В петък вечер светът гледаше не към едно, а към цели две епични спортни събития. Защото в Рим може и да се открива Евро 2020, но то ще продължи цял месец и мачове за гледане, коментиране и анализира ще има тепърва. А в Париж двама великани на тениса за пореден път прекрачиха отвъд обикновеното спортно съперничество и написаха нова страница в книгата за тяхното влияние в този спорт.

Новак Джокович победи Рафаел Надал с 3:6, 6:3, 7:6(4), 6:2 в мач, прехвърлил четирите часа на корта. А играха само четири сета, не пет. Вероятно това е единственото разочарование - че не ги гледахме още по до късно, до след полунощ, до рано сутринта.

Сърбинът е на финал и гледа към втората си титла на "Ролан Гарос", общо 19-та в Големия шлем и - което е най-значимото. Джокера обаче посяга и към т.нар. годишен "Златен шлем" - да спечели четирите най-големи турнира в рамките на една календарна година. Не го е правил никой от Род Лейвър насам, вече над половин век (1969-а). Мнозина го считат за невъзможно. Но след титлата му в Мелбърн на Australian open, ако вдигне тази в Париж, Ноле ще е абсолютен фаворит за шампион в Лондон и Ню Йорк.

Но да се върнем на полуфинала.

Такива мачове влизат в историята, а Рафа и Ноле наистина вече се открояват като двамата, които вероятно ще поставим на пиедестала най-горе в тениса, когато се откажат. Пред техния голям съперник Федерер, пред икони като Сампрас, Агаси, Борг, Лендър, Лейвър или Едберг.

Защо това, което видяхме в петък, е спортно чудо?

Ноле е световен номер едно, какво изненадващо има да спечели един полуфинал?

Рафаел Надал притежава "Ролан Гарос", ако искате да използваме терминология на уличен език от нюйоркски квартал, примерно. Той е кралят на тениса в Париж и всяка негова загуба там е малко чудо. Всъщност, това бе едва третата в цялата му кариера!

Рафа дебютира на Откритото първенство на Франция през 2005 г., а това бе неговото участие №16. Само три пъти не го спечели. Статистиката му е просто плашеща, дори звучи така, сякаш някой се шегува с нас, когато я произнася. Как е възможно един тенисист да спечели 105 мача на един турнир!? 105-3, това е балансът.

Преди да загуби втория сет от Ноле в петък, Рафа бе в серия от 36 поредни победи с отпуснати само 4 части на съперниците в тях!

Такава машина не е имало и няма да има никога повече, нито на една настилка, нито на един турнир. Доминация като за диктатор.

Джокович, когато един ден се откаже, вероятно ще посочи витрината с трофеите у дома. А тя ще е толкова пълна, че сърбинът като нищо ще се окаже най-титулуваният тенисист в историята. 18 титли от Шлема дотук, като той далеч не е за пенсия и ще печели още.

Но едно от най-големите постижения, с които Ноле ще се похвали, е това: Аз бих ДВА пъти Рафа на "Ролан Гарос"!

Снимка: Getty Images

Надал губи точно през 6 години в Париж.

През 2009-а светът не можеше до повярва, че шведът Робин Сьодерлинг го детронира в четвъртия кръг. И до днес това е считано за една от най-големите изненади изобщо в историята на тениса. Тогава Рафа го прегази в първия сет за 35 минути (2:6), за да дойде обаче обрат - 7:6, 6:4, 7:6. Сьодерлинг заби 61 директни уинъра, рискуваше много и изненада със стила си Надал.

Шест години по-късно, през юни 2015-а, най-добрата версия на Новак Джокович мина през испанеца по начин, по който никой не го е правил преди или след това - 7:5, 6:3, 6:1 на четвъртфинал. Такава игра показа сърбинът в онази година и особено в онзи ден, че Надал призна: "Никога не съм срещал такъв противник на клей. Нямах отговор."

Вчера Рафа падна за трети път в 108 мача на "Ролан Гарос", отново шест години след предишното си поражение. Пак от Джокович. И показа голяма класа след загубата:

"За мен е привилегия да съм на един корт с Новак. По-добрият днес победи."

Показателно след такъв епохален и исторически мач, Джокера използва същата дума - "привилегия", без да са се наговаряли с големия му съперник, но и приятел.

"За мен е привилегия изобщо да се изправя на корта срещу Рафа тук, в Париж, където той е написал толкова много история на този турнир."

Това е. Двама много големи и поредният им, вече 59-и мач, който няма да се забрави дълго.

Балансът е 30-28 за Ноле, но... историята продължава.

Снимка: Getty Images