Шампионът от 2014 година Роджър Федерер стартира с победа на турнира от сериите “Мастърс“ в Шанхай с награден фонд 5,9 милиона долара. Поставеният под номер 2 Федерер пласира 14 аса и елиминира Диего Шварцман със 7:6(4), 6:4 за 93 минути в първото си участие след Откритото първенство на САЩ, където игра четвъртфинал.   В първия сет 36-годишният швейцарец пропиля аванс от 4:2 гейма, а в последвалия тайбрек стигна до обрат от 0:2 до 5:2 точки по пътя си към успеха.    Федерер проби на старта на втората част и запази преднината си до края, за да запише 40-ата си победа в 44 мача през сезона.   В трети кръг той ще срещне квалификанта Александър Долгополов (Украйна), който отстрани испанеца Фелисиано Лопес със 7:6(4), 1:6, 6:4.