Олимпийските игри в Париж официално бяха закрити вчера, а днес е ден на масови равносметки, изтъкване на статистики и запомнящи се постижения.

Всяка отделна страна прави равносметка на своето представяне, а тази на България няма причина да не е положителна, след като записахме най-доброто си олимпийско представяне за новия век.

В Париж обаче имаше редица страхотни, някои дори феноменални представяния, а из френската столица видяхме подобряването на общо 17 световни рекорда.

Два от тях са български, след като Карлос Насар взе златото с рекорд в двубоя в своята категория, вдигайки общо 404 килограма в двете си движения.

Насар също така подобри собственото си постижение в едно от движенията - изтласкването, където се справи без проблеми с 224 килограма.

Снимка: Getty images

Общата бройка рекорди обаче е сравнително по-малка от тази на последните няколко Олимпийски игри, което кара доста анализатори да се питат дали на този етап човечеството е достигнало своя пик в спорта, което би означавало все по-трудни за подобряване рекорди в следващите години.

Няма как категорично да знаем този отговор, но е факт, че и в Париж бяха чупени рекорди, при това в някои от основните и най-популярни дисциплини.

Такъв пример имаме в плуването, където видяхме само две върхови световни постижения в индивидуалните дисциплини, като едното от тях бе в кралската дисциплина - 100 метра свободен стил.

Там китаецът Пан Жанле поднесе на спортни фенове ново феноменално представяне, и преплува дистанцията за 46.40 секунди, подобрявайки собственото си постижение от февруари тази година с 20 стотни.

Снимка: Getty Images

Другият рекорд в плуването пък падна на най-дългата дистанция в басейна - тази на 1500 метра при мъжете, където американецът Боби Финке преплува дистанция за 14:30.67 минути, подобрявайки постижението на китаеца Сун Янг от игрите в Лондон през 2012-а.

В плуването видяхме и шест олимпийски рекорда, четири от които бяха на феноменалния Леон Маршан, грабнал и четири златни медала в басейна.

Иначе басейнът ни предложи още два световни рекорда, но в щафетите. Американците поставиха такива както на смесената щафета на 4х100 съчетано, така и в женската щафета на 4х100 съчетано.

Снимка: Getty images

"Стад дьо Франс", където се проведоха състезанията по лека атлетика пък ни предложи три световни рекорда.

Този, който предизвика най-голям интерес бе на феноменалният Арманд Дуплантис. Около това кой ще е шампион в овчарския скок нямаше никаква интрига, но всички се питаха дали шведът ще успее за девети път да бие най-доброто постижение с 1 сантиметър.

И отгооврът бе да. Дуплантис отвя конкуренцията, а след това нагласи летвата на 6.25 метра и ги прескочи. По този начин той за осми път подобри собственото си постижение с 1 сантиметър, празнувайки и второ поредно олимпийско злато.

Сидни Макафлин-Леворн подобри собствения си рекорд на 400 метра с препятствия, а световен рекорд постави и щафетата на САЩ на 4х400 метра.

Снимка: Getty images

Странно или не, №1 по счупени рекорди бе колоезденето на писта, като в парижкия колодрум видяхме драматични и спиращи дъха състезания, гарнирани с пет световни рекорда.

Нито един от тях обаче не бе индивидуален, а и петте рекорда бяха дело да отбори.

Три рекорда счупи невероятният женски отбор на Великобритания, с един рекорд се отчете мъжкият тим на Нидерландия, а рекорд имаше и за мъжкия състав на Австралия.

Един от най-любопитните рекоди падна още преди да бъдат открити олимпийските игри.

Постави го Си Хйеон Лим, която още в квалификациите на стрелбата с лък реализира рекордните в дисциплината 694 точки.

Щеше да е доста жалко, ако южнокорейката не бе повторила това представяне във финалите, но тя не само спечели индивидуалната надпревара, а също така се прибра със златни медали от женското отборно състезание и от това при смесените обтори.

Два световни рекорда също така имаше и в спортното катерене, което едва за втори път бе част от олимпийската програма.

Снимка: АР/БТА