Типично по италиански, Кристиан Стелини артистично вдигна рамене пред пълната зала с репортери и каза само:

"Това не е наш проблем. Не е проблем на клуба в какво състояние ще е Хари Кейн на световното първенство. Той е футболист на Тотнъм и ни интересува да е в добра кондиция, когато играе за Тотнъм."

Асистентът на Антонио Конте в лондонския клуб си е прав от неговата гледна точка. Той говори, запитан за новината, че капитанът на отбора ще играе отново като титуляр през уикенда срещу Лийдс във Висшата лига. А бе такъв и в сряда вечер, когато Тотнъм гостува на Нотингам за Купата на лигата, второстепенен турнир, където спокойно могат да играят по-периферни състезатели.

Но не - Кейн пак бе титуляр.

Деветката - капитан и на националния си тим, е пропуснал само 12 минути футбол от старта на сезона, изиграл е 23 мача за клубния тим и "трите лъва" в 13 седмици. Висша лига, Шампионска лига, Купа на лигата, Лига на нациите с английския тим.

В неделя и понеделник (13 и 14 ноември) след мача с Лийдс ще има почивни дни, във вторник тренира с Англия, в сряда пътува за Катар. На 21 ноември, понеделник, е първият му мач в групата срещу Иран. Как ще се пренастрои той, а и стотици други от звездите на Мондиала, е пълна загадка и сериозен казус.

Как се "оцелява" в цикъл от над 20 мача за 13 седмици в клуба, пътуване на Изток и 5, 6, за някои - дори 7 мача за 25 дни, после завръщане по Коледа и старт на нов цикъл в клуба без пауза, който продължава до май догодина?

"Това световно първенство ще е е свръхчовешко натоварване за физика и психика - смята Лоуръл Атинсън, преподавател по спортна медицина в Сидни, Австралия. - Температурната амплитуда, пътуването, превключването на състезания, континенти, състави около него, начин на трениране... Стотици футболисти ще изживеят огромен шок и не е ясно как ще реагират организмите им."

Това е още една страна на най-странното световно първенство в историята, за която мнозина вероятно дори не се замислят.

Английският национален отбор дори не е най-добрият пример, той е съставен от играчи, които на 98 процента са от клубове в тази страна. Поне няма да пътуват с часове из самолетите между континентите веднъж за лагера, а после още веднъж до Катар.

Сезонът в световните лиги си тече от юли до ноември, сега спира рязко, играчите се местят в националния отбор.

Нови методи, нова обстановка, изваждане от зоната на ежедневие и комфорт, смяна на атмосферни условия - за някои, твърде драстична, после мачове на най-високо ниво. Разликата с другите Мондиали е ясна - сезонът завършваше в средата на май и имаше поне 30 дни до старта на турнира. Време за малък отдих, презареждане, пренастройка, двуседмични лагери за адаптация.

Думата "адаптация" е ключова.

В Доха днес е 34 градуса през деня (часовете на три от мачовете в ден с четири, каквито са първите седмици на Мондиала). В стадионите работят мощни климатици заради феновете, но се оказва, че температурата долу на терена е драстично по-ниска от тази, която те посреща отвън, пред хотела или на неговата тераса, да кажем. Или на тренирочното игрище.

В Доха е 34 градуса, но в Париж, Берлин и Лондон е 14. Немалко играчи от трите лиги - френска, английска и немска, ще пътуват в началото на следващата седмица на Изток и след по-малко от сто часа ще играят.

Адаптацията е трудна. Психическото пренастройване - не по-малко сложно.

И още - Садио Мане падна контузен във вторник в мача на Байерн срещу Вердер, излезе на собствен ход и не изглеждаше да е тежко. Ако се случи в 33-ия и 34-ия кръг на сезона през май, до един нормален Мондиал ще има 40-50 дни и той със сигурност няма да го пропусне. Сега - май няма да го видим в Катар. И колко още примери за такива травми имахме в последните дни. Това е друг аспект на "световното-фантом", което се появява ни в клин, ни в ръкав, посред сезона и разкъсва календара.

И още един такъв, вече ментален.

Представете си как в неделя Ювентус и Лацио играят супер дербито си в Италия, където залогът е битка за върха, за място в четворката, и всяка точка е жизнено важна. В него би следвало да са водещи фигури възстановеният Душан Влахович (за домакините) и Сергей Милинкович-Савич за гостите. Основни играчи и в клубовете си, и в националния тим на Сърбия.

Как е възможно в главите им някъде да не е загнездено, че само 11 дни по-късно е мачът с Бразилия на световното? Ами, ако...? Знаете. Какво би станало при дори по-лека травма (да не говорим, че Влахович се връща от такава)? Чакал си с години за това участие на Мондиал, може и да нямаш друг шанс... Няма как това да не е в главите им. Просто няма - те не са роботи.

Бенжамен Бартелеми от Университета в Рен написа цяла препоръка по темата, която френският тим следва в подготовката си за Мондиала. Тя включва специална работа с психолог по време на целия, изключително кратък лагер, но и на място в дните в Катар. Тотално олекотен вариант на тренировъчни занимания в дните на Мондиала, като заниманията са по-скоро тонизиращи и тактически. Абсурдно е да натовариш играчите с друго при тази рязка промяна на условията. Има и изискване на стаи за "температурни тестове" - адаптационен режим, при който играчите влизат и остават час-два или малко повече, за да започнат да дишат и свикват с климата и градусите в страната-домакин. Такива трябва да има в хотелите и на повечето от останалите отбори.

Огромен е и рискът от контузии, тъй като организмът може да не реагира добре на новите условия, в които веднага е подложен на натоварване. Примерите са доста с предсезонните турнира на европейски отбори в Азия, например. Това лято няколко от тях отказваха да тренират в първите дни след пристигането в Сингапур, Тайланд и Малайзия, като само тичаха и се занимаваха в зала заради рязката промяна с много по-високи температури и, най-вече, влажност на въздуха. Именно, за да запазят здравето на играчите.

Облагодетелствани са тимовете от Южното полукълбо, като например бразилците, аржентинците и уругвайците, както и африканските състави. Поне, когато говорим за температурите. Но те далеч не са единственият тежък тест за състезателите.

Прогнозата на специалистите е, че ще видим "странен Мондиал". Първо - играчите би следвало да са във форма, защото е разгарът на сезона. От друта страна обаче ритъмът е нарушен с пътуването и рязката промяна, а и сезонът е супер интензивен именно заради турнира - подготовката започна още в края на юни, мачовете бяха през три дни, сега прекъсване и пренастройване, а шампионатите на Англия и Франция се подновяват веднага след Коледа (26-27 декември), което е по-малко от десет дни след финала на световното (18-и). Нищо чудно за много от звездите, чисто подсъзнателно, първите мачове в Катар да са по-скоро "почивка", а чак от фазата на елиминациите да превключат на висока скорост.

След Мондиала месомелачката се завръща почти веднага. Само Германия дава почивка и зимна пауза на тимовете от Бундеслигата, които ще подновят битките си в средата на януари. Но по-късият с четири кръга сезон (18 отбора, не 20) позволява това. 

Разликите между Катар 2022 и останалите световни първенства досега са неизброимо много. Този Мондиал ще е огромен тест за психиката и физиката на играчите. Затова и прогнозите са толкова трудна работа. А и рисковете от травми са много по-сериозни.

Едната гледна точка напоследък сред експертите в тях е, че преимущество ще имат тимовете, които са пълни с играчи без адаптационен проблем - споменахме ги, тези, идващи от сходен климат. Друга обаче гласи, че онези, които имат "по-плътна група", тоест в състава е пълно с играчи от едно първенство, които не се събират по летищата и пътуват дълго и по няколко пъти за Мондиала, ще са в по-добро положение. Например - Англия, Германия, Корея, Австралия. Но това са хипотези.

На терена всичко ще е различно от теорията и написаните, макар и от хора на науката и специалисти прогнозни слова. Тестът обаче е голям.

Далеч по-сериозен от всеки досега на Мондиал, като само един от казусите е с липсата на отделеност и малко по-дълга пауза между клубния сезон и първенството.

Снимка: Getty images