Олимпиакос подари безсънна нощ на феновете в Пирея, след като шокира фаворита в турнира Лига на конференциите - Астън Вила. Гърците победиха с 4:2 като гост в първия полуфинал, постилайки си удобно за реванша у дома след седмица. А преди старта на мачовете тази вечер, според букмейкърите точно Олимпиакос имаше най-малки шансове за трофея от четирите останали тимове в турнира.

Но теория и очакванията са едно, а реалностите на терена - друго.

Два гола на мароканеца Еюб ел Кааби дадоха преднина с 0:2 на гостите пред невярващия стадион "Вила Парк". Още до почивката обаче Оли Уоткинс върна едно попадение за четвъртия в английската Висша лига. От тимовете, останали в турнира Лига на конференциете, Астън Вила безспорно е кралското величие. Този клуб се гордее и с Купа на шампионите от 1982-ра.

И домакините изравниха с попадение на Муса Диаби в 52-рата минута. Само четири по-късно обаме Ел Кааби оформи хеттрика си от дузпа. А Сантяго Хесе довърши английския състав с четвърто попадение.

В края Дъглас Луис изпусна дузпа за Вила и шансовете за обрат в реванша минават през наистина невероятно представяне в адската атмосфера в Пирея.

Олимпиакос мечтае - този тим никога не е играл европейски финал.

А къде е мачът за трофея ли? В Атина! На стадиона на АЕК, на 29 май. Само си представете гледката...

А треньорът му Хосе Мендилибар е близо до това да стигне финал в Европа за втора поредна година. През миналия сезон той спечели купата в Лига Европа със Севиля.

Фиорентина победи с 3:2 Брюж в първия епизод в другата двойка, а драмата във Флоренция също бе голяма. Домакините поведоха с гол на Рикардо Сотил в петата минута, но белгийския тим не се отказа. Ванакен изравни от дузпа бързо.

Още до края на полувремето Андреа Белоти направи 2:1, а когато Ониедика бе изгонен в 61-вата минута, задачата на гостите изглеждаше непосилна.

Но Игор Тиаго, бивш ас на Лудогорец, нанесе важен удар за 2:2 в 63-ата минута и смълча Флоренция.

В последните секунди "виола" все пак стигна до победата с попадение на резервата Нзола, за да остане фаворит за реванша. Но интригата гори с пълна сила.

Фиорентина търси шестия си европейски финал, като той би бил и втори пореден за клуба в този турнир. Преди година виолетовите паднаха от Уест Хем и загубиха трофея.

Брюж пък е играл само два пъти на европейски финали, като и в двата случая - през 70-те, губи от Ливърпул (Купа на шампионите и Купа на УЕФА).