Руският скандал в тениса, който остана неразкрит
Кариерата на Евгений Кафелников приключи спорно, но той остава сред великите
Преди Даниил Медведев и Андрей Рубльов да въведат за постоянно руския тенис в световния топ 10, още няколко звезди впечатляваха с изявите си в края на миналия и началото на настоящия век.
Първи от тях беше Евгений Кафелников, който за мнозина е сред най-добрите в своето поколение и притежава недостигнато постижение.
Роденият в Сочи тенисист е последният играч, който е печелил титла на сингъл и на двойки в един и същи турнир от Големия шлем. Направи го през 1996 година на клея на "Ролан Гарос".
Кафелников навърши 50-годишна възраст през миналия месец, а това означава и че навъртя 20 години след отказването си от играта. То дойде изключително изненадващо през 2003 година.
В кариерата си той освен "Ролан Гарос" спечели и Australian Open през 1999 година, а на двойки вдигна още четири титли в Големия шлем. В кариерата си завоюва общо 53 титли, но най-голямото му постижение ще си остане достигането до №1 в световната ранглиста през май 1999 година, задминавайки Пийт Сампрас. Освен това спечели олимпийска титла в Сидни година по-късно.
Руснакът има репутацията на един от най-отдадените играчи в своето поколение, като е сред тези с изиграни най-много мачове в рамките на всеки сезон.
Тази интензивност обаче явно не му понесе, защото през 2003 година обяви изненадващо край под предтекст, че е получил така нареченият "бърнаут". Случи се след близо 1500 мача в рамките на 11 години.
"Казах си просто, че не може да продължавам и реших да напусна. Просто получих бърнаут. Започнах да губя от играчи, които трудно можеха да спечелят гейм срещу мен, ако бях в най-доброто си състояние", разказва той.
Поражението, което окончателно го вбесява е срещу сънародника му Михаил Южни на турнира в Санкт Петербург.
Има обаче и теория, че отказването е дошло заради разследване за уредени мачове. Съмненията около честността на руснака се пораждат на турнира в Лион през същата година, когато в първи кръг губи от свеовния №68 Фернандо Висенте от Испания с 2:6, 3:6.
Разследването е започнато заради съмнителни залози преди мача, които активират протоколите на ATP за хазарта. Оттам го информират с предупредително писмо, на което пише, че се провежда разследване, а отказването от тениса идва седмици по-късно.
Любопитно е, че според обвинението съмнителните залози на стойност от няколко хиляди евро не идват от самия Кафелников, а от неговия бизнес партньор Михаел Командьор. Тенисистът не отрича, че е бил разследван, но и не потвърждава подробности около онзи случай. Държи на тезата си, че се е отказал на 30 заради разочароващите загуби, а Командьор е просто негов приятел и никога не е изпълнявал ролята на агент.
Самият Командьор признава, че е залагал Кафелников да губи, като е използвал две кредитни карти, свързани с имена на други хора. Бизнесменът оправдава залозите си с това, че е виждал, че приятелят му не е във форма.
Волейболистът Алексей Спиридонов отправя директни обвинения към Кафелников, че е залагал срещу себе си и дори го нарича "корумпиран". В крайна сметка вината му така и не се доказва, а и оттеглянето от играта обезсмисля задълбочаването в разследването.
За любовта на тенисиста към хазарта потвърждава и увлечението му към покера след края на кариерата. Там постигна някои значими успехи в първите пет години след окачването на ракетата.
После започва и да играе голф, като дори участва на професионални турнири, повечето от които в Русия. Новият му начин на живот освен пари му носи и допълнителни килограми, като добавя 36 към теглото си от тенис кариерата.
Това преобразяване на тялото го стряска и го кара да хване ракетата отново, макар не и на професионално ниво. Връщането не е изненадващо, тъй като сам признава, че тура бързо му е залипсвал след отказването.
В наши дни олимпийският шампион от време на време се изказва по актуални теми в любимата игра, като най-звучните му коментари бяха свързани с критики към Ник Кирьос и Мария Шарапова.
Името му обаче ще продължи да бъде асоциирано с тенис величие и не случайно той е сред играчите, които са приети в Международната зала на славата.