ЦСКА отбелязва 75-годишен юбилей днес, но без шумни фанфари. Ще има честване във Военния клуб в столицата за ветерани, популярни привърженици и заслужили личности от историята на най-титулувания български отбор. След създаването му през 1948-а, той е спечелил 31 титли на страната, има и 21 трофея в Купата на България.

На европейската сцена ЦСКА е недостижим с победите си над три актуални шампиони на континента, оставили незаличима следа не само в родната футболна памет. Аякс, Ливърпул, Нотингам... Но и още куп отбори от елита на Европа са губили от българските "червени", а в стадион "Васил Левски", станал арена на най-славните международни победи на ЦСКА, бе наречен в народния фолклор и запалянковско творчество след успеха над Ливърпул преди 41 години "Гробница за шампиони".

И ние намираме начин да отбележим 75-ия юбилей на клуба. Ето 15 паметни победи на ЦСКА - у нас и в Европа, които са трасирали пътя към величието и са написали историята на футболния "червен" гранд на България.

Ливърпул е елиминиран - март 1982 г.!

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

1. ЦСКА - Левски 3:1, септември 1948 г.

Това е финален двубой за титлата у нас, дошъл месеци след създаването на армейския клуб. В първата среща "сините" бият с 2:1, а в реванша ЦДНА (както е първото наименование на тима) печели с 3:1 и става шампион. Така се ражда и съперничеството с Левски, превърнало се във вечно дерби на родния футбол.

2. ЦСКА - Динамо (Букурещ) 8:1, октомври 1956 г.

Това е дебютът на български отбор в турнира на шампионите, стартирал година по-рано. Във второто издание има предварителна квалификация и в нея румънският първенец елиминира Галатасарай, за да се срещне с българския.

ЦДНА бие Динамо с 8:1 на 17 октомври в София, което е европейски дебют за клуба. И то - какъв! Три гола вкарва Иван Колев, по два добавят Пижо Миланов и Панайот Панайотов, а Георги Димитров е автор на осмия. Армейците губят реванша с 2:3, но след разгрома у дома всичко е ясно.

3. ЦСКА - Ювентус 4:1, октомври 1960 г.

Българите губят в първия мач с 0:2, като особено трудно е да се справят с Омар Сивори, звездата на Юве. Той обаче пропуска реванша в София, където гостите идват с уелския си гигант на върха на атаката Джон Чарлс. А ЦСКА просто вилнее на "Васил Левски" пред 50 000 зрители.

Никола Ковачев връща двата гола до 57-ата минута, Панайотов прави 3:0, а 14 минути преди края се разписва и Кольо Цанев, за да е пълен разгромът. Италианците връщат гол в края, но времето не стига за повече и са елиминирани.

Иван Колев, една от първите легенди на ЦСКА

4. ЦСКА - Левски 3:2, септември 1965 г.

Финал за Купата на Съветската армия, игран на стадион "Славия". Ще се запомни не толкова със съдийството на чужденец - румънецът Йон Ритер е повикан да ръководи сблъсъка, колкото с невероятния гол на Никола Цанев, и до днес превъзнасян в "червения" фолклор.

Вижте го във видеото - осмицата минава няколко съперници с бразилска техника, преди да вкара.

5. ЦСКА - Интер 1:1, 1:1, 0:1, април и май 1967 г.

Великата трилогия е на полуфинал на турнира на шампионите, където Интер е вече колос. Спечелили трофея през 1964 и 1965 г., италианците губят на полуфинал и през 1966-а от Реал. И са твърд фаворит срещу българите.

Но Никола Цанев смълчава "Сан Сиро" за 1:1 (а ЦСКА играе от 32-рата минута с 10 души заради червен картон на Ракаров) и реваншът в София изглежда кошмарен за Интер. Гостите повеждат на "Васил Левски", но Радлев вкарва за 1:1 и се налага трети мач. В Болоня на 3 май 1967 г. ЦСКА за първи път докосва финал в шампионския турнир, но губи с 0:1 (Капелини) и отпада.

Мачовете са епични, а отзивите в Италия - с огромно уважение към българския отбор. Цанев е наречен "вълшебник" след мача в Милано, а Якимов - "бразилец от Изтока".

6. ЦСКА - Левски 2:1, март 1973 г.

Петър Жеков вкарва фамозен гол в 90-ата минута от над 35 метра, също записан ярко във фолклора на вечното съперничество.

Вратарят Стайков е изненадан, докато левскарите още се радват на изравнителното попадение на Павел Панов в 89-ата минута (също изключително красиво). И Жеков взима топката след изпълнението на центъра, стреля към вратата и носи победата.

ЦСКА печели титлата с 8 т. пред втория Локо (Пд) и 11 пред Левски.

7. ЦСКА - Аякс 2:0, ноември 1973 г.

Ако има два мача, които са завинаги със златни букви над останалите не само за ЦСКА, но за българския футбол, това е първият от тях.

Аякс е трикратен пореден шампион на Европа и не е елиминиран от този турнир след 1970-а. Но в София е победен с 0:2 и отпада (1:0 в първия мач).

Димитър Марашлиев и Стефан Михайлов бележат головете, като вторият идва 4 минути преди края на продълженията (116-а минута) с шут отдалеч.

Стадионът се превръща в арена с горящи факли, които всъщност са запалени вестници - гледка, която е отбелязата и от европейските медии, предали новината-сензация.

Непобедимият Аякс е елиминиран!

8. ЦСКА - Нотингам Форест 1:0 и 1:0, септември и октомври 1980 г.

Велики двубои. Форест е двукратен пореден първенец на Европа, славещ се като най-коравият тим на континента, който успява да излезе от всякакви ситуации, воден от Брайън Клъф. За две години той прекъсва доминацията на друг английски тим - Ливърпул, а в София идва като голям фаворит още в първия кръг на защитата на титлата си. Но в 70-ата минута Цецо Йончев бележи един от немалкото си паметни европейски голове - 1:0.

На реванша, който не е предаван у нас по телевизията, Ружди Керимов вкарва победно, а ЦСКА изиграва вероятно най-добрия си европейски мач изобщо като игрово поведение. Напълно надиграни, домакините след двубоя признават превъзходството на българите, а трибуните ги аплодират. Дори Клъф, който рядко "пада по гръб", няма кой знае какво да каже по темата. Ясно е кой е по-добрият отбор в тези две срещи.

ЦСКА - Нотингам, 1980 г.

9. ЦСКА - Ливърпул 2:0, март 1982 г.

Мачовете с Форест са великолепна футболна продукция и елиминиране на действащ шампион. Онези с Интер са трилогия за историята със своята драматичност и равностойност. Но съсичането на Ливърпул, наред с това на Аякс, остават двете най-големи емблеми на "червената" история.

Това е невероятен състав на отбора от Града на "Бийтълс". С Далглиш, Ръш, Кенеди, Уилън, Гробелар, Лий, Сунес... Шампионите на Европа, победили Реал на финала предния сезон, са напълно уверени в силите си.

Но в изключително тежките условия на "Васил Левски" ги чака битка, в която свеждат глави. ЦСКА се добира до победата с воля и със 70 000 гърла зад гърба си. Стойчо Младенов завинаги остава в историята като "Екзекутора на Ливърпул" с двата си гола - в 77-ата и 101-вата минути. И отново факлите озаряват арената в центъра на столицата. Незабравим и вечен мач!

10. ЦСКА - Байерн 4:3, април 1982 г.

Двубоят не носи отстраняването на гранда от Мюнхен, но остава незабравим с развоя си. ЦСКА повежда с 3:0 за 18 минути в началото, а съперникът е в пълен нокдаун.

Да, това е Байерн и, да - той се надига.

И успява да стигне до приемлив резултат с оглед на катастрофата, която го е заплашвала. ЦСКА отново отпада на полуфинал в турнира на шампионите, въпреки че е елиминирал действащия първенец кръг по-рано.

Георги Димитров и Паул Брайтнер, ЦСКА - Байерн, 1982 г.

11. Левски - ЦСКА 1:3, декември 1985 г.

Един мач, за който цесекарите от по-старите поколения говорят като за култ. Месеци след разформироването, преименуването и буквалното "разжалване" на двата гранда заради случилото се на финала за Купата на България през юни 1985-а, под имената Средец и Витоша те се срещат на "Герена". Дербитата, според новата наредба, вече не са никакви дербита (идеята е, че това вече не са онези ЦСКА и Левски). Та през август "сините" бият с 2:1 на "Армията", а през декември на "Герена" отвръщат "червените". Паметен мач изнася Любо Пенев, тогава едва навършил 19 години. Той вкарва за 0:1, подава и изработва дузпата за другите два гола, дело на Стойчо Младенов.

12. ЦСКА - Левски 5:0, октомври 1989 г.

Разбира се, най-паметната победа във вечното дерби няма как да не е тук. Христо Стоичков бележи четири пъти и влиза в историята на дербито. Покойният Трифон Иванов е автор на първия гол в мача, който има и своето последвало действие от Ицо, вече превърнал се в любимец на сектор "Г". Осмицата на гърба на екипа му е сменена с номер 4 за следващото дерби през пролетта на 1990-а, което завършва 2:2.

13. ЦСКА - Спарта (Прага) 3:0, ноември 1989 г.

Само месец след разгрома в дербито, ЦСКА изнася лекция на Спарта в реванша от втория кръг на Купата на шампионите. След 2:2 като гост, "червените" са фаворит, а на "Народна армия" направо разпиляват съперника.

А това е отбор на Спарта, пълен с национали на Чехословакия. Шестима от тима, разбит в София, играят месеци по-късно на Мондиал 1990, а там чехословаците стигат четвъртфинал.

Но на "Армията" са напълно безпомощни, като мачът се превръща в рецитал от голови положения и ЦСКА по чудо не вкарва поне два пъти повече голове.

Стоичков бележи два пъти, Емо Костадинов вкарва страхотен гол и Спарта е елиминиран, а пътят към четвъртфиналите - открит.

14. Ливърпул - ЦСКА 0:1, август 2005 г.

Ливърпул отново е шампион на Европа, спечелил паметния финал в Истанбул от 0:3 срещу Милан само три месеца по-рано. Но УЕФА кара първенецът на континента да мине през квалификации, в които - ясно е, той трудно ще срещне проблеми. Но в последния кръг преди групите на пътя му е ЦСКА.

И след 1:3 в София, което идва след сравнително равностойна игра, българите не се отказват. На "Анфийлд" бележи Валентин Илиев и ЦСКА повежда рано, а две добри положения до почивката едва не връщат още повече в играта армейците.

Все пак - Ливърпул си е Ливърпул, удържа резултата и продължава. Но "червените" пак пишат история - никой друг български отбор не е печелил на митичния стадион.

И не е побеждавал като гост действащ шампион на Европа. ЦСКА го е правил два пъти - с Нотингам през 1980-а и с Ливърпул през 2005-а.

15. ЦСКА - Байер Леверкузен 1:0 и 1:0, септември 2005 г.

Още в Германия се видя, че ЦСКА изобщо не е никакъв аутсайдер. Йордан Тодоров откри рано, а после пред вратата на българите имаше натиск, но контрите им по чудо не донесоха втори гол. Леверкузен, воден в атака от Димитър Бербатов, пълен с национални играчи като Роке Жуниор (Бразилия), Воронин (Украйна) и германците Бут, Шнайдер и Рамелов, все пак се считаше за фаворит за реванша дори след поражението у дома.

Но "Армията" отново се превърна във Везувий, в един от най-паметните като атмосфера мачове на този стадион.

Мурад Хидиуед донесе победата и във втория двубой, Бербатов бе посрещнат и изпратен с аплодисменти, но и той, и отборът му, наведоха глави след края. Още една глава от славната европейска история на ЦСКА.