Новак Джокович сътвори считаното за немислимо от мнозина специалисти и фенове - да детронира Рафаел Надал на "Ролан Гарос".

Големият сърбин победи с 3:1 сета Краля на Клея на полуфиналите в Париж и му нанесе едва трета загуба в историята на тази надпревара - 3:6, 6:3, 7:6(4), 6:2 в епохален мач, който продължи 4 часа и 10 минути.

В епизод №58 от това велико съперничество Джокович игра "като отвързан" и въпреки че понесе кошмарно начало на мача от 0:5 гейма, се върна с гръм и трясък и спечели три поредни сета. Предвид доминацията на Надал на този турнир, това не изглеждаше като нещо, което предстои. Още повече след миналогодишния финал, в който испанецът разби историческия си съперник.

При 17-те си участия на "Ролан Гарос" Надал има само три загуби - две от тях са от Джокович. Първата дойде през 2015-а на четвъртфиналите, когато сърбинът загуби финала от Стан Вавринка. Другият неуспех за Матадора бе през 2009-а, когато шокиращо падна на осминафиналите от бъдещия финалист Робин Сьодерлинг. Победите му засега спират на 105.

Рафа не игра слабо в този мач - беше на обичайното си високо ниво, което показва на "Филип Шатрие", но срещу себе си имаше един крайно надъхан сърбин, който обожава това предизвикателство - най-трудното в съвременния свят на тениса. Победата е под №30 са Ноле в това съперничество, а Рафа остава с 28 успеха. Испанецът ще почака поне още една година за 14-ата си титла в Париж, като за последно се размина с нея през 2016-а заради контузия. Тогава шампион бе Ноле.

Сърбинът е само на крачка от 19-ата си титла в Големия шлем, с което би се доближил на само една от Рафа и Роджър Федерер, които са с по 20. За целта ще трябва да преодолее младия Стефанос Циципас на финала в неделя. Ако го направи, ще стане и първият с по две титли на всеки от турнирите в Големия шлем.

"Искам да кажа каква голяма привилегия е да бъда на този корт с Рафаел Надал. Това е най-големият мач, който съм играл тук и с най-добрата атмосфера. Да спечелиш срещу Рафа на този корт трябва да играеш най-добрия си тенис. Днес го направих. Трудно е да намеря думи за чувствата си. Казваш си, че няма напрежение, но го има. Това напрежение е привилегия. Тествам играта и характера си в такива мачове", бяха първите думи на големия победител.

Още първият гейм продължи 10 минути и Рафа спаси два брейкбола, за да поведе. След това проби съперника си още при първата възможност и затвърди преднината с гейм на нула за 3:0. Джокович не беше на себе си и направи поредни грешки, които донесоха нов пробив за съперника му. Спаси се от трети при 0:5 и след нов маратонски гейм успя да намали изоставането си на 2:5. Въпреки големия си аванс, Надал се измъчи да затвори частта и му трябваха цели седем сетбола, за да го направи с 6:3.

Вторият сет бе за Джокович, който започна с атаки още от началото му. Постигна пробив във втория гейм, който моментално бе върнат и то на нула. След това Ноле взе предстоящото си подаване, но това не се случи при Рафа. Испанецът изостана с 0:40 и допусна пробив за 2:4. Последва много важен гейм, в който сърбинът спаси три възможности, за да поведе с 5:2. До края запази концентрация, както и аванса си - 6:3.

Третият сет бе този, който щеше да покаже дали Рафа е готов да вдига оборотите и да докаже, че той е шампионът. При 1:1 имаше проблеми на своето подаване и спаси две точки за пробив. Последва много лесен гейм за Джокович за 2:2. Тогава Рафа отново бе разклатен и допусна ново изоставане. Успя да направи рибрейк, но след това допусна пробив на нула - 3:4. Следващият гейм бе много драматичен и важен, но в него Надал изпусна възможността да възстанови равенството. Ноле се възползва и поведе с 5:3, но до края сета се превърна в истинска класика. След куп фантастични разигравания Надал обърна развоя в своя полза, а след това изпусна сетбол при 6:5. Последва тайбрек, който бе епохален. Джокович взе аванс в него, а при 4:3 точки Рафа направи изумителна грешка на мрежата. Сърбинът затвори частта след 7:4 точки.

Рафаел Надал обаче е последният човек, който би се предал в тази ситуация и го показа в началото на четвъртия сет. Постигна пробив, който в последствие затвърди за 2:0. Тогава дойде нов период за доминация на Ноле, който пък взе три поредни гейма - 4:2. Сърбинът просто играеше изумително в тези минути и имаше отговор на всичко. Запази преднината си до края и показа, че е много по-свеж и готов за битката, за да затвори мача след 6:2.