А беше време, когато България бе пета в Европа на футбол. Затова в контекста на наближаващото Евро 2024 е редно да си припомни за турнира от преди точно 56 години.

1968-а, а България разполага с едни от най-добрите играчи в цялата ни футболна история.

Националният ни отбор започва новите европейски квалификации с фигури като Пенев, Дерменджиев, Гунди и Котков в състава си.

Попадаме в група 2 заедно с Швеция, Португалия и Норвегия.

През ноември 1966-а започват битките в европейската квалификация, като печелим с 4:2 срещу Норвегия в София. По два гола вкарват Кольо Цанев и Жеков. През юни следващата година печелим с 2:0 в Стокхолм, а този тим изненадващо е бил португалците като гост в групата. Вкарват Жеков и Динко Дерменджиев.

Следва нулево равенство навън с коравите норвежци, а през ноември 1967-ма пак бием шведите - този път с 3:0 в София. Гунди и Котков бележат, а това се оказва последната ни победа над "тре крунур" за следващия над половин век.

Ясно е обаче, че най-важните препятствия идват в края на квалификациите - за 20 дни играем у дома и като гост на португалците, които са трети в света от Мондиал 1966. Нашите знаят, че им стигат две ремита, а дори и точка от двата мача може да ни класира.

В София битката е жестока, но гол на Чико Дерменджиев ги съсича - 1:0. С девет точки срещу техните пет, мисията е изпълнена и България е в елиминациите на европейското. Тогава форматът е различен, минаваш през четвъртфинален дуел в два мача, после си на финална четворка.

След нулево реми в мач без значение в Лисабон, нашите печелят групата с 10 точки.

На 1/4-финал срещу нас се изправя Италия, бъдещият европейски шампион.

В първия мач на 6 април България бие Италия с 3:2 пред над 70 хиляди зрители на Националния стадион "Васил Левски".

Националният отбор на България при победата с 3:2 над Италия в София.

Срещата е една от паметните в историята на "лъвовете". Нашите побеждават бъдещия европейски шампион, който се отървава от разгром в София. Още в 11-ата минута Аспарухов е фаулиран в наказателното поле, а от дузпата Котков прави 1:0.

В 60-ата минута Димитър Пенев си вкарва автогол след неразбирателство с вратаря Симеон Симеонов. В 66-ата минута Динко Дерменджиев реализира за 2:1, а в 77-ата Петър Жеков прави 3:1. Българите имат още три чисти положения, които обаче са пропуснати от Аспарухов, Котков и Петър Жеков.

В 83-ата минута германският съдия Герхард Шуленбург зачита гол от засада на италианците и Пиерино Прати намалява на 2:3. Така вместо убедителна победа нашите измъкват успех само с един гол разлика.

Никола Котков и Димитър Пенев.

На реванша на 20 април 95 хиляди зрители изпълват "Сан Паоло" в Неапол. Домакините печелят с 2:0, а селекционерът на "адзурите" Феручо Валкареджи заявява:

ългарите играха в Неапол много по-добре, отколкото в София, и доказаха, че са отбор от първа величина".

Прати бележи първия гол в 14-ата минута, Доменгини прави 2:0 в 55-ата.

Така Италия се класира за финалната четворка, където се справя със съпротивата на СССР и Югославия, за да грабне първата си европейка титла.

Въпреки отпадането и липсата на медал от Евро 1968 за България баче, това си остава най-доброто ни представяне на еврофинали. А малко след това националният ни отбор успява да се реваншира и да донесе сребро от олимпийските игри.

В онази безспорно славна и паметна за родния ни футбол 1968-а...