64, 83; Мане 55)

Финал, излъчил един герой - Гарет Бейл, и един антигерой - Лорис Кариус. Уелсецът влиза като резерва и решава спора за трофея, но не и без помощта на вратаря на Ливърпул.

2022: Ливърпул 0:1 Реал Мадрид

(Винисиус 59)

Винисиус Жуниор вкарва единствения гол в Париж, за да донесе 14-ата за Реал. И да направи Анчелоти първия треньор, печелил европейската корона 4 пъти.