Григор Димитров постигна най-изстраданата си победа от началото на годината.

Най-добрият български тенисист някак си стигна до инфарктен успех с 2:1 сета над ветерана от Тунис - 34-годишния Малек Джазири с - 7:5, 3:6, 7:6(8) след два часа и 52 минути здрава битка.

Двубоят бе епохален за неутралния зрител, но за феновете на Григор - истинско мъчение.

Българинът играеше на високо ниво, но тунизийският му съперник също показа изключителен тенис. Той доказа, че успехът му в Дубай срещу първата ракета на България на 27 февруари не бе случаен. Тогава Джазири обърна Димитров за 2:1, а сега бе на точка от това да го направи отново.

Само че в Барселона, ветеранът изпусна мачбол в 12-ия гейм на третия сет, а след това спаси цели три на съперника си в тайбрека.

В крайна сметка Григор с нечувани мъки се класира на четвъртфиналите, където ще срещне победителя от двубоя Пабло Кареньо-Буста-Адриан Манарино.

Първият сет започна лошо за световния №4 и той бе пробит при 2:2. Върна пробива в осмия гейм с много агресивна игра, а после проби отново при 6:5 и ни даде надежди за лесна победа.

Само че Джазири започна да играе най-добрия тенис в кариерата си във втория сет. Тунизиецът се пропукваше на свой сервис, но успя да пробие още в първия гейм.

После спаси три брейкбола и се засили към изравняване на сетовете. При 5:3 направи нов пробив и вкара мача в решителна трета част.

А за нея могат да се напишат книги по психология. Григор натискаше на сервиса на съперника, но все не успяваше да пробие. Вместо това се провали на свой сервис и изостана с 1:3. После върна заслужено пробива, но голямата драма дойде в последните два гейма.

При 6:5 за Джазири, световният №88 изпусна мачбол и се принуди да играе тайбрек срещу сервиращия по-добре в целия мач Димитров.

Решителният последен гейм вървеше точка за точка, но при 4:4 Григор направи мини пробив. Изпусна два мачбола, а после пропиля и трети. Джазири също получи две точки за спечелване на мача, но и той не издържа на напрежението.

С четвъртия си шанс българинът доказа, че има по-здрави нерви и затвори мача. А всички българи си отдъхнаха...