"Нужни са компромиси". Завръща ли се Русия в олимпийското движение?
Москва настоява за пълна реабилитация на спортистите й след смяната на властта в МОК
Когато преди 10 дни Кърсти Ковънтри бе избрана за председател на Международния олимпийски комитет, едни от първите поздравления дойдоха от Москва. При това - и от президента Владимир Путин, и от спортния министър и шеф на Руския олимпийски комитет Михаил Дегтярев.
Разбира се - това никак не е случайно.
От доста време Русия прави всичко възможно, за да бъде "размразена" поне в спорта. А в последните месеци шансовете това да се случи изглеждат по-големи от всякога.
Излишно е да се напомня, че казусът със санкциите за руските спортисти е на политическа основа. Затова и Ковънтри беше няколкократно питана дали МОК ще успее да издържи на огромния политически натиск и как ще действа в горещата ситуация.
Зимбабвийката, която се превърна в първата жена начело на олимпийското движение, изглежда готова за компромиси. При всеки въпрос тя повтаряше една ключова дума - "компромис". И напомняше, че официално мандатът й ще започне след 3 месеца.
"Наясно съм със сложността на ситуацията. Нужни са компромиси в името на спорта. Междувременно не искам да се преекспонира единствено конфликтът между Украйна и Русия, по света има също толкова сериозни войни, които обаче остават встрани от дискусията за налагане на спортни санкции. Винаги ще съм на страната на спортистите", заяви Ковънтри, на практика отваряйки вратата за преговори с Москва.
Малко след това тя потвърди думите си и с действия, като обяви, че ще бъде създадена специална комисия, която да преразгледа връщането на Русия в олимпийското семейство.
Следващата надпревара под егидата на МОК са Зимните олимпийски игри в италианския курорт Кортина, които ще се проведат през февруари 2026-а. Надеждите на Русия са размразяването да се случи преди това. Има натиск и от спонсори, които са категорични, че без руските звезди в зимните спонсори интересът към Олимпийските игри ще е далеч по-нисък.
Интересна е и реакцията на вече бившия председател на МОК Томас Бах. Той бе принуден да се съобрази с политическата изолация на Русия, но все пак разреши на 32-ма руснаци и беларуси да се състезават на Игрите в Париж под неутрален флаг. Много вероятно е подобно нещо да се случи и в Кортина, но единствено в индивидуалните надпревари, защото в Кремъл са абсолютно категорични, че в отборните спортове е изключено участие без флаг и име на страната.
Към момента казусът остава труден за прогнозиране, като на практика е пряко свързан с политиката. Ако военният конфликт в Украйна приключи с мир, завръщането на Русия в олимпизма изглежда почти сигурно. Но докато се водят реални бойни действия, шансовете това да се случи са по-скоро минимални. Въпреки "разведряването" на отношенията между САЩ и Русия - термин, който за последно бе използван по време на Студената война. Период, когато двата враждуващи лагера прибягваха до олимпийски бойкоти (1980-а и 1984-а) като инструмент за постигане на своите цели, оплитайки спорта в политическата паяжина. Точно както и в момента...