Новак Джокович продължи победната си серия срещу Стефанос Циципас, макар да изоставаше с един сет и един пробив в четвъртфинала помежду им на Откритото първенство на Италия. Световният №1 спечели за четвърти пореден път срещу гръцкия си съперник в маратонски мач, започнал в петък вечер и завършил днес - при резултат 4:6, 7:5 и 7:5.

Джокович ще играе полуфинал в Рим за невероятната осма поредна година. Двубоят между двамата стартира вчера, но на два пъти бе прекъсван заради дъжд и се наложи да бъде доигран днес.

Циципас сякаш бе задържал инерцията от вчерашния ден и притисна Джокера до стената, като Ноле изостана с 2:4 във втория сет и точно тогава се прояви онзи негов несломим характер. Сърбинът сякаш се преобрази и след като изпитваше видими затруднения в сервис геймовете на гръцкия си съперник, започна да връща топката много по-добре и спечели два маратонски гейма при подаване на Циципас, за да изравни резултата и да прати мача в трети сет.

Той отново не се разви по възможно най-добрия начин за Новак, който допусна съперника да пробие два пъти и трябваше да спасява мачбол при 4:5. Тук големият шампион отново показа изключителен дух и с два поредни спечелени гейма поведе със 6:5, а след това не допусна да се стигне до тайбрек, предизвиквайки грешки на Циципас, които доведоха до триумф на Джокович.

Балансът му срещу гръцкия младок е красноречив - 5 победи в 7 мача досега.

“Сякаш изиграхме два мача. Вчера той бе по-добрият тенисист. Днес също започна по-добре. Но някак успях да сдържа нервите си и да пробия подаването му във важните моменти във втория и третия сет. Атмосферата беше фантастична. Невероятно е да играеш пред фенове. Имах малко късмет, но също така и малко психологическа сила и правилната тактика в правилното време”, каза щастливият победител.

По-късно днес на осемнадесеткратният шампион от Големия шлем му предстои втори мач за два дни. В последния двубой от съботната програма във Вечния град, Новак ще се изправи срещу Лоренцо Сонего, който също доигра днес вчерашния си четвъртфинал с Андрей Рубльов и го сломи с 3:6, 6:4 и 6:3, за да достигне до тази фаза в Рим за първи път в кариерата си.

Двамата ще излязат на корта не преди 19:30 часа българско време.