ЦСКА и "Левски" излизат днес в 16:15 часа (пряко по Диема Спорт) във вечното дерби, като отново всички погледи в българския футбол ще са насочени към Националния стадион "Васил Левски".

Традиционно горещият сблъсък бе поверен за ръководене на най-добрия ни съдия Георги Кабаков, а основните въпроси преди началото са няколко.

Ако допреди 15 години бе съвсем нормално тези мачове да решават титлата, сега "червени" и "сини" влизат съответно от втора и пета позиция. Доста нетипично за традициите на този велик мач.

Залогът и за двата тима не е особено висок.

ЦСКА ще се опита да удържи втората позиция (даваща право на участие в Лига Европа, а не в Лига на конференциите), за която води здрава битка с Черно море. До края на сезона има 5 кръга, а тимът на Стамен Белчев е с точка аванс пред варненци.

Идентична е ситуацята с "Левски", който се опитва да си осигури международни мачове през следващия сезон. Тимът на Николай Костов се намира на пето място - на точка зад четвъртия Локомотив Пловдив. "Левски" ще търси и реванш от ЦСКА за загубата с 0:2 по-рано този месец.

А битката за заветното четвърто място е много важна, защото най-вероятно то ще дава право на евробараж. Единственият шанс четвъртата позиция да не е свързана с квота за Европа е, ако Ботев Пловдив успее да спечели Купата на България.

Снимка: Bulphoto

Определено доста постен залог на терена, но не така стоят нещата по трибуните. На практика там ще е основният фокус конкретно на това дерби, защото полицията даде последен шанс на агитките.

От МВР са категорични в желанието си да не допускат нови инциденти, след като на последните мачове феновете на ЦСКА и "Левски" се обстрелваха с ракети и пострадаха невинни.

От полицията настояват да се забранят гостуващите агитки, но засега от БФС успяват да тушират тази идея.

Снимка: БТА

Затова от СДВР предупредиха преди двубоя, че този път компромиси няма да има. Освен по-строг контрол по входовете, бе наложена забрана за тардиционните хореографии. И още - по-голямо буферно разстояние между "сини" и "червени" по трибуните. Ако обаче и този път не липсват инциденти, почти сигурно от новия сезон няма да има привърженици на гостуващия отбор за мач номер 1 в българския футбол.

Затова няма да е пресилено да се каже, че днес ни очаква мач между два гранда, които в последните години са принудени да се задоволят само с поддържаща роля в шампионата. За разлика от феновете им, които са готови отново да покажат защо емоциите в спора между ЦСКА и "Левски" са вечни. В рамките на позволеното, разбира се. В противен случай - мачът може да се превърне наистина в исторически и от следващата кампания по трибуните да има фенове само на отбора-домакин.

Отговорът на всички тези въпроси - днес в 16:15 ч, когато футболна България отново ще бъде разделена на две.