Кой е този дразнител до игрището?
Джак Никълсън не спира да диша във врата на съперници и съдии на мачовете на Лейкърс
Няма как да не сте го виждали поне веднъж. И то не в някоя от многото му и коя от коя по-впечатляващи роли в киното, а в другата му такава - на суперфен на Лос Анджелис Лейкърс. Джак Никълсън е сред редовните присъстващи на първия ред на мачовете на "езерняците" и често влиза в кадър с подхвърляния към играчи, пререкания със съдии или пък със закачки с треньорите на противниковите отбори.
NBA е една от малкото спортни организации в света, която позволява толкова голяма близост между феновете и участниците в мачовете.
Никълсън, а и други звезди, плащат изключително големи суми, за да бъдат само на метри от любимците си. Местата им са толкова близо до суперзвездите на световния баскетбол, че буквално ги дели едно протягане.
83-годишният Никълсън не изпуска шанс да подкрепи Лейкърс вече близо 50 години. За първи път си купува сезонен билет през сезон 1971/1972 година. Тогава Лос Анджелис печели 69 мача в редовния сезон (рекорд, подобрен от Чикаго през 1996 година) и стига до титлата. Какво начало на кариерата на един суперфен, нали така?
Родом Джак е от Източното крайбрежие - Ню Джърси, а години наред подкрепя Ню Йорк Никс. Когато звездата му изгрява и се мести в Холивуд това се променя - няма как една от най-големите фигури в киното да не е фен на легендарните Лейкърс.
Адам Сандлър разказва, че Никълсън многократно се е опитвал да го направи фен на Лейкърс. Комедиантът, който е и нюйоркчанин обаче остава непреклонен, подкрепя Никс в добро и лошо.
Отдадеността на Никълсън към любимия му отбор е толкова голяма, че в един момент той си купува частен самолет, за да може да ходи и на гостуванията. Друг слух, който остава непотвърден от него и до днес гласи, че при възможност актьорът е подреждал снимачната си програма така, че да може да посещава мачовете - първо в старата зала "Грейт Уестърн Форум", а после и в "Стейпълс Сентър".
При една загуба на Лейкърс от Бостън си навлича гнева на легендата на Селтикс Ред Ауербах. Никълсън умишлено започва да дразни феновете на "келтите", а Ауербах е категоричен в едно - "Познавам много фенове на Лейкърс, но има разлика между това да бъдеш фен и това да бъдеш пълен задник".
"За мен баскетболът е като класическата музика. Това е най-интелигентният спорт, за който знам. Не съм особено добър играч, но ми доставя огромно удоволствие да гледам мачове. Още от дете. Тогава мачовете бяха вечер, а играчите бяха красиво и ярко облечени, което беше като магия за едно малко момче", обяснява за залитането си към спорта Джак, чиято отдаденост към Лейкърс е толкова голяма, че първоначално отказва да се снима в "От другата страна" на Мартин Скорсезе, защото действието се развива... в Бостън. Все пак трикратният носител на "Оскар" се пречупва, но с условие да няма никакви артикули на вражеския тим на Селтикс на снимачната площадка.
Кои обаче са останалите суперфенове, които попадат в категорията на Никълсън?
Вероятно на второ място в класацията трябва да бъде поставен Спайк Лий. Режисьорът е родом от Атланта, но подкрепя Ню Йорк Никс години наред. Подобно на Джак има място на първия ред в меката на баскетбола - "Медисън Скуеър Гардън", а голямата му уста през годините го забърква в пререкания с легендарни фигури като Майкъл Джордан, Коби Брайънт и Реджи Милър.
Лий има участие в "Последният танц" - документалната продукция за последния шампионски сезон на Джордан и Булс. През 2009 година Коби Брайънт вкарва 61 точки на Никс в "Гардън", а след това подарява на Лий статистиката от мача с автограф и посвещение - "Ти си виновен за това, Спайк". Също така е носител на "Оскар". Като Никълсън и Брайънт.
Чикаго Булс могат да се похвалят със суперфен, който е командвал цяла една държава. Барак Обама никога не е крил пристрастията си към "биковете", а подобно на Лий също участва в документалния филм за легендарния тим на Чикаго. Бившият президент на САЩ обяснява, че като млад не е имал пари за билети за мачовете на отбора, но на по-късен етап това се променя и по време на престоя си в Белия дом той подкрепя Булс както при гостуванията им във Вашингтон, така и на други двубои в страната.
Джъстин Тимбърлейк не просто е фен на Мемфис, а дори има и малък дял акции в отбора от родния си щат Тенеси. Певецът често може да бъде видян на първите редове при домакинските мачове на Гризлис, а освен това редовно участва в благотворителни мачове между знаменитости.
Най-шумният суперфен без каквито и да било съмнения е Дрейк. Канадският рапър е сред редовното присъствие на първия ред в мачовете на Торонто Раптърс, като дори се сдоби с шампионски пръстен при триумфа на отбора миналата година срещу Голдън Стейт. Обри Греъм, както всъщност е името му, често се опитва да влезе под кожата на съперниковите звезди и камерите го следят точно толкова, колкото и самите баскетболисти по време на мачовете в Канада. Легендарният Самюъл Л. Джаксън също е забелязван на мачове на Раптърс.
Друга рап звезда в лицето на Еминем подкрепя отбора от родния си Детройт и когато има шанс посещава мачове на Пистънс. Бионсе е фенка на Хюстън Рокетс, Риана редовно посещава мачове на Лейкърс и Голдън Стейт, докато актьорите Бен Афлек, Мат Деймън и Марк Уолбърг са срещу Джак Никълсън и подкрепят Бостън Селтикс. Най-много известни личности логично има на мачовете на двата отбора от Ел Ей - Лейкърс и Клипърс, като някои от тях започнаха да подкрепят "втория отбор на града" Клипърс в последните години, когато представянето им се подобри. Не и Били Кристъл. Актьорът вероятно е най-разпознаваемият фен на "по-малките братя" на Лейкърс, при това вече няколко десетилетия.
А можеш ли да бъдеш фен и на Лейкърс, и на Клипърс? Да, разбира се. Особено ако се казваш Джеймс Голдстийн. 80-годишният бизнесмен посещава по над 100 мача на сезон, като има сезонни билети за мачовете и на двата клуба от Ел Ей. Сам се определя като фен на NBA, а не на конкретен отбор и често пътува от град в град, за да гледа баскетбол.
Ексцентричният му външен вид го превръща в магнит за обективите, а като цяло е обвит в мистерия, защото никой не знае откъде разполага със състоянието си. Самият той също отказв да коментира темата.
Едно е сигурно - играта липсва на суперфеновете точно толкова много, колкото и на всички, които гледат NBA пред екраните у дома.
И всички еднакво силно искат само едно нещо - спортът да се завърне възможно най-скоро.