Григор Димитров се отърси от всякакви проблеми - най-вече физически, от последните седмици, и направи летящ старт на US Open.

Първата ни ракета помете Стив Джонсън с 6:3, 6:2, 6:2 за само 95 минути, като не толкова самата победа е впечатляваща, а начинът, по който бе постигната.

Очакваше се 19-ият в света да спечели срещу световния №110, а и балансът от срещите му дотук бе в полза на българина (5:3 успеха). Но Григор показа игра, а и статистиките говорят, че това е един от най-добрите му мачове за годината.

Първият сет бе лекция за 31 минути, в които Димитров взе три гейма на свое подаване на 0, а в останалите даде общо две точки на съпарника. Проби го само веднъж за 3:1, а това стигна.

В тази откриваща част нашата звезда записа удивителните 100 процента спечелени точки при успешен първи сервис, а той влезе в 68% от изпълненията. Девет аса допълниха картината на пълната доминация.

Втората част не бе много различна. Два пробива на Гришо за 2:1 и 4:1, отново невероятните сто процента точки при влязъл първи сервис, които се развалиха чак в последния гейм, когато Димитров сервираше за сета при 5:2. Асовете този път бяха седем. Този сет отиде в историята за 29 минути, още по-експресно от първия.

В третия нещата тръгнаха отлично - два пробива за 1:0 и 4:1, гейм на нула на свое подаване, отново безпогрешните пълни сто процента на влязъл първи сервис...

В целия мач асът ни не допусна нито една точка за пробив, сам имаше 13, а директните точки от начален удар станаха 23:5 в полза на Димитров. А тези при успешен първи сервис на българина стигнаха крайните 95%!

Григор играеше така, както отдавна не го бяхме гледали. Първият мачбол дойде точно след 90 минути игра на подаване на Джонсън, който го спаси, но това просто отложи неизбежното.

Родната звезда сервира за мача и нямаше проблеми да го затвори с 6:3, 6:2, 6:2.

Съперникът може и да не е най-сериозното възможно мерило, но американец на US Open не може да е лесно препятствие, а напоследък българинът има колебания именно срещу играчи, които изглежда, че трябва да побеждава рутинно.

Именно това направи днес и си осигури място във втория кръг, където го чака Брендън Накашима (САЩ) или Павел Котов (Русия). Техният мач е по-късно тази вечер.