Евро 2024: Десетте стадиона, които ще посрещнат първенството (Галерия)
Насладете се на стадионите, които ще посрещнат мачовете от Европейското първенство
Точно три седмици ни делят от старта на Европейското първенство по футбол в Германия, а още с избора на страната домакин преди седем години, за всички бе ясно, че това е отличен избор.
Едва ли някой се съмнява, че немците ще се справят перфектно с организацията. Инфраструктурата е вече готова и е на топ ниво, чисто логистично едва ли нещата могат да бъдат по-добри и изобщо на фона на някои много спорни домакинства в спорта в последните години, около това нямаше никакви съмнения и негативи.
Много важен фактор бе, че Германия имаше нужната инфраструктура на всяко едно ниво, включително и спортна така, като освен няколко козметични подобрения, страната нямаше нужда от строене на нови ултрамодерни стадиони. Практика, която видяхме в доста други страни, където след голям форум скъпите съоръжения останаха пустеещи.
На практика Германия имаше десетки стадиони, които отговарят на изисквания да посрещнат мач от Европейското, а главните организационни затруднения на немците бяха да решат които точно да са десетте града, която ще получат честта да са част от Евро 2024.
В крайна сметка решението отреди Европ 2024 да се играе в следните градове: Берлин, Мюнхен, Хамбург, Франкфурт, Дортмунд, Кьолн, Лайпциг, Гелзенкирхен, Щутгарт и Дюселдорф.
СНИМКИ ОТ СТАДИОНИТЕ ВИЖТЕ ТУК >>>
Девет от тези десет стадиона бяха избрани да посрещнат и мачовете от Мондиал 2006, а именно около това бе първата серия спорове и претенции.
Не бяха малко градовете, които поискаха някои от стадионите от Мондиала умишлено да бъдат подминати този път. Своите претенции имаха Бремен, Мьонхенгладбах, както и цели региони на Германия, които бяха подминати.
Имаше също така доста претенции, че икономическото сърце на страната Рейн-Вестфалия има четири града домакини, при това разположени на около 50-60 километра един от друг.
Разбира се, каквито и градове да бяха избрали немците, то нито щеше да има лош стадион на Европейското, нито празен такъв за нито един двубой. Все пак какво по-добро от шампионат в самото сърце на Стария континент.
Най-голям стадион и арена на финала на 14 юли ще съвсем очаквано ще бъде "Олимпиащадион" в столицата Берлин.
На клубно ниво рядко се обръща толкова внимание на тази арена и сякаш малцина си дават сметка колко митична е тя не само за футбола, но и за спорта.
Стадионът е посрещал Олимпийски игри, при това доста емблематични такива през 1936-а. Посрещал е финал на Мондиал през 2006-а, посрещал е финал в Шампионска лига, той бе мястото, на което Юсеин Болт постави световния рекорд в спринта на 100 метра, а на 14 юли ще допълни колекцията с финал на Европейско първенство.
Всичко във футбола пък е посрещал Мюнхен като град, но не всичко на "Алианц Арена", който ще бъде друг от емблематичните стадиони на този шампионат.
В Мюнхен е имало както Олимпиада, така и финал на Мондиал (1974), финал на Европейско (1988), а този път първенството ще бъде открито именно там с мача между Германия и Шотландия.
Любопитен детайл е, че специално за Европейското почти всеки от стадионите трябваше да намали капацитета си, а при някое арени цифрата бе доста внушителна.
Причината е, че в Германия ултрас секторите са без седящи места, а крайните и най-страстни привърженици на клубовете наблюдават мачовете прави директно върху бетонната конструкция.
Това е позволено от разпоредбите в Бундеслигата, но пък противоречи на всички мерки за безопасност на УЕФА, заради което арените трябваше изцяло да бъдат покрити със седалки. Така например емблематичният стадион в Дортмунд загуби над 15 000 места от капацитета си.
Друг любопитен детайл е, че цели четири стадиона са домове на отбори, които през настоящия сезон се състезаваха във второто ниво на немския футбол, а с изпадането на Кьолн от Бундеслигата, през следващата кампания половината от тези арени ще посрещат мачове от второто ниво на немския футбол.
Едва ли има страна, която може да се похвали с по-големи и модерни стадиони във второто ниво на футбола си.
И докато Берлин и Мюнехн се надпреварват кой град е приемал повече престижни спортни мероприятия, то един от стадионите на Евро 2024 може да се похвали с нещо, с което нито един от останалите не може.
Става въпрос за арената в Дюселдорф - единствената, която не бе част от Мондиал 2006 и най-малка като капацитет на Евро 2024 със своите точно 46 264 седящи места (за мачовете на Фортуна те са с 9900 повече).
Това, с което стадионът в Дюселдорф може да се похвали е, че през 2011-а година той посреща музикалния конкурс Евровизия.
Ето и всеки от стадиони и капацитетъ му за Евро 2024, като с изключение на 15-те хиляди седалки в Дортмунд, всеки един от останалите стадиони е намалил капацитета си с между 5 и 10 хиляди места спрямо срещите от Бундеслигата.
СНИМКИ ОТ СТАДИОНИТЕ ВИЖТЕ ТУК >>>
"Олимпиащадион", Берлин - 70 033
"Алианц Арена", Мюнхен - 66 026
"Вестфаленщадион", Дортмунд - 61 524
"MHPA Арена", Щутгарт - 50 988
"Фелтинс Арена", Гелзенкирхен - 49 471
"ДойчеБанк Парк", Франкфурт - 48 057
"Фолкспаркщадион", Хамбург - 50 215
"РейнЕнергищадион", Кьолн - 46 922
"Ред Бул Арена", Лайпциг - 46 635
"Меркуд Арена", Дюселдорф - 46 922