Григор Димитров загуби драматично първия си мач на сингъл на турнира United Cup в Пърт, Австралия.

Първата ракета на България отстъпи на Стефанос Циципас с финален тайбрек след 6:4, 2:6, 6:7(4) в двубой, който продължи два часа и 12 минути.

По този начин българският отбор вече изостава с 0:2 победи от южните ни съседи, след като по-рано днес Изабелла Шиникова също допусна обрат и загуби с 1:2 сета от Деспина Папамихаил заради травма.

Днешният мач между Григор и Циципас се разви по идентичен начин с последния им през май, когато отново с финален тайбрек гъркът триумфира на турнира в Рим. Това е четвъртата му поредна победа в това съперничество и общо шеста в осем мача.

ВИДЕО ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Загубата на България означава, че Гърция се нуждае само от още един успех, за да открие турнира с триумф. Това може да се случи утре сутрин, когато Виктория Томова излиза срещу световната №6 Мария Сакари в мач на първите ракети при жените.

Днес Григор игра много силно и спечели първия сет, след като спаси възможност за пробив при 1:1 гейма. В последствие двамата сервираха прекрасно преди българинът да удари със супер изпълнения при 5:4 и да направи решаващ пробив.

Във втората част обаче нивото му спадна и той допусна пробив за 1:2, а след това и за 1:4. Имаше две възможности да се върне в мача, но ги пропусна. Циципас заслужено изравни сетовете след 6:2, като Григор спечели само 57% от точките си на първи сервис в тази част. Освен това направи 10 непредизвикани грешки срещу само три за гърка.

Третата част беше най-равностойна, като двамата сервираха силно и забиваха не малко асове (общо 23 в мача). И тук обаче не липсваха възможности за пробив. Циципас изпусна две в началото, но Григор може да съжалява, тъй като при 4:3 в своя полза поведе с 40:15 и не успя да пробие. Мачът влезе в тайбрек и там българинът допусна ранен мини пробив след атака на мрежата. Това се оказа решаващо, тъй като до края не успя да затрудни подаването на съперника.