Тазгодишното участие на Григор Димитров на "Ролан Гарос" приключи на осминафиналите.

Българинът подобри върховото си постижение на турнира, но остава разочарованието, че можеше да покаже нещо повече в мача срещу Стефанос Циципас - победа за гръцкия талант с 6:3, 7:6(9), 6:2 за два часа и 30 минути.

Циципас показа фантастично ниво в хода на целия двубой и нямаше сериозни спадове в играта си, докато българският му съперник изигра добър първи сет, много добър втори и крайно слаб трети.

Ключовият момент в двубоя се оказа тайбрека на втория сет, който бе свирепа битка, готова да награди всеки от двамата. За жалост обаче Григор изпусна два сетбола, след като същото се случи и със световния №6. При третата си възможност Циципас поведе с 2:0 и след това лесно затвори мача за чиста победа.

Едно не може да се оспори на Григор - това беше най-доброто му представяне на "Ролан Гарос" що се отнася до нивото на играта му. За жалост обаче се повтори дуела от миналата година срещу Вавринка, когато отново игра много силно, но загуби най-важните точки. Не успя да стигне до нито един пробив и заслужено напуска турнира. Направи повече непредизвикани грешки и по-малко печеливши удари, което е достатъчен показател.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Играта му във втория сет беше истинско удоволствие, но остава отново разочарованието от това, че се предава след 0:2 сета и тотално губи тонуса си. Да, съперникът бе много силен и в супер форма, но остава чувството, че българинът трябваше да даде още битка в третия сет.

А такава определено имаше в първите две части. Откриващият сет бе спечелен от Стефанос след ранен пробив за 2:0, като двойна грешка на Григор му даде тази възможност. При 3:0 Григор спаси две възможности на съперника, но не успяваше да го затрудни в неговите подавания. Все пак в края имаше такъв шанс, но го пропусна на три пъти. Стефанос бе прекалено стабилен и самоуверен и това беше най-силния му сет в мача - 6:3.

Във втория двамата редуваха непредизвикани грешки и брилянтни отигравания. Сервисът на Григор вървеше в началото, но се загуби при 3:2, когато се измъкна след двойна грешка и на второ подаване. Играеше добре и в сервис геймовете на Циципас, но така и не успя да го натисне за евентуален пробив. Логичната развръзка беше тайбрек, а той се оказа най-драматичния епизод в срещата. Стефанос набързо поведе с 3:0, но с излизания на мрежата съперникът му заличи пасива. За жалост след това се подхлъзна, но спаси още един сетбол - 7:7. Последва неговия ред да изпусне сетбол - бекхенд в мрежата. Стефанос в крайна сметка измъкна епичния тайбрек.

И както често се случва - Григор изгуби мотивация да обръща мача след 0:2 сета. Набързо изостана с 0:3 в последния сет и въпреки че направи още няколко хубави отигравания, съперникът му нямаше намерение да го чака повече и се класира за четвъртфиналите, където ще играе с Андрей Рубльов от Русия.

Григор добавя 30 точки към актива си и ще се задържи в топ 20 при следващото обновяване на ранглистата. Циципас ще продължи да опитва да стигне до първата си титла в Големия шлем.